Dom bez listwy elewacyjnej nie jest skończony i nie wygląda tak dobrze, jak oczekujemy. Obecność stylowej listwy na zewnątrz budynku spełnia walory estetyczne. Całość prezentuje się lepiej, a ściany są odpowiednio zabezpieczone. Jaki wariant listwy elewacyjnej wybrać najlepiej?
Rodzaje listew elewacyjnych
Listwy elewacyjne to lekkie, zbudowane ze styropianu elementy sztukaterii budynku. To niewielki dodatek, który pięknie wykańcza budynek i pozwala nadać mu konkretnego stylu. Jakie rodzaje listew elewacyjnych możemy wyróżnić?
-
Profile elewacyjne, które stanowią głównie ozdobę okien. Są różne fasony profili elewacyjnych, które można dopasować do każdej części drzwi i okien budynku. Ostateczny komplet wybranych listew zależy od nas.
-
Bonie elewacyjne, które pełnią funkcję czysto ozdobną. Dawniej boniowanie wykonywano bezpośrednio w tynku. Nowoczesne budownictwo stosuje cieńszy tynk, dlatego estetyczne wgłębienia w tynku zastępują bonie ze styropianu. Prosto i pięknie!
Listwy elewacyjne zdobią budynek, chronią elewację i zasłaniają pewne niedociągnięcia i mankamenty. Te ozdobne elementy są chętnie wybierane i oferta jest szeroka. Możesz zobaczyć przykładowe listwy elewacyjne Bella Plast. Ważne, by komplet profili elewacyjnych dobrać wcześniej i przemyśleć wybór, żeby wszystko tworzyło ładną całość. Ważne, by listwy elewacyjne miały dobrą jakość. Dzięki temu będą stanowiły ozdobę i ochronę przez długi czas.
Kątowniki PCV, co dają?
Bardzo fajnym pomysłem są kątowniki PCV. To listwy ochronne na kąty ścian, które są narażone na uszkodzenia wynikające z częstej eksploatacji. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by kątownik PCV pełnił funkcję ozdobną. Dostępne są różne kształty, na przykład kątownik PCV łukowy, który będzie stanowił część owalnej ściany. Kątowniki, podobnie jak listwy, dostępne są w różnych kolorach. Najbardziej klasycznie wyglądają jednak elementy tego typu w kolorze białym. Pasują i uświetniają niemal każdy styl.
Profile dylatacyjne, kiedy się przydają?
Jeśli interesuje Was podłoże z drewna lub drewnopodobnego materiału, warto zastosować profile dylatacyjne. Szczelina między panelami z niektórych surowców jest konieczna, by całość pozostała w doskonałej kondycji na lata. Drewniane podłoże, zwłaszcza to narażone na duże obciążenie lub warunki pogodowe, nieustannie pracuje. Profile dylatacyjne pozwalają na zachowanie podłoża w nienagannej kondycji!
Okapniki: o tym warto pamiętać!
Zewnętrzne wykończenie budynku warto połączyć z obecnością okapnika. Okapniki głównie pełnią funkcję ochronną dla elewacji budynku. Odprowadzają wodę deszczową, tym samym chroniąc budynek przed jej szkodliwym działaniem. Okapniki z PCV są najbardziej praktycznym rozwiązaniem, które pomoże zachować budynek w doskonałej kondycji przez długi czas.
Dobrze dobrane listwy elewacyjne mogą zupełnie odmienić wygląd budynku. W dodatku jest to bardzo korzystna inwestycja: te akcesoria budowlane prezentują się naprawdę dobrze i są przy tym korzystne cenowo!