Porady

Najpopularniejsze rodzaje szlifierek i ich zastosowanie

Szlifierka to wszechstronne urządzenie przeznaczone do polerowania i szlifowania różnorodnych powierzchni. Poznaj najpopularniejsze rodzaje szlifierek.

Jednym z ostatnich etapów pracy z obrabianymi materiałami jest szlifowanie. Ta dokładna obróbka, umożliwiająca osiągnięcie dużej gładkości powierzchni, możliwa jest dzięki zastosowaniu urządzenia nazywanego szlifierką. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór narzędzi tego typu, które różnią się od siebie zarówno parametrami technicznymi, jak i przeznaczeniem. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje szlifierek oraz poznasz ich zastosowanie.

Do czego służy szlifierka?

Aby wybranym materiałom nadać pożądane kształty, należy poddać je różnym formom obróbki. Na ogół jest to proces wieloetapowy, który wymaga użycia wielu narzędzi. Niegdyś wszystkie z prac wykonywano ręcznie, co wymagało nie tylko czasu, ale przede wszystkim dużego wysiłku ze strony człowieka. W dzisiejszych czasach powszechnie używa się elektronarzędzi, zapewniają one bowiem komfort i szybkość pracy.

Wśród najbardziej przydatnych elektronarzędzi na szczególną uwagę zasługuje szlifierka – wyjaśnia przedstawiciel sklepu Mistama. To wszechstronne urządzenie przeznaczone przede wszystkim do polerowania i szlifowania różnorodnych powierzchni. Dzięki użyciu odpowiednich tarcz można osiągnąć dużą gładkość obrabianych elementów. To, do czego dokładnie służy szlifierka, zależne jest od jej rodzaju. 

Dlaczego warto poznać rodzaje szlifierek?

Zakup szlifierki może okazać się dużym wyzwaniem, szczególnie dla osób, które nie znają rodzajów tych urządzeń. Na półkach sklepowych można znaleźć bardzo duży wybór różnorodnych narzędzi szlifierskich, trzeba zatem dokładnie określić swoje potrzeby i wybrać szlifierkę, która najlepiej im sprosta.

Wśród najpopularniejszych szlifierek znajdują się:

  • szlifierki kątowe – wśród dostępnych na rynku urządzeń tego typu znajdują się szlifierki do zastosowań amatorskich i profesjonalnych. Pierwsze z nich to tzw. małe szlifierki kątowe, które przeznaczone są do niewielkich prac remontowo-budowlanych czy warsztatowych i charakteryzują się niższą mocą. Większe i trudniejsze prace wymagają z kolei użycia mocniejszych urządzeń, do jakich należą duże szlifierki kątowe. Niezależnie od rodzaju, szlifierki kątowe przeznaczone są do cięcia blachy, rur, kątowników, płaskowników oraz elementów zbrojeniowych, jak również do obróbki metali kolorowych. Można ich także używać do szlifowania spawów oraz wygładzania i usuwania zadziorów z elementów stalowych. Przy zastosowaniu talerza szlifierskiego można również szlifować powierzchnie lakierowane, zaś przy użyciu tarczy diamentowej łatwo i szybko ciąć glazurę i terakotę. Z kolei praca z tarczą widiową umożliwia cięcie elementów drewnianych i plastikowych. Najczęściej występują one z tarczą fi125 i fi230,
  • szlifierki mimośrodowe – ich cechą charakterystyczną, która różni je od innych rodzajów szlifierek jest odchylenie stopy szlifierki od punktu obrotu. Element szlifujący podczas pracy wykonuje zarówno ruch obrotowy, jak i wahadłowy, a elastyczny talerz dopasowuje się do powierzchni. Wszystko to sprawia, że praca przebiega sprawniej i można szlifować proste oraz zakrzywione materiały. Szlifierka mimośrodowa przeznaczona jest do szybkiego i precyzyjnego szlifowania oraz polerowania różnego rodzaju płaskich i okrągłych powierzchni z drewna, metalu, tworzyw sztucznych, kamienia czy ceramiki. Mogą być one także pokryte farbą, lakierem czy szpachlą. Najczęściej występują z talerzami talerz fi125 i fi150,
  • szlifierki oscylacyjne – charakteryzuje je wahadłowy ruch stopy szlifierskiej o dużej częstotliwości. Dzięki temu doskonale nadają się do dokładniejszego wygładzania powierzchni, które wcześniej zostały wstępnie oszlifowane. Przeznaczone są do szybkiego i precyzyjnego szlifowania oraz polerowania różnego rodzaju materiałów: z drewna, metalu, tworzyw sztucznych, kamienia czy ceramiki, pokrytych farbą, lakierem, czy szpachlą. Występują z talerzami typu delta – okrągłymi o wartości fi125, prostokątnymi lub kwadratowymi,
  • szlifierki taśmowe – taśmy szlifierskie przesuwają się w nich po linii prostej, co pozwala na bardzo dokładną obróbkę materiału. Przeznaczone są przede wszystkim do szlifowania, czyszczenia oraz wygładzania dużych powierzchni płaskich z drewna, materiałów drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, a nawet metalu,
  • szlifierki proste – to jedne z najbardziej poręcznych i wszechstronnych urządzeń tego typu. Charakteryzuje je ergonomiczny kształt, dzięki czemu docierają nawet do trudno dostępnych miejsc. Szlifierka posiada specjalnie skonstruowaną, wydłużoną obudowę wrzeciona, co sprawia, że szczególnie nadaje się do precyzyjnych prac szlifierskich, m.in. do grawerowania. 

Wszystkie rodzaje szlifierek mogą posiadać zasilanie akumulatorowe lub kablowe. Pierwsze z nich sprawia, że urządzenie nie jest zależne od zasilania elektrycznego i można go używać w każdych warunkach. Jest ponadto wygodniejsze w obsłudze ze względu na brak kabla. Trzeba się jednak liczyć z krótszym cyklem pracy i koniecznością ładowania baterii. Szlifierki o zasilaniu kablowym mogą natomiast pracować znacznie dłużej i na ogół są mocniejsze.

Podsumowując, szlifierka to urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu, którego nie może zabraknąć zarówno w domowym warsztacie, jak i w wyposażeniu profesjonalnych ekip remontowo-budowlanych. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić jej parametry, aby wybrać taki rodzaj urządzenia, które najlepiej sprosta konkretnym potrzebom. 

Similar Posts