Piła to jedno z najczęściej stosowanych narzędzi w warsztatach stolarskich. Jest to również jedno z najstarszych przyrządów do obróbki, które znane jest ludzkości już od czasów starożytnych. Współcześnie jednak istnieje wiele jego typów. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie rodzaje pił do drewna przydają się w warsztatach stolarskich.
Piła do drewna − charakterystyka
To narzędzie przeznaczone do przecinania materiałów (zwykle drewna) na mniejsze kawałki. W zależności od specyfiki materiału dobiera się do niego różnego rodzaju ostrza, które różnią się od siebie pod względem kształtu, wielkością, czy ustawieniem zębów. Wszystko po to, by narzędzie mogło łatwiej wrzynać się w strukturę drewna. Współczesne piły znacznie jednak różnią się od tych, które używano w starożytności. Ich forma ewoluowała, a samo narzędzie stało się bardziej wydajne. Na rynku pojawiło się także wiele ciekawych modeli, które opisujemy poniżej.
Rodzaje pił do drewna
Obecnie na rynku istnieją różne rodzaje pił − od klasycznych (ręcznych), aż po profesjonalne urządzenia przemysłowe, które są wysoce zautomatyzowane (zob. https://maszyny-stolarskie.com.pl/pily/). Wśród nich szczególne miejsce zajmują modele tarczowe. Za najpopularniejsze rodzaje pił tarczowych do drewna uchodzą:
-
Piły formatowe − charakteryzują się poziomą konstrukcją oraz są wyposażone w boczny wózek. Często posiadają także dodatkowy podcinak, który minimalizuje ryzyko powstawania w trakcie cięcia postrzępionych krawędzi. Idealne do drewna litego, płyt fornirowanych, wiórowych, laminowanych itd. Dla większej precyzji cięcia warto również zastosować w nich przeznaczony do tego stół formatowy.
-
Piły panelowe − specjalistyczna maszyna przeznaczona do stosowania w dużych zakładach stolarskich, które produkują meble. Doskonała do cięcia płyt wiórowych oraz wszelkich innych materiałów stosowanych przy produkcji mebli. Są całkowicie zautomatyzowane i możliwe do samodzielnego zaprogramowania. Ich zastosowanie pozwala wykorzystać nawet do 80% obrabianego materiału, a w dodatku są wysoce bezpieczne.
-
Piły ścienne − stosowane do formatowania otworów na płaszczyznach pionowych, np. w ścianach. z tego też względu najczęściej wykorzystywane do wstawiania okien, drzwi lub instalacji. Najnowocześniejsze modele posiadają chwytaki pneumatyczne. Są niezwykle wydajne i poręczne − można w nich zmieniać ostrza.
-
Piły radialne − czyli tzw. kapówka. Służą do cięcia powierzchni pod skosem. Wszystko za sprawą specjalnej konstrukcji, która umożliwia zawieszenie piły na ruchomym ramieniu. To właśnie dzięki niemu narzędzie może się przemieszcza względem pionowej osi. Używane głównie do formatowania belek, desek, dużych płyt blatów itp.
-
Piły kątowe − służą do precyzyjnego tworzenia skosów na krawędziach drewna lub tworzyw drewnopodobnych. Zamontowane w nich ostrza mogą się jednak poruszać wyłącznie w dwóch płaszczyznach.
-
Wielopiły − posiadają wiele powierzchni tnących, dzięki czemu mogą wykonywać wiele równoległych cięć. Znakomite do dzielenia belek na listwy lub deski.
Pozostałe rodzaje pił do drewna
Poza urządzeniami, które w trakcie wycinania wykorzystują tarcze, istnieją także inne rodzaje pił. Są to m.in. piły taśmowe − posiadają taśmę zębatą, która przesuwa się za pomocą zespołu kół współbieżnych. Są niezwykle uniwersalne i mogą być wykorzystywane do obróbki belek, bali, lameli, desek parkietowych, lameli, boazerii itd. Do grupy tej można także zaliczyć narzędzia stolarskie, takie jak piły optymalizerki, piły włosowe lub inne urządzenia wielofunkcyjne, w tym pilarko-frezarki.