Porady

Bramy garażowe – czy znasz wszystkie typy i rodzaje?

Bramy garażowe – czy znasz wszystkie typy i rodzaje?

Czy wiesz, jakie rodzaje bram garażowych cieszą się największą popularnością i dlaczego? Poznaj typy bram garażowych i najważniejsze informacje o każdym z nich.

Bramy garażowe – automatyka użytkowa na miarę twoich potrzeb

Automatyczne drzwi garażowe to bezsprzecznie bardzo praktyczne urządzenie, które docenia się szczególnie jesienią i zimą. Nie musisz wtedy opuszczać swojego auta, aby otworzyć bramę i wjechać do garażu – zamiast tego wystarczy kliknięcie jednego przycisku pilota. Dla wielu osób to już właściwie standard, jednak warto w tym miejscu podkreślić, że stosowane technologie są nieustannie rozwijane, dzięki czemu bramy garażowe każdego roku stają się bezpieczniejsze, trwalsze i wydajniejsze.

Na rynku nie brakuje różnego rodzaju bram garażowych, często wręcz można się w tym pogubić. Przy wyborze drzwi garażowych warto wziąć pod uwagę takie elementy jak zastosowane zabezpieczenia czy poziom termoizolacji, istotny jest też typ bramy. Często decyzja o danym rodzaju związana jest np. z samą konstrukcją garażu czy dostępną przestrzenią. Wśród najpopularniejszych typów bram garażowych wyróżnia się:

  • bramy segmentowe,
  • bramy uchylne,
  • bramy rolowane,
  • bramy rozwierane.

Jakie są typy bram garażowych i czym się charakteryzują?

Na wstępie trzeba podkreślić, że o tym, jaki rodzaj drzwi garażowych wybrać, najlepiej pomyśleć już na etapie budowy samego garażu. Pozwala to na dokładniejsze dopasowanie konstrukcji obiektu, a także prostszy montaż. A przecież także od instalacji zależy to, jak efektywnie będzie sprawdzał się tego typu element.

Jednymi z najczęściej spotykanych bram garażowych są bramy segmentowe górne. Jak sama nazwa wskazuje, mają one kilka segmentów, ich liczba zwykle waha się od 3 do 6. Każdy z segmentów połączony jest z sąsiednim za pomocą zawiasów z uszczelkami, co ma za zadanie ograniczenie niekorzystnego wpływu warunków atmosferycznych. Do wykonania tego typu drzwi garażowych stosuje się zazwyczaj stal ocynkowaną z blachą stalową, grubość zależy od producenta. Brama wykończona jest natomiast drewnem, farbą proszkową, aluminium lub okleiną z tworzywa sztucznego. Niezwykle prosta jest też metoda działania tego typu drzwi – dane segmentu po prostu przemieszczają się po rolkach umieszczonych na prowadnicach na suficie i ścianach, chowając się podczas otwierania właśnie pod sufitem. Dostępne są bramy segmentowe manualne, automatyczne są jednak znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Nie zapomnij zlecić montażu bramy segmentowej górnej doświadczonej ekipie.

Wyróżnia się też drugi podtyp bram segmentowych, czyli bramy segmentowe boczne. Choć występują rzadziej, również są bardzo praktyczne, doskonale sprawdzają się przy garażach o niższym stropie i większej szerokości. Sam mechanizm działania jest bardzo podobny, a na główną różnicę wskazuje już sama nazwa. Otóż prowadnice zamontowane są na podłodze i suficie, a poszczególne segmenty chowają się za jedną ze ścian garażu. Wśród zalet tego typu drzwi można wymienić np. szybsze dostanie się do środka lub wyjście na rowerze czy motocyklu, kiedy to nie trzeba czekać do pełnego otwarcia bramy. Zarówno bramy segmentowe górne, jak i bramy segmentowe boczne zajmują niewiele miejsca, co należy odnotować jako ich bardzo mocną stronę. Ponadto ten typ drzwi garażowych polecany jest na posesjach, gdzie podjazd jest krótki. Wśród wad tego rozwiązania wymienia się natomiast np. zajęcie miejsca przy ścianie (przy drzwiach segmentowych bocznych) czy gromadzenie się zabrudzeń w dolnej prowadnicy, przez co trzeba ją regularnie czyścić.

Czym wyróżniają się ekonomiczne drzwi garażowe?

Ekonomicznym rozwiązaniem są drzwi garażowe uchylne. W ostatnich latach straciły nieco na popularności z uwagi na dość ograniczone walory użytkowe, z drugiej strony można je nabyć w bardzo przystępnej cenie. Cechują się prostą budową oraz metodą pracy, skrzydło chowa się pod sufitem w całości. Same drzwi wykonane są ze stali lub aluminium, montaż nie zajmuje natomiast wiele czasu. Warto też zauważyć, że bramy uchylne świetnie sprawdzają się w garażach z niskim nadprożem. Zanim zdecydujesz się na ten wariant, musisz wiedzieć, że mają dość słabą izolację cieplną oraz wymagają dużej ilości miejsca na podjeździe, gdyż podczas otwierania wysuwają się nawet na odległość 150 cm.

Jednym z często wybieranych modeli drzwi garażowych są bramy rolowane (roletowe). Składają się one z niewielkich lameli aluminiowych lub stalowych, które są połączone ze sobą przegubami. W czasie otwierania poszczególne elementy nawijane są na wał w kasecie, którą umieszcza się ponad wjazdem. Ten typ bram cechuje się doskonałą łatwością obsługi oraz szczelnością. Drzwi rolowane polecane się też w garażach o małej przestrzeni lub z krótkimi podjazdami. Pamiętaj jednak, że do montażu bramy rolowanej konieczne jest nadproże o wysokości co najmniej 30 cm. Nie można pominąć także bram rozwiernych, często są to bramy dwuskrzydłowe. To bramy tradycyjne, które są dość tanie i mają bardzo prosty mechanizm działania. Niestety ten typ sprawdzi się wyłącznie na dużej przestrzeni, gdzie jest miejsce na tak duży ruch skrzydeł. Zimą trzeba też systematycznie odśnieżać podjazd, aby umożliwić otwieranie i zamykanie bramy.

Do wyboru jest dość sporo typów drzwi garażowych, a jak wspomniano, o tej decyzji warto pomyśleć już na etapie budowy samego garażu. Bez wątpienia jednak tak duża liczba rozwiązań sprawia, że bez trudu dobierzesz optymalny rodzaj bramy garażowej.

Artykuł partnera

Similar Posts