Porady

Klimatyzacja w bloku – jakie problemy możesz napotkać?

Jakie Problemy Odnośnie Klimatyzacji w Bloku

Klimatyzacja w upalne lato jest na wagę złota. Jeżeli mieszkamy w domu prywatnym, możemy w każdej chwili zdecydować się na zainstalowanie klimatyzatora. Jednak co w przypadku, kiedy mieszkamy w bloku? Jeżeli interesuje Cię zagadnienie instalacji klimatyzatora w mieszkaniu znajdującym się w bloku, koniecznie przeczytaj ten poradnik!

Montaż klimatyzacji w bloku – na jakie problemy można napotkać

Montaż klimatyzatora w mieszkaniu, które znajduje się w bloku, może być nieco problematyczny. Nie zawsze wszystko pójdzie gładko i niekiedy możemy napotkać na różne problemy w związku z daną kwestią.

Zgoda wspólnoty lub spółdzielni

To pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami  kodeksu cywilnego, a także ustawy o własności lokali, właściciel jest zobowiązany do korzystania z nieruchomości wspólnej, w taki sposób, aby nie utrudniał korzystania z tejże nieruchomości innym współwłaścicielom. Jest też możliwość rozporządzania lokalem, oraz częściami jemu przynależnymi (np. balkon), jednak w taki sposób, aby nie utrudniał on życia innym.

Pomimo tego, że nowoczesne klimatyzatory działają cicho i są praktycznie nie słyszalne, będąc członkiem wspólnoty, lub spółdzielni i tak powinniśmy się ubiegać o pozwolenie u administracji na montaż tego typu urządzenia. Konieczność montażu jakiejkolwiek jednostki zewnętrznej stanowi ingerencję w budynek. Oznacza to, że aby zamontować klimatyzację w swoim mieszkaniu musimy posiadać zgodę pozostałych mieszkańców, co z kolei jak można się domyślić, może generować pewne problemy.

Istnieją osoby, które z uwagi na obawy otrzymania braku zgody na montaż klimatyzacji, zakładają ją na własną rękę. Nie jest to dobre rozwiązanie. Takowy montaż klimatyzacji bez otrzymanej zgody uważany jest za samowolę budowlaną. To z kolei skutkuje karą, oraz przymusem zdemontowania urządzenia.

naprawa klimatyzacji

Skargi sąsiadów

Najczęściej, spółdzielnie i wspólnoty wyrażają zgodę na montaż klimatyzacji, jednak w taki sposób, aby nie przeszkadzała ona innym mieszkańcom budynku. Z racji tego, należy wcześniej zainteresować się wyborem odpowiedniego urządzenia, które nie będzie generowało wysokiego hałasu, na który mogą się skarżyć sąsiedzi. Ponadto należy zadbać również o skropliny, które mogą zalewać balkony, czy elewacje.

Jeżeli znajdzie się mieszkaniec, który nie będzie zadowolony z faktu posiadania przez Ciebie klimatyzatora na balkonie może on złożyć skargę do administracji, bądź nawet do sądu. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że praca klimatyzatora przekroczy dopuszczalne normy hałasu, będziemy zmuszeni go zdemontować, oraz być może wypłacić osobie poszkodowanej zadośćuczynienie. Dlatego właśnie wybór odpowiedniego sprzętu jest tak ważny. Obecnie na rynku można spotkać naprawdę mnóstwo modeli klimatyzatorów, które pracują w cichy sposób. Warto również przed zakupem doradzić się specjalisty z zakresu klimatyzatorów.

Montaż klimatyzatora na elewacji budynku

Szczególny problem z zamontowaniem klimatyzatora w bloku pojawia się wtedy, kiedy mieszkanie jest pozbawione balkonu. Wtedy jedyną opcją jest montaż klimatyzacji na elewacji budynku. Uzyskanie zgody bywa problematyczne i będzie ono wymagało konsultacji z innymi mieszkańcami. Może się również okazać, że niezbędna będzie opinia architekta. Niekiedy również istnieje możliwość, że administrator budynku nie zgodzi się na montaż klimatyzacji z uwagi, że może ona zaburzać ogólny wygląd budynku.

Najlepiej postawić na pomoc fachowców

Jeżeli chcemy, aby klimatyzacja w bloku została zamontowana w sposób profesjonalny, należy zwrócić się o pomoc fachowców. Zanim jednak przystąpimy do wezwania ekipy montażowej, warto pamiętać o kilku kwestiach takich jak:

  • zgłosić zamiar montażu do administracji budynku,
  • wybrać nowoczesne urządzenie,
  • skorzystać z pomocy fachowców podczas wyboru urządzenia.

Tutaj dowiesz się wiecej!

Klimatyzatory przenośne – alternatywa

Klimatyzatory tego typu można uznać jako pewną alternatywę dla klasycznych urządzeń. Urządzenia te posiadają szereg zalet jak i swoje wady, o których mowa poniżej.

Do zalet tego typu urządzeń można zaliczyć praktycznie brak przymusu montażu. Klimatyzator ustawia się w pokoju i jedyne co trzeba zrobić, to wyprowadzić na zewnątrz elastyczną rurę, z której wydobywa się gorące powietrze. Można to zrobić nawet poprzez uchylone okno. Urządzenia tego typu są powszechnie dostępne i trzeba na nie wydać około 2-3 tysiące złotych.

Do wad można zaliczyć fakt, że urządzenia tego typu są mało oszczędne i stosunkowo mało wydajne. Trzeba również mieć na uwadze, że mogą one głośno pracować, mogą również mieć nieco ograniczony zasięg chłodzenia.

Zdecydować się na standardowy klimatyzator, czy przenośny

Jedno trzeba sobie przyznać. Żaden klimatyzator przenośny nie dorówna klasycznemu. Pomimo wszystko mamy wybór, jaki klimatyzator wybrać. Z uwagi na warunki, jakie trzeba spełniać, aby móc zamontować klasyczny klimatyzator w bloku, niekiedy lepszym rozwiązaniem może być klimatyzator przenośny. Jest to już kwestia indywidualna i należy wziąć pod uwagę wszystkie kwestie prawne, które zostały wyżej wymienione.

Podsumowanie

Jeżeli interesuje Cię klimatyzacja w bloku i chciałbyś w swoim mieszkaniu ją zainstalować, po pierwsze zwróć uwagę na wszelakie kwestie prawne, a następnie na odpowiedni wybór sprzętu. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z sąsiadami, bądź zarządcami budynku. Jeżeli jednak nie masz możliwości montażu klasycznej klimatyzacji, nie rób tego na własną rękę, tylko pomyśl o przenośnym klimatyzatorze.

Similar Posts