Kominki montuje się w wielu wnętrzach jako element dekoracyjny, praktyczny sposób na budowanie przytulnego nastroju oraz efektywne źródło ciepła. Szczególne korzyści pod tym względem potrafią przynosić nowoczesne kominki z płaszczem wodnym, dzięki którym da się ogrzać nie tylko pomieszczenie kominkowe.
Jak działają kominki z płaszczem wodnym? Jakie są ich największe zalety? Do czego można je zastosować? O tym napiszemy poniżej.
Jak działa kominek z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym stanowi specyficzny typ zamkniętego wkładu kominkowego. Od standardowej konstrukcji różni się tym, że obudowa posiada osłonę z podwójnymi ściankami, między którymi znajduje się instalacja wodna. Podczas użytkowania kominka, krążąca w przewodach woda ogrzewa się od spalin. Następnie jest ona przekazywana dalej – do systemu, który rozprowadza ją w domowej instalacji grzewczej.
Taki kominek łączy się z centralnym kotłem grzewczym za pośrednictwem zbiornika buforowego lub sprzęgła hydraulicznego. Pierwsze z wymienionych urządzeń ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku ogrzewania podłogowego. Taki zbiornik przejmuje też nadmiar energii i pozwala wykorzystać ją w innych miejscach (np. do ogrzewania wody w kranach).
Ciepło w domowych wnętrzach a względy bezpieczeństwa
Nowoczesne wkłady kominkowe z płaszczem wodnym wyróżniają się nie tylko wydajnością, ale również wysokimi standardami bezpieczeństwa. To zamknięte paleniska, zapewniające wygodną dystrybucję ciepła w całym domu.
W skład pełnej instalacji wchodzi również szereg elementów zabezpieczających, jak:
-
zawory bezpieczeństwa termicznego (ochrona przed zagotowaniem wody w instalacji),
-
zawory bezpieczeństwa przed zbyt wysokim ciśnieniem,
-
zbiorniki wyrównawcze (równoważenie ciśnienia w całym układzie).
Zastosowanie takich elementów pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia instalacji oraz poprawia bezpieczeństwo codziennego użytkowania kominka jako wydajnego źródła ciepła w domu.
Korzyści z kominka z płaszczem wodnym
Choć, zgodnie z przepisami, kominki z płaszczem wodnym, jak te dostępne na stronie: TrendKominki.pl, nie mogą być jedynym zainstalowanym źródłem ciepła w domu, często zwiększają funkcjonalność standardowego systemu grzewczego. Stosuje się je jako wsparcie dla podstawowej instalacji w szczególnie chłodne dni. Co więcej wykorzystywanie wody podgrzanej w kominku do ogrzewania domowych kaloryferów i wody w kranach, zmniejsza obciążenia dla centralnego kotła lub pieca, dzięki czemu obniża się wysokość rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę, co w dobie rosnących cen mediów miewa niebagatelne znaczenie.
Kominek da się również zastosować jako podstawowe rozwiązanie grzewcze w okresach przejściowych, gdy nie można jeszcze liczyć na ogrzewanie z miejskiej sieci lub w chwilach, gdy uruchomienie centralnej instalacji byłoby jeszcze nieopłacalne.
Kominki z płaszczem wodnym współpracują zarówno z ogrzewaniem grzejnikowym, jak i systemami podłogowymi. Pozwalają na skuteczne ogrzanie całego domu lub mieszkania – wystarczy podłączyć instalację kominka do standardowego ogrzewania domowego, by optymalnie wykorzystać ciepło powstające w kominku we wszystkich pomieszczeniach, a nie tylko w pokoju kominkowym. A to sposób nie tylko na oszczędności finansowe, ale też na dbanie o środowisko naturalne.
Finalnie zyskuje się zatem ciepło w całym domu oraz przytulny nastrój, zbudowany przez ozdobny kominek w przestrzeniach rekreacyjno-reprezentacyjnych. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym występują bowiem w wielu wzorach, pozwalają na stworzenie efektownej obudowy i wpisanie konstrukcji we wszystkie modne obecnie trendy wnętrzarskie.
Nowoczesne i funkcjonalne sposoby na ogrzewanie wnętrz – praktyczne kominki z płaszczem wodnym
Ogrzewanie kominkowe to sposób na obniżenie wysokości domowych rachunków i przyjemne ciepło we wszystkich pomieszczeniach. Warto stawiać na nowoczesne rozwiązania, podnoszące komfort i korzystnie wpływające na estetykę wnętrz. Ten typ wkładów kominkowych to zdecydowanie funkcjonalna, wygodna i skuteczna opcja dla wielu domowych przestrzeni.