W sezonie zimowym coraz częściej sięgamy po dodatkowe urządzenia, aby dogrzać pomieszczenie. Niektórzy szukają w tym sposobu, żeby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie centralnie, a inni wykorzystują przenośne piecyki, aby podnieść temperaturę w rzadko uczęszczanych pomieszczeniach. Ciekawą alternatywą dla elektrycznych grzejników są piecyki gazowe katalityczne, które cieszą się coraz większą popularnością. Czy rzeczywiście takie rozwiązanie jest bezpieczne i lepsze niż urządzenia napędzane na prąd?
Czym jest piecyk gazowy katalityczny?
Do ogrzewania niewielkich pomieszczeń warto decydować się na urządzenia, które zapewnią optymalną temperaturę powietrza oraz pozwolą zaoszczędzić na energii. Piecyk gazowy katalityczny to przenośny grzejnik, który przystosowany jest do spalania gazu. Płyta grzewcza stanowi katalizator, który wstępnie oczyszcza spaliny, dzięki czemu eliminuje nieprzyjemny zapach. Urządzenie to jest bardzo wydajne i proste w obsłudze, a dodatkowo wyposażone w nowoczesne zabezpieczenia przed ulatnianiem się CO2. Piecyk gazowy katalityczny sprawdzi się w domach jednorodzinnych, mieszkaniach w bloku, biurach, zakładach pracy i wszędzie tam, gdzie potrzeba dodatkowego źródła ciepła.
Zasada działania
Piecyk gazowy katalityczny działa w podobny sposób, co katalizator w samochodzie. Płyta grzewcza będąca katalizatorem nagrzewa się do optymalnej temperatury, dzięki czemu równomiernie rozprowadza ciepło w pomieszczeniu, przy niewielkim spalaniu gazu. Katalizator umożliwia całkowite spalenie paliwa, które zamienia się w dwutlenek węgla i parę wodną, co znacząco wpływa na wydajność piecyka. W tradycyjnych piecykach gazowych, które nie posiadają katalizatora, paliwo nie było do końca spalane, co nie tylko wpływało na walory grzewcze, ale także uniemożliwiało komfortowe korzystanie z grzejnika. Piecyk gazowy katalityczny dzięki swojej konstrukcji jest bezpieczny i energooszczędny. Ze względu na wydalanie pary wodnej i dwutlenku węgla, należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji powietrza w pomieszczeniu.
Czyszczenie
Jak każde urządzenie, piecyk gazowy katalityczny wymaga okresowego czyszczenia i konserwacji. Regularnie należy sprawdzać wszystkie elementy, takie jak wąż gumowy, stan uszczelek czy reduktora. To zadanie warto zlecić fachowcom, którzy posiadają niezbędne narzędzia do sprawdzania szczelności wszystkich komponentów. Okresowo można samodzielne czyścić urządzenie, wycierając je miękką szmatką nasączoną wodą lub delikatnym preparatem do czyszczenia. Należy również ostrożnie oczyścić piecyk z kurzu, uważając przy tym, aby nie uszkodzić powierzchni palnika i innych elementów, które mogą się rozszczelnić. Nie ma powodu rozkręcania urządzenia, a czyszczenie można ograniczyć tylko do widocznych i łatwo dostępnych części. Ważne jest to, aby nie używać żrących środków czyszczących oraz ostrych gąbek i drapaków, które mogą uszkodzić powierzchnię.
Opinie
Na rynku dostępnych jest wiele modeli przenośnych grzejników, jednak piecyk gazowy katalityczny zyskał szczególne uznanie wśród użytkowników. Jego niezaprzeczalną zaletą jest wysoka wydajność i niskie spalanie. Ze względu na katalityczną płytę grzewczą równomiernie rozprowadza ciepło w pomieszczeniu i dość szybko się nagrzewa do optymalnej temperatury. Jest dużo tańszy w utrzymaniu niż jego elektryczny odpowiednik, a ponadto możemy z niego korzystać, mimo braku dostępu do prądu. Piecyk gazowy katalityczny jest łatwy w użytkowaniu i bezpieczny dla otoczenia, jednak ze względu na wytwarzaną parę wodną, trzeba pamiętać o wietrzeniu pomieszczenia. Bez dopływu świeżego powietrza, wilgotność drastycznie wzrasta, co odbije się na kondycji ścian, gdyż mogą na nich powstać zacieki. Piecyk gazowy katalityczny idealnie sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła, ale nie jest w stanie całkowicie zastąpić stałego ogrzewania. Bez przeszkód można go jednak stosować do doraźnego dogrzania pomieszczeń, a właściwa konserwacja sprawi, że przez długi czas będzie należycie spełniał swoją funkcję.