Porady

Trwałość drewnianych oklein meblowych

Trwałość drewnianych oklein meblowych

Lubimy przebywać w pięknie zaaranżowanych wnętrzach, ale stworzenie oryginalnego wystroju wiąże się niestety z niemałymi kosztami finansowanymi. Trzeba poświęcić na to sporo swojego czasu i energii, aby uzyskać pożądane efekty. Bardzo duże znaczenie ma wyposażenie wnętrza, które powinno być dobrze przemyślane. Zawsze mile widziane są meble drewniane, najlepiej takie z litego drewna dębowego lub bukowego. Niestety nie zawsze możemy pozwolić sobie na ich zakup, ze względu na wysoką cenę. Przy ograniczonym budżecie warto rozejrzeć się za tańszą alternatywą. Ciekawą opcją są okleiny meblowe, za pomocą których można zmienić w prosty i szybki sposób dotychczasowy wygląd mebli.

Dlaczego warto zdecydować się na okleinę meblową?

Jako że meble z litego drewna do tanich nie należą, można wybrać takie zrobione z płyty fornirowanej. Warto od razu zaznaczyć, że fornir również jest prawdziwym drewnem, naturalną okleiną meblową. Składa się on z cienkich płatów drewna, ścinanych z pni drzew metodą skrawania. Można wobec tego liczyć na wszystkie walory estetyczne drewna, łącznie z wybarwieniem i usłojeniem. Meble przyozdobione okleiną prezentują się bardzo estetycznie, cechują się wysoką jakością i trwałością. Okleina meblowa ma szerokie zastosowanie. Idealnie sprawdza się na fronty szafek kuchennych i łazienkowych. Można ją użyć do przyozdobienia sekretarzyków, parapetów, drzwi, ram luster i obrazów. Posłuży też jako panele ścienne. Wysokiej jakości okleiny meblowe są odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nie trzeba martwić się o płowienie ich pod wpływem promieniowania słonecznego. Odporne są także na zarysowania i zmywanie. 

Ze względu na to, że okleiny są w pełni bezpieczne w użyciu, a do ich produkcji nie sięga się po żadne szkodliwe substancje, mogą być stosowane także w pokojach dziecięcych, zamieszkiwanych przez alergików. Sporą popularnością cieszą się samoprzylepne okleiny z PCV, którymi można samodzielnie odmienić dotychczasowy wygląd mebli. Nie ma w tym niczego skomplikowanego. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby naklejać je na dobrze oczyszczoną, wygładzoną i suchą powierzchnię. Okleina dostępna jest w rolkach lub arkuszach. Można liczyć na praktycznie nieograniczony wachlarz wyboru, przerabiać we wzorach, fakturach, kolorystyce i wykończeniach. Ten rodzaj okleiny możemy wykorzystać podobnie jak fornir, okleić nią fronty mebli, nadając im dekoracyjnego charakteru. Zaletą folii PCV jest to, że przylega do każdej gładkiej powszechni, co daje ogromne możliwości aranżacyjne. Jeśli ma posłużyć przez długie lata, nie tracąc swojej pierwotnej świetności, należy zainwestować w tą wysokojakościową. Na szczęście obecnie nie ma żadnego problemu z jej dostępnością i to w bardzo przystępnej cenie. Nic dziwnego, że cieszy się tak ogromną popularnością. Matowa pasuje do wnętrz klasycznych, natomiast błyszcząca i satynowa podkreślają nowoczesność. 

Jakie mamy do wyboru okleiny meblowe? 

Fornir jest zdecydowanie lepszym wyborem niż laminat ze względu na zmniejszone ryzyko wypaczania i pękania. W przypadku okleiny meblowej można mówić o unikalnym designie, jest przyjemna w dotyku, gładka. Każdy fornir wygląda inaczej, różni się strukturą i usłojeniem. Co więcej, może być poddawany rożnym dodatkowym zabiegom, czyli lakierowaniu, malowaniu, woskowaniu, postarzaniu czy patynowaniu. Meble, w których zastosowano fornir, do złudzenia przypominają te wykonane z litego drewna. Jest on w pełni naturalny i bezpieczny, nie zawiera żadnych toksycznych związków. Fornir cechuje się uniwersalnością, mnogościom zastosowań, ogromną ilością wariantów wykończenia. Może być wykonany z różnych gatunków drzew – zarówno tych rodzimych, jak i egzotycznych. Jeśli zależy nam na jak najbardziej naturalnym efekcie, to najlepszy będzie właśnie fornir naturalny, czyli taki odwzorowujący w pełni wygląd danego gatunku drewna, wraz ze słojami i sękami. 

W przypadku forniru modyfikowanego mamy do czynienia z drewnem, które zostało zmienione technologicznie. Poznamy go po ujednoliconej kolorystyce i powtarzalności usłojenia, braku jakichkolwiek niedoskonałości. Fornir modyfikowany poddaje się farbowaniu, jego odcień jest spójny, a każdy arkusz wygląda ta samo. Zaletą forniru modyfikowanego jest jego większa odporność na działanie wilgoci i na uszkodzenia mechaniczne. Z tego właśnie powodu chętnie sięga się po niego do produkcji mebli łazienkowych i kuchennych, gdzie panuje specyficzny mikroklimat. Mamy jeszcze do dyspozycji eko-fornir, czyli sztuczną okleinę z włókien celulozowych. Impregnuje się je żywicą, traktuje wysokim ciśnieniem i temperaturą. 

Do wyboru mamy także okleiny meblowe z PCV, które oczywiście nie mają za wiele wspólnego z naturą, ale nadal nie brakuje zalet tego rozwiązania. Powstają one z samoprzylepnej folii PCV, na którą można nanieść dowolny nadruk. Nie trzeba przy tym martwić się o żadną toksyczność. Są one w pełni bezpieczne w użyciu, bezwonne. Świetnie nadają się do renowacji mebli, które utraciły swoje pierwotne piękno lub po prostu, gdy chcemy wprowadzić pewne zmiany w wystroju wnętrza niewielkim kosztem. Takie okleiny z PCV mogą być nawet przyklejane na surowe drewno. Poszczególne ich rodzaje różnią się grubością i podłożem, mogą być matowe lub połyskujące. Takimi foliami PCV okleja się przede wszystkim szafy, drzwi, parametry i panele ścienne. Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, mogą mieć różne ciekawe wzory i przypominać drewno. Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że dopasujemy ją do każdej aranżacji wnętrza. 

Okleiny meblowe cena za poszczególne rodzaje 

Ceny oklein meblowych są mocno zróżnicowane, w zależności od ich rodzaju. Różnią się one między sobą pod wieloma względami – walorami użytkowymi i estetycznymi. W zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana okleina meblowa, koszt jej zakupu będzie inny. Oto przykładowe ceny:

Za okleinę z PCV przyjdzie nam zapłacić od siedmiu do nawet trzydziestu złotych za pojedynczą rolkę.

Koszt forniru to średnio od dwudziestu do sześćdziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Okleina w postaci forniru modyfikowanego jest najdroższa – ceny zaczynają się od trzydziestu złotych, a sięgają do dwustu za metr kwadratowy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Ewood, która posiada w swoim asortymencie okleiny naturalne. 

Similar Posts