Porady

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną?

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną?

Instalacje fotowoltaiczne coraz częściej możemy obserwować na polskich dachach. Dobór fotowoltaiki to bardzo ważne zadanie. W końcu to inwestycja na lata. Na co zwracać uwagę i z czego się składa się instalacja? Podpowiadamy w artykule!

Ile to będzie kosztować?

Dla laika dobór instalacji fotowoltaicznej nie jest łatwym zadaniem. Już oszacowanie ile dana instalacja będzie kosztować może przysporzyć sporo problemów. Na pomoc przychodzi proste narzędzie jakim jest kalkulator fotowoltaiczny. Po zaznaczeniu rodzaju dachu (płaski, dachówka, blachodachówka, grunt) i rocznego zużycia prądu w kWh, kalkulator obliczy za was ile mniej więcej będziecie potrzebować modułów, na jakiej powierzchni, jaki będzie koszt instalacji i po jakim czasie inwestycja powinna się zwrócić.

Aby uzyskać dokładniejsze dane można umówić się na audyt fotowoltaiczny(https://sunergo.pl/audyt-fotowoltaiczny/), czyli ocenę obiektu pod kątem techniczno-ekonomicznych parametrów instalacji. Specjalista podpowie Ci jaki rodzaj paneli wybrać, obliczy ich optymalną ilość. Pomoże określić, który system montażowy będzie najlepszy dla twojej powierzchni i jaki będziesz potrzebować do tego falownik. Co więcej przeprowadzi analizę zacienienia, zbada orientację domu i kąt nachylenia dachu. Brzmi to kosztownie, ale w rzeczywistości wiele firm oferuje go za darmo i traktuje jako wycenę oferty.

Wybór między instalacją off-grid a on-grid

Przede wszystkim musisz zdecydować czy dla twojego gospodarstwa będzie lepsza instalacja off-grid czy on-grid. Co się kryje za tymi nazwami? Off-grid to instalacja, która dzięki zamontowaniu dodatkowych akumulatorów ma możliwość magazynowania wyprodukowanej energii. Zapłacisz za nią więcej, jest bardziej skomplikowana, ale możesz cieszyć się pełną niezależnością i nie martwić przerwami w dostawach prądu. Instalacja on-grid zakłada sprzedaż nadwyżek energii do sieci. Jest zdecydowanie tańsza, a dzięki specjalnemu systemowi upustów dla prosumentów nie stracisz na tym zbyt wiele. Więcej informacji o wadach i zaletach off-grid i on-grid w tym artykule: https://sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid/.

Wybór ogniw fotowoltaicznych

Ogniwa fotowoltaiczne są sercem całej instalacji. Stanowią nawet 40 – 50% kosztów inwestycji. Masz tu spory wybór. Najpopularniejsze są ogniwa krzemowe. Dzielą się na grubo i cienkowarstwowe. Grubowarstwowe są najczęściej spotykane, możemy w nich wybierać między ogniwem:

  • monokrystalicznym: najbardziej wydajnym i charakteryzującym się najdłuższą żywotnością. Jednak najdroższym ze wszystkich.
  • polikrystalicznym: mniej wydajnym, ale za to znacznie tańszym.

Cienkowarstwowe są tańsze od grubowarstwowych i bardziej elastyczne. Jednak rzadziej pojawiają się w ofertach.

Miejsce na instalację fotowoltaiczną

Panele fotowoltaiczne można ustawić zarówno na dachu jak i na gruncie. Najpopularniejszym miejscem ustawienie paneli jest nasz dach. To miejsce ma sporo zalet: najczęściej będąc wysoko nie jest zacienione, nie ingeruje w estetykę otoczenia – wykorzystujemy, tak naprawdę, przestrzeń, która już była zajęta. Jeśli jednak znajdująca się w odpowiednim położeniu do słońca, przestrzeń dachu jest zbyt mała albo coś ją zacienia, warto rozważyć zamontowanie paneli na gruncie.

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną – podsumowanie

Wybierając instalację fotowoltaiczną trzeba zwrócić uwagę na naprawdę sporo elementów. Przed podjęciem ostatecznych decyzji warto skonsultować się ze specjalistą i sprawdzić czy wybrane rozwiązania będą odpowiednie dla naszych powierzchni i czy o niczym nie zapomnieliśmy.

Similar Posts