Porady

Jakich błędów unikać przy aranżacji małego mieszkania? – podpowiada ekspert z Krakowa

Małe mieszkanie to dla projektantów wnętrz zdecydowanie większe wyzwanie niż aranżacja dużej przestrzeni. Stwarza ono więcej problemów, gdyż nie mieszczą się w nim wszystkie meble i sprzęty. Dodatkowo nieumiejętnie urządzone będzie sprawiało wrażenie jeszcze mniejszego niż w rzeczywistości. Projektant wnętrz z krakowskiego Dream Design wymienia błędy, których powinniśmy się wystrzegać przy projektowaniu małych mieszkań.

Działanie bez planu

Błędem, którego nie powinniśmy popełniać podczas aranżacji jest kupowanie mebli i dodatków do mieszkania przed dokładnym jego zmierzeniem. O ile takie postępowanie uszłoby na sucho posiadaczom dużych domów, o tyle w przypadku małej powierzchni staje się przyczyną wielu problemów. Kupienie mebli bez sprawdzenia czy ich wymiary są odpowiednie do naszego mieszkania prawdopodobniej skończy się koniecznością ich wymiany. Projektant wnętrz z Krakowa zwraca uwagę, że w małych mieszkaniach różnica dwóch centymetrów może okazać się zasadnicza.  Minimalnie zbyt szeroka szafka może sprawić, że w łazience nie zmieści się nam kabina prysznicowa, a w pokoju łóżko.

Unikniemy błędów jeżeli przed zakupem mebli dokładnie zmierzymy i zaplanujemy całe mieszkanie. Udając się do sklepu meblowego musimy dokładnie wiedzieć jakie wymiary mają mieć poszczególne meble. Trzeba liczyć się z tym, że w tradycyjnych sklepach meblowych i supermarketach nie znajdziemy mebli pasujących do naszego małego mieszkania (zwłaszcza jeśli jest ono dodatkowo niewymiarowe). Wówczas jedynym rozwiązaniem będzie zakup mebli tworzonych na zamówienie (na szczęście w Krakowie nie brakuje firm przyjmujących nawet najbardziej nietypowe zlecenia).

Zbyt duża ilość mebli

Kolejnym grzechem osób projektujących małe mieszkania jest zakup zbyt dużej ilości mebli. Mając do dyspozycji jedynie małą powierzchnię, często trzeba iść na kompromis. Musimy pogodzić się z faktem, że nie możemy mieć wszystkich upragnionych mebli (chyba, że chcemy mieć problemy z poruszaniem się po mieszkaniu).

Zbyt duża ilość mebli nie tylko ogranicza swobodę naszych ruchów, ale sprawia też, że pomieszczenia wydają się optycznie mniejsze (a tego za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć). Zdaniem projektanta wnętrz z Krakowa dobrym rozwiązaniem tego problemu może okazać się zakup mebli wielofunkcyjnych. Na przykład pufy mogą pełnić funkcję schowków na pościel lub inne drobiazgi. Wybierając szafy z lustrzanymi drzwiami nie będziemy musieli kupować dodatkowych luster. Grzejniki drabinkowe w małej łazience mogą pełnić również funkcję wieszaków na ręczniki.

W małych pomieszczeniach egzamin zdają składane stoły i krzesła, a nawet łóżka. Odważnym proponujemy japońskie futony, które rano należy zwinąć i schować do szafy.

Na początku lepiej jest kupić mniejszą ilość mebli, a następnie (jeśli pojawią się takie potrzeby) dokupić kolejne.

Inspiracje: https://dreamdesign.net.pl/portfolio/537-mieszkanie-krakow/

Intensywne kolory i nadmiar wzorów

źródło: https://dreamdesign.net.pl/portfolio/482-mieszkanie-krakow/

Intensywne kolory i zbyt duża ilość wzorów (na przykład wzorzyste tapety) raczej nie sprawdzą się w małych mieszkaniach. Pomalowanie ścian małego pokoju na wyrazisty, intensywny kolor sprawi, że optycznie stanie się on mniejszy. Projektanci wnętrz odradzają takie rozwiązania. Jednocześnie nie musimy rezygnować z kolorów. Trzeba jednak zachować umiar. Intensywne kolory mogą mieć dodatki – na przykład żyrandole, donice do kwiatów, narzuta na łóżku, obicie krzeseł. Jeżeli jesteśmy fanami wzorów, zdecydujmy się na kilka efektownych obrazów na ścianie (ważne jest, żeby zdobiły one jedną ścianę, a nie wszystkie).

Przesadzanie z dekoracjami

Duża ilość dekoracji w małym mieszkaniu to prosty przepis na jego optyczne zmniejszenie. Jeżeli lubimy kolekcjonować porcelanowe figurki, trzymajmy je w specjalnie do tego celu przeznaczonym pudełku. W żadnym wypadku nie układajmy ich na komodzie lub na parapecie. To samo dotyczy zdjęć – lepiej włożyć je do albumu i schować do szuflady. Według projektanta wnętrz z Krakowa osoby mieszkające na małej powierzchni nie muszą całkowicie wyrzekać się ozdób. Ważne jest, żeby wprowadzać je do wnętrza inteligentnie. Dobrze kiedy dekoracje pełnią też funkcje praktyczne. Przykładem mogą być lampy i żyrandole, które są źródłem światła, a jednocześnie mogą stać się szalenie efektowną ozdobą. To samo dotyczy wieszaków w przedpokoju. 

Zapominanie o oknach

źródło: https://dreamdesign.net.pl/portfolio/479-mieszkanie-krakow/

Błędem, który dość często popełniamy podczas aranżacji małego mieszkania jest zapominanie o oknach. A są one niezmiernie istotne. Umiejętne zaaranżowanie okna sprawia, że pomieszczenie staje się znacznie większe. Na małych powierzchniach lepiej jest unikać ciężkich zasłon. Jeśli zależy nam na tradycyjnym wnętrzu – postawmy raczej na zwiewne firany. Sprawdzą się również rolety i żaluzje. Znakomitym pomysłem wydają się także lekkie plisy, które zasłaniają jedynie część okna (mogą uchronić nas przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale nie odetną pomieszczenia od dziennego światła). Ozdoby okienne powinny być w jasnych kolorach (nie muszą być białe, ale dobrze jest postawić na beże, szarości, czy pastele). 

Similar Posts