Skrzynka na listy to rzecz nie tylko bardzo przydatna, ale wręcz obowiązkowa. Bez niej listonosz nie będzie miał obowiązku dostarczania ci listów i przesyłek, bo do ich przechowywania służy właśnie skrzynka – każde inne miejsce może wiązać się z problemami różnego rodzaju – pozbawione skrzynki listy lub paczki mogą zostać skradzione, zniszczone lub zwyczajnie porwane przez wiatr. Dlatego każdy musi mieć odpowiednią skrzynkę pocztową. Taką, która będzie łatwo dostępna dla listonosza i kuriera, a także dla odbiorcy przesyłki i taką, która zabezpieczy przesyłki przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Co warto wiedzieć o skrzynce, zanim wybierze się tę idealną? Dowiedz się!
- Skrytki w skrzynce na listy – ile powinno ich być?
- Materiał na skrzynkę na listy
- Jaką skrzynkę wybrać?
- Przepisy dotyczące skrzynek na listy
Ile skrytek powinna mieć skrzynka na listy?
Nie ma tak naprawdę przepisów, które ustalałyby jak ma wyglądać skrzynka na listy. Oczywiście, w domach wielorodzinnych, blokach i wieżowcach – miejscach, w których działa spółdzielnia czy wspólnota mieszkańców najczęściej nie ma się pełnej dowolności i należy się dostosować do ustaleń większości. Wtedy skrzynka na listy to po prostu metalowa skrzynia z przegródkami, do których listonosz wrzuca konkretne listy i przesyłki. W domach jednorodzinnych dowolność jest wielka i to tylko od ciebie zależy ile będzie miała skrytek. Czasami możesz uznać, że wystarczy ci tylko jedna, jeśli jednak dostajesz dużo gazetek i ulotek, bardzo dobrym pomysłem będzie skrzynka, która będzie wyposażona w dodatkowe miejsce – typowy gazetownik, który pozwoli oddzielić przesyłki i listy zamówione i ważne, od tych niezamówionych i nieważnych. To bardzo dobrze pozwoli posegregować przesyłki i przeprowadzić już na wstępie pewną selekcję – przez co będziesz miał większe szanse, że nic niepotrzebnie nie zaplącze ci się w główną część skrzynki, a przy tym, będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że nie wyrzucisz przez przypadek czegoś, czego wyrzucać nie powinieneś.
Z jakiego materiału wybrać skrzynkę na listy?
Materiał, z którego powinna zostać wykonana skrzynka na listy ma bardzo duże znaczenie. Najważniejsze jest to, by był to materiał odporny na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i był w stanie przetrwać nawet wielkie mrozy, czy ulewy. Materiał ten musi nie tylko wytrzymać, ale też ochronić znajdujące się w środku przesyłki. Dlatego warto przede wszystkim postawić na funkcjonalność i wysoką jakość wykonania. Z tego powodu skrzynki są wykonane z metalu, bo on najlepiej znosi nawet skrajne warunki panujące na zewnątrz. Jego trwałość też zapewnia ochronę przesyłek przed kradzieżą – metalowe skrzynki są trudne do zniszczenia, wygięcia, wyłamania czy uszkodzenia w inny sposób, który umożliwiałby dostanie się do przesyłek osobom nieuprawnionym.
Skrzynka jednostronna czy przelotowa?
To od ciebie zależy jaką skrzynkę zamontujesz. Każda z nich ma swoje zalety i każda z nich będzie ci dobrze służyć. Skrzynka jednostronna to ta najbardziej klasyczna – ma drzwiczki i otwór na korespondencję po tej samej stronie. Doskonale nadaje się do montażu na ścianie, choć nie tylko. Specyfika skrzynek jednostronnych sprawia, że taki charakter mają też skrzynki wolnostojące. Z tego powodu to najbardziej rozpowszechniony rodzaj skrzynek, z którymi możesz spotkać się najczęściej w życiu codziennym. Trochę inaczej wygląda to ze skrzynkami przelotowymi. Są one dość specyficzne i bardzo charakterystyczne. Przeznaczone są do zabudowy i skonstruowane są tak, by otwór wlotowy był umieszczony na zewnątrz, a drzwiczki do odbioru przesyłki wewnątrz. To bardzo ułatwia dostęp do paczek i skrzynki – tak, dla odbiorcy, jak i dostawcy. W dodatku bardzo często konstrukcja tych skrzynek umożliwia umieszczanie w nich przesyłek większych i cięższych niż zmieściłyby się one do skrzynek jednostronnych. Sprawdź pełen asortyment ogrodowy w sklepie Castorama pod adresem https://www.castorama.pl/produkty/ogrod.html.
Skrzynka na listy a przepisy – o czym musisz pamiętać?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że skrzynka na listy to obowiązek i przy każdym domu lub mieszkaniu powinna być przypisana do niego skrzynka. To jest obwarowane przepisami, które są bardzo mocno przestrzegane przez listonoszy i urzędników pocztowych. Przepisy nie ustalają wyglądu samych skrzynek, dlatego często, zwłaszcza w miejscach silnie nastawionych na turystów i związanych z lokalnymi tradycjami, możesz podziwiać skrzynki bardzo artystyczne, bardzo ozdobne, wymalowane w różne kolory i wzory, a także pieczołowicie wyrzeźbione. Wygląd nie ma większego znaczenia. Przepisy nakazują jednak, by skrzynki były umieszczone w miejscach łatwo dostępnych dla listonoszy, tak by dostarczenie przesyłki nie nastręczało problemów. W prawie istnieją też przepisy nakazujące minimalny rozmiar skrzynki. Najmniejszy akceptowalny rozmiar skrzynki to taki, dzięki któremu w środku zmieści się koperta lub paczka o formacie C4. Nie ma ustalonych górnych granic – im większa skrzynka, tym większa szansa, że w jej wnętrzu znajdzie się wyczekiwana przesyłka, a nie awizo.