Wyposażenie pracowników w odzież ochronną i roboczą to jeden z obowiązków pracodawcy wynikający z przepisów BHP. Dodatkowo, właściwie dobrana odzież robocza poprawia nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort pracy, a to przekłada się bezpośrednio na efektywność i wydajność pracowników. Czym jednak kierować się w wyborze odzieży roboczej? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Podpowiadamy 3 najistotniejsze kwestie.
Odzież robocza i odzież ochronna – czy są jakieś różnice?
Czy odzież robocza i ochronna to to samo? Pojęcia te stosowane są często zamiennie, jednak okazuje się, że odzież robocza i ochronna to różne typy odzieży.
Najprościej, odzież robocza zabezpiecza przed zabrudzeniem ubranie, jakie pracownik ma na sobie, jednocześnie chroniąc jego zdrowie i życie. Z kolei odzież ochronna sama w sobie stanowi ochronę zdrowia i życia pracownika. Do pierwszej kategorii zaliczymy np. spodnie ogrodniczki, bluzy robocze, fartuchy, ocieplacze. W drugiej grupie znajdą się m.in. hełmy, okulary, maski przeciwpyłowe, dźwiękochłonne nauszniki, czy termo rękawice stosowane podczas spawania.
Dostępność odzieży roboczej i ochronnej jest obecnie na rynku imponująca. Dlatego też wyposażenie pracownika na dowolnym stanowisku w komplet odzieży nie powinno stanowić kłopotu. Z pewnością warto sięgać po rozwiązania proponowane przez sprawdzonych dostawców. Takie właśnie znaleźliśmy m.in. na safestyle.pl. Ważne, aby oferowana odzież wykonana była z odpowiednich materiałów, charakteryzowała się wysoką jakością i odpowiadała warunkom konkretnego środowiska pracy. To właśnie elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu.
1. Odzież robocza i ochronna powinny odpowiadać wykonywanej pracy
Odzież robocza, na którą składają się spodnie robocze (np. ogrodniczki), bluza lub koszula robocza (np. flanelowa), koszulka z krótkim lub długim rękawem, obuwie (np. trzewiki, buty z wysoką cholewką) oraz odzież chroniąca przed działaniem czynników atmosferycznych (np. kurtki przeciwdeszczowe) powinna wyróżniać się odpowiednimi właściwościami użytkowymi. Tutaj kluczową kwestią będzie dobór odzieży do konkretnych warunków środowiska pracy. W przypadku odzieży ochronnej dobór musi być dodatkowo podyktowany charakterystyką występujących w danym miejscu pracy zagrożeń.
2. Kluczowe znaczenie będzie miał materiał
Ubrania z bawełny są lekkie i przewiewne, sprawdzą się przede wszystkim w środowiskach ciepłych i suchych. Wytrzymałe poliester oraz poliamid nadadzą się na odzież narażoną na uszkodzenia mechaniczne, ściernie lub kontakt z czynnikami materialnymi. Z kolei elastan oraz akryl to włókna rozciągliwe i sprężyste, a przy tym odpowiednio miękkie dlatego sprawdzą się w odzieży zapewniającej pracownikom swobodę ruchów (prace montażowe).
3. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania
Na jakość ubrań roboczych składają się zastosowane materiały i sposób wykonania. Wzmocnione elementy, charakter szwów, dodatki w formie rzepów, czy zamków, do tego funkcjonalność ubrań definiowania np. poprzez ilość i sposób rozmieszczenia kieszeni i przegródek – wszystko to zasadniczo wpływa na komfort użytkowania odzieży.