Porady

Czy domki fińskie pochodzą z Finlandii?

Czy domki fińskie pochodzą z Finlandii?

Domki fińskie na Górnym Śląsku, Zagłębiu Dąbrowskim i w Warszawie to zabytek architektury powojennej. Drewniane budynki z prefabrykatów sprowadzano w latach 50. z Finlandii w zamian za węgiel i koks, aby złagodzić tzw. głód mieszkaniowy. Niektóre z nich zostały otrzymane przez Polskę jako reparacje wojenne. Obecnie obiekty inspirowane powojennymi domkami fińskimi są oferowane przez firmy, które specjalizują się w budownictwie modułowym.

Kto zaprojektował domki fińskie?

Domki fińskie z gotowych, prefabrykowanych elementów po raz pierwszy pojawiły się w Szwecji w latach 30. XX wieku. Osiedla składające się z niewielkich budynków z drewna powstawały w odpowiedzi na niedostatek mieszkaniowy. Finowie szybko przejęli ten pomysł, a jednocześnie ulepszyli konstrukcję domków. Dzięki temu budynki powstawały w jeszcze krótszym czasie oraz niższym kosztem. Do tej pory domy fińskie są cenione za funkcjonalność, trwałość, piękny wygląd i łatwość montażu. Świetnie współgrają z każdym typem krajobrazu, zatem dobrze prezentują się zarówno w scenerii miejskiej, jak i na działkach letniskowych. W gotowym budynku można zamieszkać już w trzy miesiące od dnia rozpoczęcia montażu modułów. Wszystkie elementy konstrukcyjne są produkowane z drewna najwyższej klasy, które zostało przetestowane w skandynawskich warunkach atmosferycznych. Ponadto w chwili obecnej producenci drewnianych domów modułowych stawiają na oszczędność i ochronę środowiska naturalnego.

Modułowe domki fińskie na sprzedaż

Obecnie każdy może postawić na swojej działce drewniany budynek modułowy w stylu domku fińskiego. Obiekty tego typu mają charakter zarówno letniskowy, jak i całoroczny. Firma dewelopersko-budowlana Lokaty Budowlane oferuje domy fińskie, które sprawdzają się w warunkach klimatycznych w Polsce. Budynki powstają przy zastosowaniu innowacyjnych technologii, dzięki czemu są solidne i bezpieczne. Konstrukcje są zabezpieczone materiałami izolacyjnymi. W okresie jesienno-zimowym nie oddają ciepła na zewnątrz i utrzymują temperaturę we wnętrzach na stałym poziomie, a latem zapewniają przyjemny chłód. Zaletą budynków jest także energooszczędność, za sprawą której nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz nie generują dużych kosztów utrzymania. Drewniane domki fińskie do 70 m² przeznaczone do użytku własnego można postawić bez pozwolenia na budowę – wystarczy zgłosić budynek do właściwego urzędu. Obiekty o tym metrażu pozwalają na komfortowe użytkowanie przez 5-osobową rodzinę.

Similar Posts