Porady

Jak należy dbać o łóżka tapicerowane?

Jak należy dbać o łóżka tapicerowane?

Łóżka tapicerowane stanowią najgorętszy hit w aranżacyjnych trendach. Stanowią połączenie komfortu i wyjątkowej estetyki. Prezentują się pięknie i to niezależnie od stylu, w jakim urządzona jest sypialnia. Aby zachowały swoją prezencję, warto je systematycznie pielęgnować. Jak należy dbać o łóżka tapicerowane?

Jak dbać o łóżko? – 5 zasad

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wybierzesz łóżko tapicerowane, istnieje kilka ogólnych zasad, dotyczących dbania o mebel:

  1. Nie ustawiaj łóżka przy kaloryferze lub kominku, ponieważ ciepło powoduje m.in. odbarwienia materiału. Zaleca się, aby minimalna odległość od źródła ciepła wynosiła co najmniej 1 metr.
  2. Nie narażaj łóżka na działanie zbyt silnych promieni słonecznych, ponieważ powodują one odbarwienie drewna oraz blaknięcie tkanin. Jeżeli sypialnia jest usytuowana od strony południowej, zainwestuj w stylowe zasłony typu blackout lub rolety okienne.
  3. Do czyszczenia mebla nie używaj zbyt silnych detergentów, ponieważ mogą odbarwić tkaninę, a także uszkodzić strukturę. Najlepszym rozwiązaniem są środki dedykowane konkretnej tkaninie.
  4. Nigdy nie nanoś środków czyszczących bezpośrednio na tkaninę! W ten sposób możesz doprowadzić do powstania plam, których nie da się usunąć.
  5. Nie mocz łózka zbyt mocno podczas czyszczenia, ponieważ może do doprowadzić do rozwoju pleśni.

Jak czyścić łóżko tapicerowane?

Meble z tapicerką to nowe i jednocześnie najpopularniejsze rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje zwolenników. A to wszystko za sprawą walorów estetycznych. I choć łóżka tapicerowane mają wiele zalet, począwszy od wygody, przez design, aż po bezpieczeństwo, to wymagają regularnego czyszczeniu, które pozwoli cieszyć się meblem przez wiele lat w nienagannym stanie.

Jak dbać o tapicerkę? Czyszczenie łóżka tapicerowanego zależy od tego, z czego wykonano tapicerkę. Każdy materiał wykazuje inne właściwości i wymaga innej pielęgnacji. Pielęgnacja polega przede wszystkim na systematycznym dbaniu o mebel, ale również na bieżąco, gdy pojawi się plama. Dzięki temu łatwiej będzie Ci uniknąć zanieczyszczeń.

Bawełna

Bawełnianą tapicerkę najlepiej czyścić za pomocą specjalnej pianki. Zanim jednak użyjesz środka, wykonaj próbę na fragmencie w mało widocznym miejscu mebla np. gdzieś z tyłu. Piankę usuń białą ściereczką i powtórz zabieg tyle razy, aż zabrudzenia całkowicie zejdą.

Welur

Nieco bardziej wymagającą tkaniną jest welur. Podobnie, jak w przypadku innych materiałów, tak i tutaj pielęgnację należy rozpocząć od dokładnego odkurzenia. Następnie należy posypać łóżko specjalnym specyfikiem i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Co ważne, welur zawsze czyści się zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia! Wśród domowych sposób zaleca się mieszankę z roztworu wody oraz amoniaku – 2 łyżki proszku na litr wody.

Ekoskóra

Skóra ekologiczna nie jest zbyt wymagająca w pielęgnacji. Warto systematycznie przecierać ją ściereczką zwilżoną wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń. Możesz również kupić specjalny środek czyszczący dla ekoskóry. Z kolei konserwacja powinna odbywać się dwa razy w roku i to z użyciem specjalnych środków.

Similar Posts