Budowa

Ścienne płyty warstwowe – rodzaje i zastosowanie

Płyty warstwowe są jednym z najbardziej popularnych elementów wykorzystywanych w procesie budowy obiektów różnej użyteczności. Ścienne płyty warstwowe dostępne są w kilku rodzajach, a każdy z nich ma odmienne właściwości. Jakie? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Czym jest płyta warstwowa i jakie są jej rodzaje?

Ścienne płyty warstwowe – https://www.kingspansklep.pl/kategoria/scienne-plyty-warstwowe/ to materiał składający się z rdzenia z termoizolacją, w blaszanych okładzinach. Centralną część płyty warstwowej stanowi rdzeń. To właśnie on nadaje wyrobowi określone właściwości termoizolacyjne i mechaniczne. Wykonuje się je z następujących materiałów:

  • wełny mineralnej skalnej lub szklanej,
  • pianek poliuretanowych,
  • styropianu.

Styropian to jeden z podstawowych materiałów, które obecnie wykorzystuje się w celu izolacji budynków. Jest on odporny na działanie drobnoustrojów, niektórych związków chemicznych oraz samogasnący. Ponadto, jest materiałem bardzo tanim. Należy jednak zaznaczyć, że jednocześnie charakteryzuje się stosunkowo słabymi walorami izolacyjnymi. Wełna mineralna charakteryzuje się nieco lepszymi właściwościami izolacyjnymi w porównaniu do styropianu. Jest również ognioodporna. Pianki poliuretanowe są najbardziej skutecznym materiałem, jeśli chodzi o izolację termiczną. Bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda to zdecydowana zaleta płyt warstwowych z rdzeniem PIR oraz PUR.

Zalety budownictwa z płyt warstwowych

W trakcie każdej inwestycji, niezależnie czy chodzi o halę produkcyjną czy obiekt użyteczności publicznej, największy nacisk kładzie się na dwa czynniki: czas budowy oraz jej koszt. Ścienne płyty warstwowe są rozwiązaniem, które wykorzystanie da korzyści w obu tych kwestiach.

W odróżnieniu od tradycyjnych tworzyw, których używa się w budownictwie, ścienne płyty warstwowe są znacznie tańsze. Proces samej budowy jest mało skomplikowany, dzięki czemu postawienie takiej konstrukcji zajmie mniej czasu.

 

 

Similar Posts