Rusztowania, mimo, że są konstrukcjami tymczasowymi, stanowią podstawę w całym procesie budowlanym. Umożliwiają wykonywanie różnego rodzaju prac począwszy od wznoszenia budowli, poprzez wszelkie roboty wykończeniowe czy instalacyjne na wysokości. Rusztowania muszą spełniać wysokie wymagania bezpieczeństwa. Do pracy na nim niezbędna jest fachowa wiedza, znajomość obowiązujących przepisów i zasad bezpieczeństwa oraz co najważniejsze – umiejętność zastosowania ich w praktyce. Wyborem rusztowania zainteresowani są przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, jak i kamienic z dużą ilością stropów, którzy dbają o świeży wygląd elewacji. Nie da się ukryć, że wybór odpowiedniej konstrukcji często nie jest prosty. Nawet doświadczone osoby mogą mieć problem zastanawiając się, jaki rodzaj rusztowania wybrać. Dobrze dobrane elementy gwarantują bezpieczeństwo i powodzenie prac. Z kolei nieodpowiednio dopasowana konstrukcja wiąże się z opóźnieniem prac i może powodować ogromne straty finansowe. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czym się kierować wybierając rusztowanie elewacyjne w pełni dostosowane do Twoich potrzeb!
Czym jest rusztowanie elewacyjne?
Rusztowanie elewacyjne to rusztowania systemowe oparte na pionowej konstrukcji nośnej zbudowanej z prefabrykowanych, płaskich ram. Sztywna, ramowa konstrukcja umożliwia szybki montaż i demontaż elementów. Sztywność wzdłużną uzyskuje się dzięki pomostom i stężeniom. Stężenia w większości przypadków łączone są ze stojakami ram za pomocą uchwytów sworzniowo-zapadkowych. Powszechność tego zastosowania wynika z sprawnego montażu poszczególnych elementów. Rusztowania elewacyjne są najlepiej sprawdzą się przy pracach wymagających częstych zmian szerokości pomostów, zestawianych obok siebie ram lub zastępowaniu szerszych ram węższymi. Aby konstrukcja była w pełni bezpieczna oraz zyskała sztywność i statyczność należy kotwić ją do ścian budynku. W takim przypadku chodzi również o możliwość przeniesienia sił zewnętrznych, tj. parcia wiatru, obciążenia statycznego oraz obciążenia dynamicznego wywołanego ilością osób pracujących na rusztowaniu.
Na co zwrócić uwagę wybierając rusztowanie?
Wybierając rusztowania do określonych prac elewacyjnych należy bezwzględnie zwrócić uwagę na parametry techniczne. Oczywiście, najważniejsze jest to, aby rusztowanie spełniało normy bezpieczeństwa, czego potwierdzeniem są stosowne atesty i certyfikaty. Każda konstrukcja powinna posiadać deklarację zgodności z normą PN-M-49000 oraz kompletną dokumentację techniczno-ruchową. Ponadto, w tym miejscu również warto zdecydować się, jakim obciążeniom będą podlegały elementy rusztowania. Nie bez znaczenia są również parametry takie jak wysokość, szerokość i sposób kotwienia. Należy wspomnieć, że wiele firm, chcąc zaoszczędzić, buduje rusztowania we własnym zakresie, często nie posiadając odpowiednich uprawnień. Skutkuje to nie tylko zmniejszeniem efektywności prac, ale i zwiększa ryzyko niebezpieczeństwa pracowników. Niestety, wypadki budowlane zwykle są bardzo poważne. Bezsprzecznie w tej kwestii nie ma miejsca na kompromisy, podobnie jak w przypadku wyboru odpowiedniego rusztowania elewacyjnego.
Obciążenie
Pierwszym, bardzo istotnym parametrem, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć wybierając rusztowanie jest jego maksymalne obciążenie. Poszczególne rusztowania mogą się nieco różnić w tej kwestii, jednak najpopularniejsze są te o wartości wynoszącej 200 kg na metr kwadratowy. Tego typu konstrukcje pozwalają na bezpieczne i komfortowe przeprowadzenie większości prac elewacyjnych, nawet przy użyciu cięższego sprzętu. Natomiast, jeśli nasze prognozy budowlane nie wymagają wykorzystania ciężkich maszyn, możemy nieco ograniczyć koszty poprzez zastosowanie konstrukcji o mniejszym dopuszczalnym obciążeniu. Warto pamiętać, że działa to również w drugą stronę. Wiele systemów rusztowań pozwala na nawet trzykrotne zwiększenie maksymalnego obciążenia na metr kwadratowy. Jednak decyzja ta ma swoje konsekwencje w postaci: krótszych podestów, ograniczenia wysokości oraz zmniejszoną liczbę poziomów do równoczesnej pracy przy elewacji.
Zdjęcie pochodzi ze strony https://ekspres-rusztowania.pl/rusztowania-elewacyjne.
Wysokość rusztowania
Wysokość to druga bardzo ważna kwestia, na którą bez wahania musimy zwrócić uwagę. Najważniejsze jest, aby rusztowanie umożliwiało swobodne wykonywanie wszelkich prac budowlano-elewacyjnych. Na rynku dostępnych jest wiele systemów rusztowań elewacyjnych, sięgających od 15 do nawet do 60 metrów. Kluczowe jest rozważenie wysokości, na jakiej planujemy prace budowlano-elewacyjne. Należy mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem konstrukcji, zwiększa się także cena systemu. Przykładowe ceny rusztowań znajdziecie np. tutaj: https://rusztowania123.pl/rusztowania-elewacyjne/.
