Porady

Jak wybrać skrzynkę na listy – Poradnik

Jak wybrać skrzynkę na listy - Poradnik

Skrzynka na listy to rzecz nie tylko bardzo przydatna, ale wręcz obowiązkowa. Bez niej listonosz nie będzie miał obowiązku dostarczania ci listów i przesyłek, bo do ich przechowywania służy właśnie skrzynka – każde inne miejsce może wiązać się z problemami różnego rodzaju – pozbawione skrzynki listy lub paczki mogą zostać skradzione, zniszczone lub zwyczajnie porwane przez wiatr. Dlatego każdy musi mieć odpowiednią skrzynkę pocztową. Taką, która będzie łatwo dostępna dla listonosza i kuriera, a także dla odbiorcy przesyłki i taką, która zabezpieczy przesyłki przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Co warto wiedzieć o skrzynce, zanim wybierze się tę idealną? Dowiedz się!

  1. Skrytki w skrzynce na listy – ile powinno ich być?
  2. Materiał na skrzynkę na listy
  3. Jaką skrzynkę wybrać?
  4. Przepisy dotyczące skrzynek na listy

Ile skrytek powinna mieć skrzynka na listy?

Nie ma tak naprawdę przepisów, które ustalałyby jak ma wyglądać skrzynka na listy. Oczywiście, w domach wielorodzinnych, blokach i wieżowcach – miejscach, w których działa spółdzielnia czy wspólnota mieszkańców najczęściej nie ma się pełnej dowolności i należy się dostosować do ustaleń większości. Wtedy skrzynka na listy to po prostu metalowa skrzynia z przegródkami, do których listonosz wrzuca konkretne listy i przesyłki. W domach jednorodzinnych dowolność jest wielka i to tylko od ciebie zależy ile będzie miała skrytek. Czasami możesz uznać, że wystarczy ci tylko jedna, jeśli jednak dostajesz dużo gazetek i ulotek, bardzo dobrym pomysłem będzie skrzynka, która będzie wyposażona w dodatkowe miejsce – typowy gazetownik, który pozwoli oddzielić przesyłki i listy zamówione i ważne, od tych niezamówionych i nieważnych. To bardzo dobrze pozwoli posegregować przesyłki i przeprowadzić już na wstępie pewną selekcję – przez co będziesz miał większe szanse, że nic niepotrzebnie nie zaplącze ci się w główną część skrzynki, a przy tym, będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że nie wyrzucisz przez przypadek czegoś, czego wyrzucać nie powinieneś.

Z jakiego materiału wybrać skrzynkę na listy?

Materiał, z którego powinna zostać wykonana skrzynka na listy ma bardzo duże znaczenie. Najważniejsze jest to, by był to materiał odporny na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i był w stanie przetrwać nawet wielkie mrozy, czy ulewy. Materiał ten musi nie tylko wytrzymać, ale też ochronić znajdujące się w środku przesyłki. Dlatego warto przede wszystkim postawić na funkcjonalność i wysoką jakość wykonania. Z tego powodu skrzynki są wykonane z metalu, bo on najlepiej znosi nawet skrajne warunki panujące na zewnątrz. Jego trwałość też zapewnia ochronę przesyłek przed kradzieżą – metalowe skrzynki są trudne do zniszczenia, wygięcia, wyłamania czy uszkodzenia w inny sposób, który umożliwiałby dostanie się do przesyłek osobom nieuprawnionym.

Skrzynka jednostronna czy przelotowa?

To od ciebie zależy jaką skrzynkę zamontujesz. Każda z nich ma swoje zalety i każda z nich będzie ci dobrze służyć. Skrzynka jednostronna to ta najbardziej klasyczna – ma drzwiczki i otwór na korespondencję po tej samej stronie. Doskonale nadaje się do montażu na ścianie, choć nie tylko. Specyfika skrzynek jednostronnych sprawia, że taki charakter mają też skrzynki wolnostojące. Z tego powodu to najbardziej rozpowszechniony rodzaj skrzynek, z którymi możesz spotkać się najczęściej w życiu codziennym. Trochę inaczej wygląda to ze skrzynkami przelotowymi. Są one dość specyficzne i bardzo charakterystyczne. Przeznaczone są do zabudowy i skonstruowane są tak, by otwór wlotowy był umieszczony na zewnątrz, a drzwiczki do odbioru przesyłki wewnątrz. To bardzo ułatwia dostęp do paczek i skrzynki – tak, dla odbiorcy, jak i dostawcy. W dodatku bardzo często konstrukcja tych skrzynek umożliwia umieszczanie w nich przesyłek większych i cięższych niż zmieściłyby się one do skrzynek jednostronnych. Sprawdź pełen asortyment ogrodowy w sklepie Castorama pod adresem https://www.castorama.pl/produkty/ogrod.html.

Skrzynka na listy a przepisy – o czym musisz pamiętać?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że skrzynka na listy to obowiązek i przy każdym domu lub mieszkaniu powinna być przypisana do niego skrzynka. To jest obwarowane przepisami, które są bardzo mocno przestrzegane przez listonoszy i urzędników pocztowych. Przepisy nie ustalają wyglądu samych skrzynek, dlatego często, zwłaszcza w miejscach silnie nastawionych na turystów i związanych z lokalnymi tradycjami, możesz podziwiać skrzynki bardzo artystyczne, bardzo ozdobne, wymalowane w różne kolory i wzory, a także pieczołowicie wyrzeźbione. Wygląd nie ma większego znaczenia. Przepisy nakazują jednak, by skrzynki były umieszczone w miejscach łatwo dostępnych dla listonoszy, tak by dostarczenie przesyłki nie nastręczało problemów. W prawie istnieją też przepisy nakazujące minimalny rozmiar skrzynki. Najmniejszy akceptowalny rozmiar skrzynki to taki, dzięki któremu w środku zmieści się koperta lub paczka o formacie C4. Nie ma ustalonych górnych granic – im większa skrzynka, tym większa szansa, że w jej wnętrzu znajdzie się wyczekiwana przesyłka, a nie awizo.

Similar Posts