Porady

Hale modułowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Hale modułowe - kiedy warto się na nie zdecydować?

Tradycyjna budowa obiektu magazynowego czy też hali produkcyjnej to przedsięwzięcie wymagające dużej ilości czasu i dobrego zorganizowania. Co więcej na materiały niezbędna jest duża ilość bezpiecznego miejsca, by można było je składować bez obawy o kradzież. Ponadto taka inwestycja to ogromne koszty, które zwracają się dopiero po długim czasie, kiedy w końcu gotowa hala zaczyna na siebie zarabiać. Czy istnieje rozwiązanie alternatywne dla budowy, jaką znamy od lat? Oczywiście i staje się ono coraz bardziej popularne.

Kiedy hala modułowa będzie dobrym rozwiązaniem?

Można powiedzieć, że praktycznie w każdym przypadku, kiedy inwestorowi zależy na szybkim, sprawnym zbudowaniu miejsca, które będzie stanowiło:

  • magazyn
  • halę produkcyjną
  • warsztat
  • sklep

Można także znaleźć wiele innych zastosować hal modułowych, kiedy tylko potrzeba budynku o dość dużej powierzchni oraz wysokości. Warto decydować się na inwestycję, jaką są hale modułowe także wtedy gdy natychmiast trzeba powiększyć przestrzeń, na przykład do przechowywania towarów lub innych funkcji w firmie. Takie konstrukcje praktycznie nie ustępują jakością tradycyjnym budowlom, za to mają wiele zalet.

Jak zaprojektować hale modułowe na własny użytek?

Inwestycję można w pełni dostosować do własnych potrzeb, preferencji oraz budżetu czy też wielkości działki. Wystarczy tylko skontaktować się z firmą projektującą oraz montującą hale modułowe. Po określenie wymagań, taki obiekt zostanie zaplanowany i dopiero po akceptacji przez klienta będzie można rozpocząć działania związane ze wznoszeniem całej konstrukcji. W ten sposób można stworzyć wszelkie obiekty, począwszy od niewielkiego warsztatu po sklep czy magazyn wielkopowierzchniowy, dlatego projekt może być w pełni dopasowany do oczekiwań klienta i tego, do czego ma być wykorzystana taka konstrukcja modułowa. Do współpracy należy zaprosić firmę cenioną na rynku i cieszącą się dobrymi opiniami klientów. Dzięki temu całość zostanie wykonana bez zarzutu.

Jak wygląda wznoszenie hali modułowej?

Cała konstrukcja jest w pełni stabilna i bezpieczna mimo swojej relatywnej lekkości. Początkiem wszelkich działań mających na celu wzniesienie hali modułowej jest wylanie fundamentów. W nich mocuje się główne elementy konstrukcyjne, czyli wysokie filary łączone ze sobą w taki sposób, że od razu powstaje podpora dla dachu oraz sama konstrukcja dachu. Później taka metalowa konstrukcja jest niejako zabudowywana od zewnątrz specjalnymi modułami czy też panelami, które stanowią ściany hali i jej dach.

Brzmi to w sposób prosty i zupełnie nieskomplikowany i tak też to wygląda w praktyce. Jak już wspomniano, dzięki zastosowaniu łatwej metody konstrukcji oraz dużych elementów, hale modułowe powstają w ułamku czasu niezbędnego do tego, by mógł być zbudowany tradycyjny budynek. Szybkość budowania to oczywiście nie jest jedyna zaleta, jaką cechuje się taka technika wnoszenia hal.

Budowa z zastosowaniem gotowych modułów

Jak wskazuje sama nazwa, hale modułowe powstają z wykorzystaniem wyprodukowanych wcześniej elementów konstrukcyjnych, zwanych modułami. Dzięki temu taka inwestycja jest znacznie sprawniejsza niż mozolne wznoszenie obiektów cegła po cegle. Gotowe elementy przywozi się na miejsca budowy i od razu mocuje w całej konstrukcji, co oznacza brak zbędnego bałaganu i zamieszania na placu budowy. Przywożenie modułów jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż inne opcje. Dlatego też całość przedsięwzięcia wychodzi znacznie korzystniej pod względem ekonomicznym. Cała praca to zakotwiczenie modułu w fundamencie i połączenie ze sobą poszczególnych elementów, a porem obudowa panelami stanowiącymi zewnętrzną część. Oczywiście całą pracę praktycznie wykonują maszyny pozwalające operować elementami o dużej wysokości i długości.

Ta nowoczesna metoda budowania hal, magazynów czy sklepów lub innych, mniejszych obiektów zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na swoje liczne zalety. Wystarczy tylko przypatrzeć się budowie na przykład jakiegoś popularnego sieciowego dyskontu, które są najczęściej wznoszone z modułów. Jak szybko przebiega taka budowa? Błyskawicznie i za jakiś czas budynek zaczyna funkcjonować i zarabiać, co stanowi zysk dla inwestora. Jakie jeszcze zalety posiadają hale modułowe?

Najważniejsze walory budowli z modułów

Wielokrotnie wspomniano tu już o szybkości budowy, a także jej łatwości, jeżeli oczywiście praca zostanie zlecona profesjonalnej firmie, która zajmuje się takimi konstrukcjami. Dla każdej osoby, która zajmuje się biznesem, znaczne skrócenie czasu potrzebnego do wybudowania na przykład nowego magazynu, to wymierny zysk.

Sam koszt wznoszenia hal modułowych jest także niższy niż w przypadku tradycyjnych budynków. Cena ostateczna będzie zależała między innymi od wielkości obiektu oraz użytych materiałów. W razie potrzeby w późniejszym czasie halę czy magazyn lub sklep można rozbudować bez podejmowania żadnych skomplikowanych działań.

Wielu inwestorów zastanawia się, czy takie konstrukcje modułowe są wystarczająco solidne. Bez obaw można powiedzieć, że cechują się niezwykłą trwałością i solidnością oraz wysoką jakością. Do tych zalet można także z pewnością zaliczyć uniwersalność. Co ciekawe, nawet pewną względną wadę takich hal, można wykorzystać jako zaletę. Otóż we wnętrzu takiego budynku, ze względu na jego konstrukcję, panuje niższa temperatura niż w tradycyjnym magazynie. Dzięki temu budynki modułowe doskonale sprawdzają się do przechowywania żywności i wszelkich innych towarów, które potrzebują niższej temperatury. W innych okolicznościach trzeba pomyśleć o ogrzaniu, ale podobnie jest też przecież w przypadku tradycyjnych magazynów.

Hale modułowe do różnych zastosowań

Podsumowując, warto zdecydować się na halę modułową w przypadku potrzeby szybkiego skonstruowania sklepu, miejsca produkcji czy też magazynu, szczególnie w przypadku jeżeli inwestorowi zależy na niedrogim, nowoczesnym rozwiązaniu, które wciąż zyskuje na popularności ze względu na swoje liczne zalety i możliwości zastosowania. Montaż i projekt należy zlecić renomowanej firmie, która cieszy się dobrą opinią w branży.

Similar Posts