Remont elewacji 3 lub 4 piętrowej to konieczność zastosowania rusztowania sięgającego około 15 metrów. Z kolei 10-piętrowy budynek będzie wymagał konstrukcji o wysokości 35 metrów. W tej sytuacji warto zasięgnąć informacji u firmy dostarczającej nam rusztowania. Większe potrzeby w zakresie wysokości poszczególnych systemów wymagają ponownego przeliczenia oraz gwarantują optymalną stabilność całej konstrukcji.
Szerokość
Na wygodę prac budowlanych przekłada się także szerokość podestów zastosowanych dla danego systemu rusztowania. Im mniejsza ich powierzchnia, tym mniejsze pole manewru podczas pracy. W takim przypadku najczęściej spada komfort podczas wykonywania zadań przez robotników pracujących na rusztowaniu. Z tego wynika, że im szersze podłoże, tym lepiej się na nim pracuje, co przekłada się na realne przyspieszenie robót. Powszechnie spotykanym rozmiarem podestów na rynku jest szerokość 70 cm. Często spotykane są także rozmiary 60 cm (wystarczające, lecz mniej wygodne) i 110 cm (najlepiej sprawdzą się, jeśli mamy w planach składować materiały budowlane bezpośrednio na rusztowaniu). Podesty zwykle osiągają długości od 2,5 do 3,5 metra.
Mocowanie rusztowania
Montażu i demontażu rusztowań budowlanych powinny dokonywać wyłącznie osoby posiadające niezbędne uprawnienia. Aby je uzyskać należy ukończyć 80 godzinny kurs w akredytowanym ośrodku. Potwierdzenia zdobytych kwalifikacji wymaga się w przypadku wszystkich rusztowań metalowych (stalowe, ramowe, warszawskie) oraz rusztowań aluminiowych (jezdne), niezależnie od ich wysokości.
Rusztowania należy ustawiać na podłożu ustabilizowanym oraz wyprofilowanym, ze spadkiem umożliwiającym odpływ wody opadowej. Przechylenie całej konstrukcji nie powinno przekraczać 1%. Na odpowiednio przygotowanej podstawie umieszcza się podstawki śrubowe rusztowań nieruchomych, które przekazują obciążenie za pośrednictwem drewnianych podkładów. Przy realizacji pomostów roboczych zlokalizowanych na wysokości najmniej 1 metra konieczne jest wyposażenie ich w poręcze ochronne i bortnice. Stanowią one zabezpieczenia boczne dla pracowników. Ponadto, zarówno montujący, jak i użytkownicy rusztowań powinni mieć w posiadaniu orzeczenie lekarskie o możliwości wykonywaniu pracy na wysokości powyżej 3 metrów. Elementy, takie jak stężenia stabilizują konstrukcję rusztowania w obu płaszczyznach. Pierwsze z nich rozmieszcza się w odległości 10 metrów od siebie, tak, aby segmenty były usytuowane w przeciwnych do siebie kierunkach tworząc tzw. „zygzak”. Zgodnie z normami, liczba stężeń na każdej kondygnacji rusztowania nie powinna być mniejsza niż 2.
Szczególnie istotny jest odpowiedni dobór geometrii rusztowań elewacyjnych ramowych. Zarówno rozstaw podłużny ram, jak i szerokość zależą od maksymalnego obciążenia. Z kolei czynnik ten ma związek z rodzajem wykonywanych prac – im większe nagromadzenie materiałów budowlanych i pracowników na pomoście, tym większe jego obciążenie użytkowe. Stabilność całej konstrukcji możesz zagwarantować poprzez zakotwienie elementów do budynku. Do tego celu stosuje się specjalne łączniki kotwiące. Zakotwienia należy sukcesywnie montować podczas montażu poszczególnych kondygnacji. Rusztowania znajdujące się przy ruchliwych drogach, ulicach oraz w miejscach natężonego ruchu warto wyposażyć w daszki i osłony z siatek ochronnych. System zbudowany z elementów metalowych powinny być uziemione oraz wyposażone w instalację piorunochronną. Dodatkowo każde miejsce, gdzie usytuowane jest rusztowanie, powinno być odpowiednio oznakowane.
Podsumowanie
W czasie trwania niemal każdej budowy, prac elewacyjnych, modernizacyjnych i wielu innych celach, wykorzystuje się rusztowania elewacyjne. Takie rozwiązanie zapewnia komfort oraz przekłada się na efektywność i sprawność wykonywanych robót, a przede wszystkim pozwala zadbać o bezpieczeństwo pracowników. Aby wybrać najbardziej odpowiednie rusztowanie warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. System rusztowań powinien zostać dobrany do charakteru realizowanych prac oraz ich uwarunkowania, co pozwoli na spełnienie oczekiwań i potrzeb konkretnej inwestycji. Jeśli potrzebujesz tymczasowej konstrukcji nośnej, doskonałą opcją okażą się ramowe rusztowania elewacyjne.