Porady

Przytulna sypialnia – jak ją urządzić?

Przytulna sypialnia - jak ją urządzić?

Wnętrze domu zwykle odzwierciedla usposobienie jego mieszkańców, ich styl życia i przyzwyczajenia. I pomimo wszystkich różnic w urządzaniu poszczególnych domów, jedna kwestia pozostaje niezmienna – dom jest utożsamieniem azylu, spokoju i odpoczynku. Taki właśnie jest przytulny dom, w którym czujemy się odprężeni i do którego zawsze chętnie wracamy. Sypialnia pełni w nim szczególną funkcję, miejsca w którym chętnie relaksujemy się po ciężkim dniu i regenerujemy siły. Jak urządzić sypialnię, aby była przytulna?

Sypialnia – twoja strefa relaksu

Sypialnia to szczególne pomieszczenie w każdym domu. To miejsce odpoczynku i regeneracji sił, miejsce ukojenia i relaksu. Z tego względu, właściwe urządzenie tego wnętrza ma bardzo duże znaczenie dla naszego komfortu. Na samym początku należy ustalić, jaką przestrzeń mamy do zaaranżowania i zagospodarowania i określić budżet, jakim dysponujemy. To, na ile możemy sobie pozwolić, zależy nie tylko od naszych potrzeb, ale i od funduszy. Na rynku meblarskim dostępne są różne propozycje mebli do sypialni, dostosowane do naszych potrzeb i możliwości materialnych. Składają się one z szaf do sypialni, komód, szafek nocnych, łóżek oraz toaletek. Łączą w sobie nowoczesny design z funkcjonalnością, odpowiadają najbardziej wyrafinowanym oczekiwaniom klientów.  

Jaki styl w sypialni?

Aby wnętrze było przytulne, musi być przede wszystkim spójne, dlatego najlepiej jeśli jest urządzone w jednym stylu. Zanim przystąpisz do urządzania swojej sypialni, zastanów się nad stylem, który będzie w niej dominował. Kolorystyka sypialni nie powinna przytłaczać, dlatego postaw raczej na stonowane odcienie bieli i beżu, ewentualnie chłodnych kolorów i pasteli.

Sypialnie w stylu skandynawskim tworzą bardzo spokojne i praktyczne wnętrze. Spójność form i kolorów zapewniają połączenia pastelowych odcieni z szarością, a także zastosowanie dekoracji i dodatków z naturalnego tworzywa, przede wszystkim drewna. Meble i dodatki są utrzymane w spokojnej kolorystyce, wykonane również z drewna, ewentualnie z metalowymi wykończeniami. W takiej sypialni bardzo ważną funkcję pełnią rośliny, które podkreślają bliski związek wnętrza z naturą. Bardzo zbliżony do idei stylu skandynawskiego, styl prowansalski to nic innego, jak stonowany styl francuski, odznaczający się klasą i elegancją. Lekką nutkę romantycznego charakteru można odnaleźć w dodatkach w bieli, purpurze i różu, często stosuje się również pozłacane dodatki, na przykład w postaci zdobień na meblach czy ramach. Niezwykle ważną rolę odgrywają w takim wystroju tekstylia, co ważne, powinny mieć naturalny skład i naturalne kolory. Z tego względu, szerokie zastosowanie znajduje tu juta i len. Bardzo modny ostatnio styl glamour to z kolei połączenie klasyki z nowoczesnością. Wnętrze charakteryzuje się pewnym przepychem, na pierwszy plan wysuwają się pikowania zarówno na meblach, jak i dodatkach, ciężki kotary i złote lub srebrne wykończenia. W takie sypialni ma być przytulnie, ale i bardzo elegancko.

Idealne łóżko do sypialni

Łóżko pełni w każdej sypialni najważniejszą rolę, niezależnie od stylu w jakim jest urządzona. To zdecydowanie najważniejszy z sypialnianych mebli. Bardzo ważne, aby dopasować je idealnie do powierzchni pomieszczenia, a także do wystroju w określonym stylu. Jeśli szukamy łóżka wyłącznie dla siebie, szerokość mebla powinna wynosić przynajmniej 100 cm. Jeśli poszukujemy łóżko dla dwóch osób, zdecydujmy się na większy rozmiar, przynajmniej 160 cm. Wygodne korzystanie z łóżka do sypialni gwarantuje też odpowiednia wysokość mebla, która powinna wynosić co najmniej 50 cm. Jeśli aranżujemy niewielką sypialnię, możemy dodatkowo wybrać opcję zagospodarowania przestrzeni pomiędzy ramą łóżka a podłogą, umieszczając tam skrzynie na pościel lub różne szpargały. Szczególnie w nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzają się panele tapicerowane, czyli miękkie zagłówki o delikatnym kształcie i fantazyjnym pikowaniem, wykończonym często dekoracyjnym elementem, na przykład kryształkiem.

Similar Posts