Porady

Dach – inwestycja, o którą warto zadbać. Malowanie dachu sposobem na poprawę jego jakości

Dach – inwestycja, o którą warto zadbać. Malowanie dachu sposobem na poprawę jego jakości

Budując dom, oczekujesz, że dach posłuży przez kilkadziesiąt lat. Musisz jednak liczyć się z tym, że jest on nieustannie wystawiony na działanie wielu zewnętrznych czynników, które przyczyniają się do skrócenia jego żywotności. Malowanie dachu to sposób nie tylko na odzyskanie jego walorów wizualnych, ale również poprawę jego jakości i wytrzymałości. Przekonaj się, że malowanie dachu oddali perspektywę kosztownej wymiany pokrycia.

Dlaczego warto malować dach?

Przez cały rok na dach oddziałują liczne czynniki, które przyspieszają utratę właściwości pokrycia. Jest to przede wszystkim wilgoć, której źródłem są nie tylko opady, ale również mgły czy ukorzeniające się na dachówkach mchy i porosty. Ponadto niszcząco na pokrycie działają również wahania temperatury, w szczególności zimą, kiedy występują mrozy. Jakość dachu obniżają też promienie UV oraz zanieczyszczenia emisyjne. Nowy dach powinien być odpowiednio zaimpregnowany, jednak powłoka ochronna z czasem traci swoje właściwości. Malowanie dachów pozwoli ją regularnie odnawiać – w przeciwnym razie perspektywa wymiany dachu znacznie się przybliży.

Malowanie dachu – korzyści

Bardziej oczywistą i widoczną na pierwszy rzut oka korzyścią z malowania dachu jest oczywiście poprawa stanu wizualnego nie tylko samego pokrycia, ale domu jako całości. Na pewno podniesie to poziom zadowolenia właścicieli domu, ale też zwiększy jego wartość na rynku wtórnym.

Druga, pod względem technicznym na pewno ważniejsza korzyść, to oczywiście poprawa właściwości ochronnych, które zabezpieczają pokrycie przez działaniem szkodliwych czynników. Specjalistyczne farby do malowania dachu posiadają właściwości ochronne, które:

  • podnoszą odporność na wilgoć;
  • nadają dachówkom lub blachom gładką, łatwą do czyszczenia powierzchnię;
  • zapobiegają szybkiemu, ponownemu osadzaniu się zabrudzeń;
  • chronią przed pękaniem dachówek wskutek marznącej wody;
  • gwarantują trwałość koloru.

Malowanie dachu co kilka lat pozwoli znacznie wydłużyć żywotność pokrycia. Zaniedbane dachy mogą nadawać się do wymiany nawet po kilkunastu latach. Koszt wymiany pokrycia w porównaniu do ceny malowania dachu, która waha się w okolicach 4-6 tysięcy złotych przy dachu powierzchni około 150 metrów kwadratowych, są nieporównywalnie niższe.

Malowanie dachu – jak to wygląda?

Malowanie zawsze musi być poprzedzone przez dokładne czyszczenie dachów, podczas którego usuwa się zabrudzenia, a także neutralizuje zarodniki mchów i innych porostów. Dokonuje się tego za pomocą głęboko penetrujących środków czyszczących i biobójczych, a następnie spłukuje zabrudzenia przy użyciu myjek wysokociśnieniowych.

Malowanie odbywa się metodą hydrodynamiczną, czyli przy użyciu agregatów, dozujących pod wysokim ciśnieniem farbę rozbitą na mikrokropelki. Metoda ta pozwala na bardzo dokładne i równomierne rozprowadzenie jej na całej powierzchni, w tym również w szczelinach, do których nie dostałyby się wałki czy pędzle.

Na samym końcu można zdecydować się na dodatkowe impregnowanie dachówek środkami chroniącymi przed wilgocią, promieniami UV czy zarodnikami mchów i porostów. Zabezpieczone w ten sposób dachówki są chronione przez co najmniej kilka lat, a w przypadku mniejszego natężenia szkodliwych czynników nawet przez kilkanaście lat.

Similar Posts