Porady

Smart house – sposób na zoptymalizowanie zużycia energii

Smart house – sposób na zoptymalizowanie zużycia energii

Wielu Polaków błędnie uważa, że inteligentny dom to tylko zbędny, wynikający z kaprysów wydatek. W rzeczywistości rozwiązania z zakresu smart house to – obok budownictwa pasywnego i energooszczędnego – ważny krok w stronę oszczędności. Oto rozwiązania znane z inteligentnych domów, które przyczyniają się do niższego zużycia energii, a więc i niższych kosztów.

Inteligentne ogrzewanie

Niezależnie od tego, w jaki sposób ogrzewany jest budynek, automatyka sterująca ogrzewaniem (odpowiednio używana) przyczynia się do znacznie niższych rachunków za prąd. Urządzenia mogą kontrolować panującą we wnętrzu temperaturę i w razie potrzeby obniżyć moc urządzeń grzewczych w poszczególnych pomieszczeniach. Ich pracę można uzależnić także od pory dnia i pogody. W nocy w budynku może panować niższa temperatura, dzięki której domownicy unikną poczucia duchoty, by rano obudzić się już w dobrze ogrzanym domu.

Inteligentne oświetlenie

Na podobnej zasadzie może działać inteligentne oświetlenie. Niemal każdemu z nas zdarza się usnąć przy włączonym świetle. Niejednokrotnie zapominamy o wyłączeniu zewnętrznego oświetlenia przed pójściem spać. Gdy takie sytuacje się powtarzają, w dłuższej perspektywie płacimy więcej za energię elektryczną. Dlatego automatycznie sterowane oświetlenie może okazać się opłacalną inwestycją. Aby obniżyć rachunki za prąd, warto również przyjrzeć się stawce, jaką uiszczamy na rzecz sprzedawcy. Obecnie można w każdej chwili zmienić sprzedawcę energii elektrycznej bez dodatkowych kosztów, o czym więcej napisano na stronie https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/.

Inteligentne wtyczki –  Smart Plug

Smart Plug to kolejna innowacja, spotykana w inteligentnych domach. Dzięki tym prostym urządzeniom, podłączonym do standardowego gniazdka 220 V, w każdej chwili można odłączyć dopływ prądu przy pomocy aplikacji na smartfonie lub tablecie. W ten sposób eliminuje się koszty energii pobieranej przez urządzenia w stanie czuwania. Wartością inteligentnych wtyczek jest również mierzenie poboru prądu i wysyłanie tych informacji do urządzenia mobilnego. Dzięki nim łatwiej zoptymalizować zużycie prądu przez poszczególne urządzenia, a za tym idą niższe rachunki za energię elektryczną.

W inteligentnych domach często spotykamy także ogniwa fotowoltaiczne, automatyczne rolety i czujniki pogodowe. Każde z tych urządzeń, odpowiednio używane, generuje spore oszczędności!

 

Similar Posts