Kotły z podajnikiem stanowią obecnie jedno z chętniej wybieranych rozwiązań stosowanych w ogrzewaniu domów jednorodzinnych. Popularność wykorzystania tego rozwiązania jest spowodowana między innymi zautomatyzowanemu działaniu oraz oszczędnościom wynikającym z rozbudowanej automatyki sterującej procesem spalania.
Jak działają kotły z podajnikiem
Kotły z podajnikiem stanowią obecnie jeden z najpopularniejszych typów kotłów oferowanych przez producentów. W tego typu rozwiązaniu, paliwo dostarczane jest do paleniska za pomocą sprzężonego z kotłem podajnika. Podajnik zasilany jest silnikiem elektrycznym, zatem wymaga stałego źródła zasilania. Paliwo najczęściej dostarczane jest do paleniska, które znajduje się w dolnej części pieca. Paliwo wpychane jest przez podajnik, który automatycznie spycha popiół pozostający po spaleniu wcześniejszej porcji dostarczonego paliwa. Prędkość dozowania materiału palnego oraz nadmuchu powietrza jest regulowana przez sterownik obsługujący pracę kotła. Współpracuje on z czujnikami temperatury powietrza zewnętrznego oraz wewnętrznego, dostosowując moc kotła do aktualnego zapotrzebowania na energię cieplną. Przy zastosowaniu podajnika należy pamiętać o tym, by nie pozwalać na transport bardzo dużych kawałków węgla. W takim przypadku może dojść do zablokowania podajnika, w konsekwencji zatrzymaniu pracy kotła.
Jak wygląda proces spalania w kotle z automatycznym podajnikiem
Proces spalania w kotle z wykorzystaniem automatycznego podajnika polega na współpracy zasobnika, podajnika oraz kotła, nad pracą których czuwa układ automatycznej kontroli. W zasobniku mieści się pewna ilość paliwa, która w zależności od temperatur zewnętrznych możemy uzupełniać częściej bądź rzadziej. Paliwo z zasobnika transportowane jest do kotła poprzez podajnik ślimakowy bądź tłokowy. Kotły z podajnikiem, mogą być wykonane pod kątem spalania brykietu, pelletu drzewnego, eko-groszku bądź zwykłego węgla. W kotłach tłokowych paliwo dostarczane jest do komory spalania porcjami, co oznacza, że po spaleniu określonej porcji paliwa, tłok dostarcza do komory spalania kolejną porcję. Praca tłoka przebiega w sposób ciągły, dzięki czemu nie ma obaw o wygaszenie kotła i konieczność ponownego rozpalania paliwa. Pracę urządzeń kontroluje mikroprocesorowy sterownik zamontowany na zewnętrznej obudowie kotła.