Porady

Jak zapobiegać pęknięciom płyt g-k?

Jak zapobiegać pęknięciom płyt g-k?

Zabudowa gipsowo-kartonowa składa się z dwóch głównych elementów: samych płyt g-k i stalowej konstrukcji nośnej. Jednak niezmiernie ważne są także inne systemowe elementy, w tym także wkręty. Zastosowaniem nieprawidłowego wkrętu może spowodować pękanie płyt g-k.

Problemy z łączeniami 

Łączenie profili odbywa się za pomocą wkrętów. Typowe elementy mocujące charakteryzują się wysoką główką, co prowadzi do odkształceń samej płyty. W późniejszym czasie dochodzi do pęknięć i zarysowań. Szczególne problemy mogą pojawić się w przypadku skomplikowanych konstrukcji, jak podwieszane sufity czy obudowy kanałów wentylacyjnych. Powyższe deformacje mogą wymusić dodatkowe prace związane ze szpachlowaniem i szlifowaniem płyt. 

Rozwiązaniem są wkręty, które są kompatybilne z profilami o grubości do 1 mm. Najważniejsza w takim wkręcie jest płaska główka o grubości 1,2 mm, co sprawia, że jest ona trzykrotnie mniejsza od tradycyjnego wkrętu. Dzięki temu płyta pozostaje zupełnie płaska a prace wykończeniowe nie zabierają wiele czasu. Takie rozwiązanie przydaje się w momencie wykańczania specjalistycznych konstrukcji lub półek, gdy powierzchnia będzie już tylko malowana. Jeszcze więcej przydatnych porad znajdziesz na blogu https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/buduj-z-nami-porady-montazowe/flat-head-wkrety-do-blachy-1-mm.  

Inne rozwiązania 

Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie kołnierza dociskowego, dzięki któremu następuje odpowiednie rozłożenie sił. Oprócz tego, można zauważyć dobrze dopasowany skok gwintu, przez co łączenia stają się bardziej precyzyjne. 

Ważną rolę odgrywa wysokojakościowa stal, z której wykonane są wkręty. Co ciekawe, pokryte są one powłoką cynkową, co sprawia, że są one odporne na korozję. 

Mimo tego, że na pierwszy rzut oka zmiana wkrętu wydaje się niewielką zmianą, to jednak jest on niezbędny w pracy. Dzięki temu sama praca przebiega sprawniej a inwestor nie musi ponosić dodatkowych kosztów. 

Similar Posts