Porady

Dlaczego warto montować samozamykacze do drzwi?

Dlaczego warto montować samozamykacze do drzwi?

Dzięki szerokiej gamie dodatków do drzwi można korzystać z nich jeszcze wygodniej i bezpieczniej. Czy warto zdecydować się na samozamykacze?

Bezpieczne, wygodne, a także estetyczne – dobre drzwi zewnętrzne i wewnętrzne są niezbędne w każdym budynku. Aby korzystanie z tego typu stolarki mogło być jeszcze wygodniejsze, warto dobrać do nich odpowiednie dodatki. Wśród wielu dostępnych propozycji znajdują się także samozamykacze drzwiowe, które określane są także mianem zamykaczy.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest samozamykacz?
 • Czy warto montować samozamykacze?
 • Jaki są rodzaje samozamykaczy?
 • Gdzie można kupić dobry samozamykacz?

 

Czym jest samozamykacz?

Samozamykacz drzwiowy to dodatek do drzwi, który odpowiedzialny jest za ich domykanie. Nawet wtedy, gdy osoba nie zamknie za sobą drzwi, samozamykacz może je domknąć.

Jego specjalna konstrukcja połączona z drzwiami automatycznie i samoczynnie spowoduje domknięcie skrzydła, co niesie ze sobą także szereg dodatkowych korzyści poza samym komfortem.

Najczęściej samozamykacze kojarzą się z budynkami użyteczności publicznej, na przykład z urzędami, szkołami, szpitalami, galeriami handlowymi czy biurami, ale warto wskazać, że samozamykacze mogą być zamontowane również w budynkach mieszkalnych – blokach oraz domach jednorodzinnych.

Można zastosować je zarówno do drzwi zewnętrznych – wejściowych, jak również do drzwi wewnętrznych. Mogą one współpracować także z innymi dodatkami do drzwi, na przykład z elektrozaczepami – zaczepami elektromagnetycznymi oraz z domofonami.

 

Czy warto montować samozamykacze?

Zamontowanie samozamykacza pozwala na uzyskanie wielu korzyści, które pojawiają się wtedy, gdy drzwi będą za każdym razem domknięte. Wśród najważniejszych zalet wynikających z montażu samozamykaczy znajdują się:

 • automatyczne zamykanie drzwi nawet wtedy, gdy poprzednia osoba ich nie domknęła
 • zmniejszenie ucieczki ciepłego powietrza z wnętrza, a tym samym również poprawa komfortu cieplnego oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania
 • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w budynkach – zabezpieczenie przed dostępem przez osoby niepowołane
 • zabezpieczenie przed trzaskaniem drzwiami – dzięki temu można wydłużyć ich trwałość
 • tłumienie hałasów – drzwi nie wydają głośnego trzasku przy zamykaniu

 

Wobec tego, montaż samozamykaczy niesie ze sobą korzyści zarówno w przypadku obiektów używanych przez wiele osób, jak również sprawdzi się on w domu jednorodzinnym!

 

Jaki są rodzaje samozamykaczy?

W sprzedaży można znaleźć obecnie szeroką gamę samozamykaczy, które różnią się pomiędzy sobą konstrukcją, wyglądem, a także sposobem montażu do drzwi.

 

Samozamykacze można podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na: 

 • samozamykacze drzwiowe – przeznaczone do montażu na skrzydle drzwiowym
 • samozamykacze nawierzchniowe – zamykane w puszkach, wyposażone w wałki zębate

 

Pod względem montażu samozamykacz może być umieszczony także przy podstawie drzwi. Takie samozamykacze są bardziej estetyczne i sprawdzają się również w przypadku drzwi szklanych. Ich głównym minusem jest wyższa cena.

Warto również zaznaczyć, że wybrani producenci posiadają w swojej ofercie zawiasy wyposażone w samozamykacze.

Szeroka gama samozamykaczy powoduje, że można łatwo dopasować je do każdych drzwi oraz miejsca montażu. Dostępne są one również w wielu kolorach, dlatego można dobrać je indywidualnie do wyglądu drzwi.

 

Gdzie można kupić dobry samozamykacz?

Dzisiaj samozamykacze dostarczane są przez wiele firm specjalizujących się w sprzedaży wyposażenia drzwiowego. Można dostać je w popularnych marketach budowlanych i wykończeniowych, ale najszerszy asortyment dostępny jest w sklepach specjalizujących się w sprzedaży okuć drzwiowych.

Wiele modeli samozamykaczy oferuje sklep on-line Okucia-sklep.pl, który współpracuje z najlepszymi markami.

Podsumowując, montaż samozamykacza to bardzo dobry wybór dla każdego, dla kogo liczy się zarówno komfort, jak również funkcjonalność. Dzięki takiemu wyposażeniu można również zwiększyć poziom bezpieczeństwa i termoizolacji budynków!

Similar Posts