Plastik jest jednym z najpopularniejszych materiałów i odgrywa w naszym życiu dość kluczową rolę. Możemy znaleźć go praktycznie wszędzie począwszy od pudełek na jedzenie przez obudowy do naszych telefonów, aż po rury kanalizacyjne. Słowo „plastik” jest pochodną od greckiego terminu „plastikos” oznaczającego coś, co nadaje się do formowania. Można więc łatwo wywnioskować, że dany materiał jest elastyczny, łatwo się go wytłacza oraz podczas produkcji możliwe jest przekształcanie go w różnego rodzaju formy. Problem pojawia się w momencie, gdy gotowy materiał musimy pociąć. Wtedy, z powodu jego elastyczności, czynność ta jest sporym problemem.
Charakterystyka materiału podstawą doboru przyrządu
Nie każdym urządzeniem potniemy wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych. Wręcz przeciwnie, dobór przyrządu jest praktycznie najtrudniejszą rzeczą, jaką musimy zrobić, aby pociąć plastik. W końcu, nie możemy pozwolić sobie na to, by materiał uległ zniszczeniu. Problem wysokiej elastyczności to stały element tej operacji, jednak warto pamiętać, że czym materiał jest sztywniejszy i grubszy, tym mniejszy stawia nam opór. W zależności od rodzaju plastiku, niektóre z nich idealnie tną się za pomocą narzędzi mających wysoką temperaturę, a jeszcze inne wręcz przeciwnie, gdy mają zbyt dużo ciepła, ulegają zniszczeniu. Odnośnie narzędzi, do każdego rodzaju plastiku potrzebne jest dobranie odpowiednich parametrów pił oraz ich końcówek tnących. Dobór złej prędkości obrotowej lub krawędzi tnącej może doprowadzić do zakrzywienia się linii cięcia oraz utworzenia się chropowatych elementów na warstwie tnącej.
Powszechne narzędzia do skrawania
W zależności od gabarytu naszego materiału, urządzenia umożliwiające cięcie tworzyw sztucznych dzielimy na dwa rodzaje – te służące do cięcia mniejszych oraz te do większych syntetyków. Do tych pierwszych możemy zaliczyć chociażby szlifierkę kątową, wyrzynarkę, czy nawet nóż do cięcia plastiku. Należy jednak pamiętać o tym, aby dobrać odpowiedni przyrząd pod dany materiał. Odnośnie większych tworzyw, takich jak na przykład rury kanalizacyjne, które niekiedy mają średnicę dwóch metrów, potrzebne będzie już skorzystanie z wyspecjalizowanych maszyn przeznaczonych do obróbki skrawaniem. Taką może być chociażby piła z elektrycznym lub hydraulicznym posuwem układu tnącego dodatkowo wyposażona w systemy odciągania wiórów, zabezpieczające przed wytwarzaniem się chropowatości na linii cięcia.
Cięcie laserowe oraz hydroabrazywne
Te dwie metody są również skuteczne i coraz częściej wykorzystywane w przemyśle. Ta pierwsza charakteryzuje się wysoką precyzją oraz szybkością cięcia, co doskonale sprawdzi się tam, gdzie masowo wytwarzane są różnego rodzaju syntetyczne wyroby. Wadą tej technologii jest jej wydajność, która obniża się, gdy tylko mamy do czynienia z cięciem tworzyw sztucznych o większych grubościach. Odnośnie metody wodnej, strumień radzi sobie dobrze ze skrawaniem dużych i grubych tworzyw, jednak jakościowo oraz wydajnościowo znacznie odbiega od wyżej wspomnianej metody laserowej. Zaletą może być tutaj brak wytwarzania się podczas procesu różnego rodzaju szkodliwych dla zdrowia oparów oraz ze względu na brak pracy w wysokich temperaturach, możemy być spokojni o to, że krawędzie wraz z linią cięcia będą gładkie.