Porady

Okucia okienne i klamki – 2 elementy usprawniające działanie okien

Okucia okienne i klamki – 2 elementy usprawniające działanie okien

Mówiąc „okno” najczęściej mamy na myśli szklaną taflę lub prostokątną futrynę. Ale ten element wyposażenia domu składa się ze znacznie większej liczby elementów, które mają olbrzymie znaczenie da poprawnego działania okna. Okucia okienne to drobne części, które mają wielorakie zastosowanie. Niektóre modele zapewniają szczelność dzięki montażowi na całej obwiedni okna, inne mają zastosowanie antywłamaniowe. Z kolei klamki to szczególne elementy okucia, służące do otwierania i zamykania skrzydła. Co jeszcze powinniśmy o nich wiedzieć?

 

  1. Okucia okienne

  2. Klamki do okien

 

Okucia okienne

 

Prawidłowe funkcjonowanie okien zależne jest najbardziej od małych, niepozornych elementów, jakimi są okucia okienne. Dlatego tak ważne jest, by działały one prawidłowo i były odpowiednio wyregulowane. Obecnie najpopularniejsze są okucia obwiedniowe, zapewniające równomierne przyleganie skrzydła do ramy i dzięki temu zapobiegające deformacjom. Rodzaj wybranych okuć decyduje o tym, czy okna będą uchylne, otwierane czy też będzie można wykorzystywać je na oba sposoby. Dużą popularnością cieszą się również okucia antywłamaniowe, wyposażone w zaczepy antywyważeniowe. W połączeniu z wkładką antyrozwierceniową zwiększają w istotny sposób bezpieczeństwo gospodarstwa domowego. Nowoczesne okucia posiadają również opcję mikrowentylacji, dzięki czemu niezależnie od temperatury na zewnątrz można zapewnić przepływ świeżego powietrza w pomieszczeniu. Wielostopniowa regulacja zapewnia funkcjonalne działanie okuć o każdej porze roku. Na rynku pojawiły się też okucia okienne pozwalające na sterowanie otwieraniem lub uchylaniem okna za pomocą telefonu komórkowego, jednak rozwiązanie to jest jeszcze stosunkowo mało popularne.

 

Klamki do okien

 

Klamki do okien to najczęściej używany element dlatego warto zadbać o to, by był on wytrzymały i zrobiony z materiału o wysokiej jakości. Standardowe klamki, dołączone do nowo zakupionych okien są dość przeciętnie wykonane, warto więc wymienić je na lepsze modele z dodatkowymi funkcjonalnościami. Oprócz podstawowej funkcji – uchylanie i otwieranie – powinny one być dopasowane kolorystycznie do okna lub całości wystroju pomieszczenia. Nowa klamka na tle starszej ramy może wyróżniać się jaśniejszym odcieniem bieli, warto więc poświęcić chwilę na znalezienie właściwego koloru. Klamki do okien mogą również posiadać przycisk blokujący a nawet zamek z kluczem, co wraz z okuciem antywłamaniowym stanowić będzie zabezpieczenie przed złodziejami. Dobrze jest stosować klamki z popularnych metali jak aluminium czy mosiądz – oprócz funkcji antywłamaniowej są one wyjątkowo trwałe, dzięki czemu posłużą przez bardzo długi czas.

 

 

Similar Posts