Dekoracje

Płytki ceramiczne czy gresowe – poznaj różnice i wybierz najlepsze

Płytki ceramiczne czy gresowe - poznaj różnice i wybierz najlepsze

Ceramika wygrywa wyborem kolorów, gres trwałością. Tak w skrócie można scharakteryzować różnice między tymi materiałami. Jednak jest ich więcej. Podpowiadamy, czym się różni gres od ceramiki i które płytki sprawdzą się lepiej.

Ceramika czy gres – nie daj się zwieść nazwie

Ceramika kojarzy się z eleganckimi, wręcz kunsztownymi, lśniącymi wyrobami dekoracyjnymi a gres to… po prostu gres. To często stosowane porównanie jest bardzo krzywdzące dla gresu, który po pierwsze jest równie bardzo dekoracyjny, jak ceramika, po drugie – ma mnóstwo innych zalet. Jeśli szukasz odpowiednich płytek do wyłożenia podłogi, zdecydowanie lepszy będzie gres. Duży wybór gresowych płytek oferuje sklep klink.pl.

Gres na podłogę i na… ścianę

Płytki gresowe kojarzone są głównie z dekoracją podłogową. I słusznie, bo na podłogę nadają się jak żadne inne. Gres jest bardzo twardy, odporny na zarysowania, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Można po nim chodzić w ciężkich butach lub butach na obcasach (panie śmiało mogą założyć szpilki), można nawet jeździć na rolkach, a on nadal zachowa swój pierwotny wygląd. Tego samego nie da się powiedzieć o płytkach ceramicznych, które są dużo bardziej miękkie i nasiąkliwe. Nadają się na ścianę, ale na pewno nie na podłogę! Natomiast gres, chociaż z założenia jest płytką podłogową, może być zastosowany na ścianie, na przykład dla ciekawego efektu dekoracyjnego.

Co na taras – ceramika czy gres?

Zdecydowanie gres i to zarówno na podłogę, jak i na ścianę. Płytki ceramiczne dość mocno chłoną wodę i z tego względu nie nadają się do stosowania na zewnątrz. Tu zdecydowanie lepiej sprawdzi się gres, który jest mocniej sprasowany, przez to ma mniej porów i praktycznie nie chłonie wody. Przy tym jest twardszy i odporniejszy na ścieranie. To najczęściej wybierany gatunek płytek – klink.pl.

Jeśli chcemy ozdobić ściany na tarasie, to także lepiej wybrać gres ze względu na jego niską nasiąkliwość oraz dużą odporność na czynniki atmosferyczne.

Gres i ceramika – montaż

Z technicznego punktu widzenia montaż na ścianie lub podłodze gresu i płytek ceramicznych są do siebie podobne, jednak trzeba wiedzieć, że gres, ze względu na stopień twardości jest trudniejszy w obróbce. O ile z płytkami ceramicznymi można sobie poradzić narzędziem do cięcia glazury, o tyle gres wymaga bardziej specjalistycznego sprzętu. Jednak gra warta jest świeczki, bo gres jest zdecydowanie trwalszy i dłużej zachowuje niezmieniony wygląd.

Similar Posts