Porady

Akcesoria spawalnicze – dlaczego są ważne?

Akcesoria spawalnicze - dlaczego są ważne?

Każdy odpowiedzialny człowiek dba o własne bezpieczeństwo oraz osób, które z nim przebywają. Wybierając zawód, musimy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, a także możliwości profesjonalnej ochrony. Tylko w taki sposób spokojnie można podejmować pracę.

Gdy chcemy rozpocząć swoją przygodę ze spawaniem materiałów, kluczowe jest dobranie narzędzi. Akcesoria spawalnicze, bez nich praca jest mocno utrudniona, a w skrajnych przypadkach, może zagrażać życiu. Posiadanie samej spawarki nie sprawia, że jesteśmy spawaczami. Potrzebujemy przyłbicy, rękawic i pozostałych elementów stroju. W ten sposób dbamy o komfort pracy.

Spawacze narażeni są na poparzenia, ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe, pracę w różnym ustawieniu ciała, podnoszenie ciężkich przedmiotów. Najbardziej skrajnym urazem jest poważne uszkodzenie wzroku. Intensywne światło powstające podczas spawania powoduje, że ryzyko wystąpienia jaskry, poparzenia dna oka, czasowej lub trwałej ślepoty jest duże. Dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej przyłbicy.

Akcesoria spawalnicze – przyłbica, jaką wybrać?

Utrata wzroku i poparzenie twarzy, które zostawi widoczne ślady do końca życia. Tak może zakończyć się spawanie, gdy zlekceważymy zakup przyłbicy. Akcesoria spawalnicze mają chronić zdrowie i życie pracowników, mogą również być elementem wyróżniającym. Kolokwialna maska posiada wiele możliwości personalizacji. Właściwie dobrana pozwala czerpać radość z każdego spawu.

Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje masek. Pierwszym są konstrukcje o charakterze pasywnym. Posiadają stały poziom przyciemnienia wizjera. Przepuszczalność osłony jest odpowiednio dobrana, aby chronić użytkownika. Jednak posiada ograniczenia. Gdy lepiej chcemy przyjrzeć się postępowi prac, obraz w takiej przyłbicy może okazać się zbyt ciemny. Wtedy musimy podnosić ją, a następnie ponownie opuścić.

Drugi rodzaj przyłbic jest automatyczny. Uznawany za dużo bardziej profesjonalny. Głównie ze względu na zamontowane filtry. Chronią one stale przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niemal momentalnie rozjaśniają się i przyciemniają. Dzięki temu dużo łatwiej dostrzec jest przebieg spoiny i kierunek pracy. Rozwiązanie bardziej uniwersalne, ale droższe od maski pasywnej.

Akcesoria spawalnicze – co jeszcze oferuje rynek?

Obojętnie czy jesteś spawaczem amatorem, a może chcesz profesjonalnie zająć się tą dziedziną, znajdziesz w sklepach wszystko, czego potrzebujesz do pracy. Od skomplikowanych systemów wentylacji, poprzez odpowiednie obuwie, które pozwala zadbać o stopy. Pomocne mogą okazać się specjalne maty, dzięki nim długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej jest mniej męczące. Również ochrona słuchu przez stosowanie zatyczek, słuchawek. Wszystko zależy od naszego budżetu i zakresu, w jakim chcemy zadbać o swój komfort, a także bezpieczeństwo.

 

Similar Posts