Domy i gospodarstwa, które znajdują się na terenach nieposiadających podłączenia do kanalizacji, potrzebują własnego rozwiązania w kwestii oczyszczania ścieków. Jednym z nich jest mała, przydomowa oczyszczalnia ścieków, odbierająca ścieki od 4 do 200 osób. Jak się zabrać za budowę własnej oczyszczalni i jakie warunki należy spełnić?
Dla kogo przydomowa oczyszczalnia ścieków to dobre rozwiązanie?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są świetną alternatywą dla szamba. Jest to rozwiązanie tanie i wygodne w użytkowaniu, a także przyjazne środowisku. Dzięki pracy tego typu urządzeń zanieczyszczenia usuwane są w sposób naturalny i ekologiczny. Zamiana ścieków w wodę o drugiej klasie czystości odbywa się dzięki bakteriom.
Małe oczyszczalnie idealnie nadają się do budowy tam, gdzie działka nie ma dostępu do kanalizacji lub nie ma zgody podłączenia sieci kanalizacyjnej ze strony przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego. Są rozwiązaniem wówczas wtedy, gdy ewentualne podłączenie do sieci wymagałoby naruszenia działki sąsiada, a ten nie wyraża na to zgody. Profesjonalną budową przydomowych oczyszczalni ścieków zajmuje się przedsiębiorstwo Mawex. To gwarancja usług indywidualnie dopasowanych do potrzeb każdego klienta.
Warunki potrzebne do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków
Budowę przydomowej oczyszczalni ścieków dobrze jest przeprowadzić w okresie od wiosny do jesieni, gdy prace ziemne są łatwiejsze. Bardzo istotne jest zaplanowanie lokalizacji całej instalacji. Osadnik wstępny powinien znaleźć się jak najbliżej domu. Zapewnić należy też dobre odpowietrzenie. Jego wylot powinien znajdować się minimum 60 cm powyżej okien. Wylot wentylacji natomiast powinien mieć średnicę minimum 11 cm. Im szybciej ścieki dotrą do osadnika, tym lepiej. Dlatego dobrze jest, gdy rura odpływowa wychodzi z budynku na tę stronę, na której ma znajdować się oczyszczalnia.
Ważne jest również odpowiednie umieszczenie osadnika względem pozostałych punktów architektonicznych na działce. Powinien znajdować się minimum 15 m od studni, przynajmniej 1,5 m od rur wodociągowych oraz gazowych, 0,8 m od kabli energetycznych, co najmniej 2 m od drogi i granicy działki oraz nie bliżej niż 3 m od drzew. Biologiczne oczyszczalnie przydomowe występują w różnych rozmiarach i modelach. Wyróżniamy oczyszczalnie ze złożem biologicznym, z osadem czynnym, gruntowo-roślinne (hydrobotaniczne), z filtrem piaskowym (gruntowym) oraz drenażowo rozsączające.