Wyposażenie wnętrz każdego domu czy mieszkania wiąże się z dziesiątkami drobnych decyzji, które trzeba podejmować w długim okresie. Jednak meblowanie małego mieszkania, np. typowego mieszkania w bloku, jest szczególnym wyzwaniem. Przede wszystkim wymaga zupełnie innego podejścia do tematu, a nadrzędnym kryterium wyboru wyposażenia jest ergonomia.
Jak urządzić małą sypialnię?
Każdy projekt wyposażenia wnętrz sypialni wygląda podobnie, bez względu na jej gabaryty. A to oznacza, że większość niezbędnych mebli w sypialni musi się tam zmieścić pomimo niewielkiego metraża. Trzeba je więc dobrać w taki sposób, by spełniły swoją podstawową funkcję w każdych okolicznościach. Od czego więc zacząć? Najlepiej od łóżka.
Najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko wyposażone w materac https://www.materacegrudziadz.pl i to ono pozostaje w centrum organizacji przestrzeni pomieszczenia. Jednak wybór odpowiedniego mebla dla małej sypialni nie będzie prosty. Dlatego szerokość wybranego łóżka jest kluczowa dla komfortu snu, ale też pobytu w sypialni.
Podwójne łóżko może mieć szerokość od 140, 160, 180 cm, aż do kwadratu 2×2. W zależności od dodatkowych elementów w postaci nocnych stolików, dojścia do bocznych szaf, komunikacji, należy wybrać tę właściwą. Ale łóżko w małej sypialni powinno spełnić dodatkową funkcję – przechowywania. Korzystając z oferty Hilding, np. na abcsnu.pl, można samodzielnie skonfigurować wszystkie cechy małżeńskiego łóżka, wyposażając je np. w dodatkowe szuflady, które zamienią się w sezonowe schowki czy miejsce do przechowywania dodatkowej pościeli, koców, ręczników. Samodzielna konfiguracja łóżka pozwala też na dobranie do niego zagłówka, które rozwiązuje kwestię wygody podczas czytania czy oglądania w sypialni telewizora.
Przechowywanie w małej sypialni
Sypialnia to miejsce przechowywania garderoby, często całej rodziny. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w małej sypialni jest stworzenie w niej odrębnej i spójnej garderoby. To znacznie bardziej ergonomiczny sposób niż wstawienie do niej szafy czy dodatkowej komody. Zaprojektowanie garderoby, bez utraty powierzchni, która byłaby niezbędna do wydzielenia dojścia do pojedynczych mebli, w znaczącym stopniu pozwala na jej zaoszczędzenie.
Opcjonalnie małą sypialnię można potraktować jako miejsce do przechowywania garderoby wyłącznie w szufladach czy półkach. Ubrania długie można wówczas przenieść do wysokiej zabudowy przedpokoju. Dzięki temu sypialnia nie przytłoczy nadmiarem umeblowania. Niska zabudowa pozostawi mnóstwo powietrza i lekkości.
Komfort snu w małej sypialni
O komfort snu w małej sypialni trzeba trochę zawalczyć. Łatwo bowiem nagromadzić w niej nadmierną liczbę mebli, przedmiotów, tkanin, które spowodują przytłaczające wrażenie. Dlatego w miarę możliwości warto zostawić puste ściany, ozdobione ewentualnie lustrem czy lekką dla oka grafiką.
Niewielka sypialnia powinna sprawiać wrażenie jasnej, przestronnej i wielofunkcyjnej. Jasne ściany i meble nie przytłoczą przestrzeni, pozwolą na operowanie dziennego światła i ładną obecność światła sztucznego. Dzięki temu odpoczynek w sypialni może być w pełni komfortowy i skuteczny.
Małe mieszkania są trudne w aranżacji, ale można urządzić je funkcjonalnie i estetycznie. Projektowanie wyposażenia takiego lokalu wymaga jednak dyscypliny i skutecznej eliminacji.