Technologia sprawia, że życie wielu ludzi staje się łatwiejsze. Mamy wydajniejsze komputery, wielofunkcyjne telefony, które pozwalają obsługiwać dużo rzeczy z naszego domu na drugim końcu świata. Inteligentne mieszkania, energooszczędne konstrukcje i duże oszczędności. Na tym zależy coraz większej grupie osób. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że w tym całym procesie jest pewien cichy bohater. Dbający o naszą wygodę, ciszę, bezpieczeństwo i portfele. Choć lekki jest wytrzymały i wszechstronny…
Tym bohaterem są płyty PIR. Zyskujące coraz większą popularność tworzywa, powszechnie wykorzystywane od lat 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, pojawiły się w Polsce w latach 90-tych. Od tego czasu toczą walkę o klienta ze styropianem i wełną mineralną. Mają wiele zalet, które stawiają je w roli lidera branży budowlanej.
Płyty PIR – przyjazne alergikom?
Coraz więcej osób cierpi na alergie. Pyłki roślin, roztocza, popularny kurz, a nawet jedzenie. To wszystko zawiera substancje, które stają się alergenami dla wybranej grupy osób. Mało tego, posiadanie mieszkania lub domu, w którym ściany izolują nas od gwaru miasta, dają bezpieczeństwo, podnosząc ognioodporność i są wykonane z tworzywa, przez które na podłodze, suficie lub ścianie nigdy nie pojawi się grzyb lub pleśń, to doskonała wiadomość.
Dodatkowo osoby żyjące na terenie, gdzie powszechny jest kłopot z gryzoniami, które niszczą elementy wyposażenia wnętrza, również mogą spać spokojnie. Płyty PIR nie należą do przysmaków tych stworzeń. W ten sposób zyskujemy wieloletnią ochronę przed ważnymi czynnikami szkodliwymi.
Płyty PIR – czy można dać im drugie życie?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu domy powstawały z materiałów o niskim poziomie izolacji cieplnej. Okna, drzwi, ściany, podłogi i sufity posiadały niedoskonałości. Straty związane z uciekaniem energii były znaczne. Do tego mieszkania budowano przy wykorzystaniu materiałów szkodliwych dla środowiska naturalnego. Azbest, to jeden z symboli dawnej epoki w budownictwie. Na szczęście ten problem udało się niemal całkowicie wyeliminować.
Aktualnie projektanci budynków i producenci materiałów budowlanych działają wspólnie, aby wszystko, co wykorzystywane jest do stworzenia nowych konstrukcji, było efektywne energetycznie, trwałe i przyjazne środowisku. Dlatego płyty PIR zyskują coraz większą popularność na placach budowy w całej Polsce. Doskonałe ze względu na swoją wytrzymałość, lekkość i wszechstronność w zastosowaniu, mają jeszcze jedną zaletę. Płyty PIR są w stu procentach gotowe do procesu recyklingu, dlatego decydując się na ich zakup, wspieramy swój budżet oraz środowisko.