Porady

Domowe zbytki czy oszczędności – jak oszczędzać i żyć w komforcie?

Domowe zbytki czy oszczędności – jak oszczędzać i żyć w komforcie?

To jak będzie wyglądać codzienne funkcjonowanie w naszych czterech ścianach zależy tylko i wyłącznie od nas. Liczą się decyzje, które podejmujemy w kwestii zastosowanych instalacji. Niekiedy okazuje się bowiem, że rozwiązania powszechnie uważane za luksusy, wbrew pozorom są w stanie obniżyć koszty eksploatacji budynku, a przy tym być pożyteczne przy rozmaitych kwestiach. Co takiego warto mieć w domu i dlaczego?

Instalacje, które przynoszą same korzyści

Istnieje szereg instalacji, które zwiększają wygodę, sprawiają, że codzienne wykonywanie domowych obowiązków staje się zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze. A my oszczędzamy czas, pieniądze i zdrowie. O jakich systemach mowa?

Bezpieczne i efektywne ogrzewanie – oszczędność i komfort w jednym

Najważniejszym elementem, bez którego nie da się żyć w polskim klimacie jest ogrzewanie. Wydajne zapewnienie ciepła jest kluczowe w okresie zimowym. Ma ono olbrzymi wpływ na ludzi, ale również na sam budynek mieszkalny.

W jaki sposób? W nieogrzewanych mieszkaniach i domach, szybko zaczyna pojawiać się wilgoć. Może być ona przyczyną rozwoju pleśni i grzybów, które są niezmiernie niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Ponadto nadmiar wilgoci, osadzający się na ścianach i wyposażeniu, prowadzi do nieodwracalnych zniszczeń, co w najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do nadwyrężenia konstrukcji całego budynku.

Przejdźmy jednak do samego ogrzewania. Istnieje wiele rozwiązań grzewczych, które są znane od lat. W ostatnim czasie ludzie coraz chętniej sięgają szczególnie po ogrzewanie oparte na podczerwieni.

Może ono występować w formie promienników montowanych na ścianach lub sufitach, a także jako maty i folie grzewcze, które kładzie się na podłogach lub ścianach, pod warstwą powierzchniową. Znajdziemy je na przykład w sklepie Econovli.

Co takiego oferuje podczerwień? Przede wszystkim wnętrza nagrzewają się zdecydowanie szybciej niż przy tradycyjnym ogrzewaniu grzejnikowym. Nie ma konieczności zbędnego nagrzewania powietrza. Fale elektromagnetyczne przekazują ciepło wyłącznie ciałom stałym, które napotykają na swojej drodze. Nie dochodzi również do zjawiska konwekcji, czyli nie dochodzi do wymuszenia ruchu powietrza ani znajdujących się w pomieszczeniu kurzu i roztoczy. Dzięki temu ogrzewanie na podczerwień jest polecane szczególnie alergikom.

Dodatkowo, promienniki ciepła lub elektryczne folie grzewcze są bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż centralne ogrzewanie, wykorzystujące piece na paliwa stałe, które ze względów na walkę z zanieczyszczeniem powietrza, zostały już nawet zakazane w niektórych dużych miastach.

Podczerwień skutecznie walczy z wilgocią w domu. Ściany są nieustannie nagrzewane, dzięki czemu nie dochodzi do zwiększenia poziomu wilgotności. Wnętrza są suche i całkowicie bezpieczne dla użytkowników.

Klimatyzacja – chłód dla zdrowia

Z roku na rok możemy zaobserwować, że temperatury w okresie letnim są coraz wyższe. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na instalację klimatyzacji.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w miejscach publicznych – w urzędach, kawiarniach, hotelach, klimatyzacja jest standardem. Podobnie trudno wyobrazić sobie samochód, w którego wyposażeniu nie byłoby tego systemu. A przecież nie jest to urządzenie, dostępne w Polsce od wielu lat. Do komfortu przyzwyczajamy się jednak bardzo szybko.

Podobnie jest w przypadku klimatyzacji do domów prywatnych. Coraz więcej osób decyduje się na to, żeby zamontować system w mieszkaniach czy wolnostojących domach. Pozwala on na utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach, nawilżanie lub osuszanie powietrza, a także w przypadku niektórych rozwiązań, możemy również liczyć na usunięcie pyłów i toksycznych substancji.

Dlaczego warto ją stosować? Coraz częściej termometry pokazują w sezonie letnim ponad 30 stopni. Większość domów oraz mieszkań nie jest odpowiednio chroniona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Z tego powodu łatwo się nagrzewają i utrzymują wysoką temperaturę. W takich warunkach trudno funkcjonować, a wręcz mogą być one szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dzieci i osób starszych.

Świetnym wyjściem z tej gorącej sytuacji stają się nowoczesne klimatyzacje do domów. Dzięki nim możemy stworzyć optymalne warunki do życia, regulując temperaturę, wilgotność oraz oczyszczając powietrze, którym oddychamy każdego dnia.

Klimatyzacja stosowana z umiarem jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, a ilość korzyści, które przynosi jest naprawdę trudna do przecenienia.

Dom pełen oszczędności – dom pełen bezpieczeństwa

Omówione powyżej systemy sprawiają, że funkcjonowanie w naszych czterech ścianach staje się zdecydowanie prostsze, a przy tym niekiedy również bardziej ekonomiczne. Okazuje się, że rozwiązania skomplikowane i wydające się luksusem, tak naprawdę mogą stać się przydatnym standardem dla wszystkich nas.

Similar Posts