Wykonanie fundamentów to pierwszy etap, jeśli decydujemy się na budowę domu. Warto już na samym początku zadbać, aby w przyszłości dom nie był narażony na wilgoć, wodę czy utratę ciepła. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być izolacja pozioma fundamentów. Sprawdź, na czym polega i dlaczego warto ją wykonać.
Czym jest izolacja pozioma fundamentów?
Izolacja pozioma – https://tbd-kotula.pl/oferta/izolacja-pozioma-metoda-iniekcji/ – fundamentów jest powłoką, którą wykonuje się ze specjalnego, odpowiednio dobranego tworzywa. Jej wykonanie konieczne jest na styku ławy fundamentowej oraz ściany fundamentowej i ścian parteru z fundamentami. Dzięki takiej warstwie ochronnej, blokowane jest kapilarne podciąganie wody z gruntu. Warto dodać, że brak takiej izolacji może skutkować zawilgoceniem fundamentów, a w konsekwencji przenikaniem wilgoci przez podłogę.
Jakiego materiału użyć?
Ochrona fundamentów musi spełnić bardzo dużo wymogów, dlatego nie ma jednego, gotowego produktu całkowicie zabezpieczającego fundamenty przed wilgocią. Do hydroizolacji poziomej wykorzystuje się między innymi:
- papę – gwarantuje trwałą i szczelną izolację,
- folię – idealnie sprawdza się w trudno dostępnych miejscach,
- masy bitumiczne – elastyczne i łatwe do nanoszenia; należy zaznaczyć, że masy te chronią tylko przed wilgocią w gruncie – aby zabezpieczały również przed wodą, muszą być użyte w połączeniu z innymi materiałami,
- masy polimerowe – cechują się dużą odpornością na niskie temperatury.
Izolacja pozioma w istniejącym budynku
Niestety, izolacja pozioma w już powstałym budynku nie będzie ani łatwa, ani tania. W takim przypadku zazwyczaj wykonuje się odpowiedniego typu iniekcję. Może być to na przykład iniekcja krystaliczna, która polega na nawierceniu otworów w miejscu tyku fundamentów oraz ścian. Następnie do środka aplikuje się mieszankę cementu, wody oraz odpowiednich aktywatorów krzemianowych posiadających właściwości penetrujące.
Czy izolacja pozioma będzie wystarczająca?
Wykonanie izolacji poziomej uważane jest za obligatoryjne. Z kolei w przypadku izolacji pionowej jest to zasadne jedynie w dwóch sytuacjach:
- gdy ściany fundamentowe zostały wykonane z materiału charakteryzującego się wysoką nasiąkliwością, czyli na przykład betonu komórkowego czy cegły ceramicznej,
- gdy w wodach gruntowych znajdują się substancje, które mogą powodować korozję biologiczną betonu.
Z izolacji pionowej możemy teoretycznie zrezygnować, jeśli do budowy wykorzystujemy beton wodoszczelny. Zaleca się jednak, aby nawet w tym przypadku wykonać lekką izolację fundamentów. To dlatego, że nawet najmniejsze pęknięcie w betonowym podłożu umożliwi wnikanie wody bezpośrednio w ścianę.