Porady

Dom ogrzewany gazem – czy warto?

Dom ogrzewany gazem – czy warto?

Węgiel, drewno, olej, pompa ciepła czy gaz? Sposobów na zapewnienie odpowiedniej temperatury w domu jest obecnie naprawdę sporo. Wśród nich rosnącą popularnością cieszy się szczególnie to ostatnie rozwiązanie. Czy warto w nie zainwestować?

Ogrzewanie domu gazem – jakie ma zalety?

Każdy chce, by własny dom był ciepły i przytulny, a koszty jego utrzymania – niewielkie. Niestety jednak w naszej strefie klimatycznej nie jest to takie proste. Wbrew pozorom nie potrzeba wcale wielkich mrozów, by konieczne było intensywne ogrzewanie. Co więcej, paradoksalnie w ostatnich latach można zauważyć zjawisko wydłużania się sezonu grzewczego, czasem nawet do końca kwietnia, po którym to miesiącu niemal od razu przychodzą upały. W związku z tym opłaty za ogrzewanie są jednym z najpoważniejszych kosztów, które ponoszą gospodarstwa domowe. Co więcej, zapewnienie ciepła wymaga też czasem sporego wysiłku, związanego z pozyskaniem i magazynowaniem opału czy też samym paleniem. A jak na tle innych paliw wypada gaz?

Ogrzewanie domu gazem i węglem – porównanie

Oczywiście porównanie wszystkich dostępnych rodzajów ogrzewania jest dość trudne. Wymaga to uwzględnienia wielu czynników i sytuacji. Dlatego też skoncentrowaliśmy się na zestawieniu błękitnego paliwa z niezwykle popularnym w Polsce węglem.

  • Montaż instalacji – piec węglowy można zamontować w każdym miejscu w kraju, kocioł na gaz z kolei tylko tam, gdzie dociągnąć można sieć. W obu przypadkach samo wykonanie odpowiednich instalacji nie powinno być z kolei problemem.

  • Obsługa – nawet nowoczesne piece węglowe wymagają regularnego, choć rzadszego uzupełniania paliwa. Dużo gorzej wygląda sytuacja w przypadku starych kotłów, które rozpalać trzeba codziennie. W przypadku gazu cały proces spalania jest z kolei bezobsługowy.

  • Kupno i dostarczanie paliwa – oczywiście gaz cały czas płynie w sieci, dzięki czemu nie musimy się nim martwić. Co więcej, zawsze też zapłacimy za tylko taką jego ilość, która wykorzystamy. Z kolei w przypadku węgla konieczne są regularne zakupy i wygospodarowanie miejsca na jego składowanie.

  • Ekologia – spalanie błękitnego paliwa jest zdecydowanie czystszym procesem niż w przypadku czarnego złota. Nie powstają wówczas ani odpowiedzialne za smog pyły, ani też rakotwórczy benzopiren.

  • Cena – ogólnie przyjmuje się, że węgiel jest tańszym paliwem niż gaz ziemny. Warto jednak dodać, że bardzo dużo zależy w tym przypadku od sprawności kotła – która jest dużo wyższa w przypadku tego drugiego paliwa. Co więcej, ceny gazu są bardziej stabilne w związku z koniecznością ich zatwierdzania przez Urząd Regulacji Energetyki – co sprawia, że koszt ogrzewania domu gazem jest łatwiejszy do zaplanowania i niekoniecznie dużo wyższy.

Gaz z sieci czy butli – który lepszy?

W tym miejscu warto też wspomnieć o sporej różnicy między gazem dostępnym z sieci przesyłowych a tym „z butli”. Z punktu widzenia użytkowego drugie rozwiązanie jest niestety dużo mniej korzystne. W przypadku ogrzewania małe piecyki na propan-butan są średnio wydajne i przede wszystkim wymagają ciągłej obsługi i częstego uzupełniania paliwa. Korzystniejsze jest już korzystanie z dużego zbiornika umieszczonego na działce, który rzadziej wymaga napełnienia i pozwala na stworzenie klasycznej instalacji grzewczej w domu. Wadą w tym przypadku jest jednak z pewnością konieczność wygospodarowania sporej ilości miejsca oraz mimo wszystko dbania o regularne dostawy. W zasadzie więc jedyną sytuacją, w której warto rozważyć zastosowania ogrzewania domu z butli, jest brak dostępu do sieci przesyłowej.

Przyłącze gazowe – jak je załatwić?

Jak więc widać, ogrzewanie gazowe to bardzo korzystne rozwiązanie z jednym w zasadzie minusem – koniecznością dociągnięcia przyłącza gazowego do domu. Na szczęście jednak w większości przypadków proces ten nie jest zbyt skomplikowany. Do jego rozpoczęcia niezbędny jest wniosek ze strony właściciela posesji o budowę instalacji. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu i podpisaniu umowy z lokalnym operatorem sieci dystrybucyjnej dalsze formalności i wykonanie przyłącza gazowego leży już w gestii dostawcy gazu ziemnego. Inwestycja ta z pewnością też nie zrujnuje rodzinnego budżetu – w przypadku przedsiębiorstwa energetycznego EWE należy liczyć się z kosztem około 2000 złotych za pierwsze 15 metrów i dodatkowe 100 złotych za każdy dodatkowy metr. Kwoty te w porównaniu do kosztów budowy czy generalnego remontu są więc po prostu niskie.

Gaz ziemny to użyteczne, czyste i ekologiczne paliwo, które zdecydowanie podnosi komfort życia. Warto więc z niego skorzystać!

Similar Posts