Porady

Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?

Mała łazienka równa się duży problem? Nic bardziej mylnego! Nawet łazienka o niewielkim metrażu może być funkcjonalna, a dzięki kilku prostym trikom będzie dodatkowo sprawiała wrażenie bardziej przestronnej. Podpowiadamy, jak urządzić małą łazienkę, by w pełni wykorzystać jej potencjał.

Mała łazienka – jak urządzić taką przestrzeń?

Planując aranżację małej łazienki, jednym z kluczowych aspektów będzie stosowanie takich rozwiązań, które pozwolą nam optycznie ją powiększyć. Jeśli więc zastanawiamy się, jak urządzić małą łazienkę 4m2 lub o zbliżonej powierzchni, w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na doborze odpowiednich barw. Jaka paleta najlepiej sprawdza się na małych przestrzeniach?

Do wnętrz o niewielkim metrażu polecane są przede wszystkim jasne kolory – biel, beże czy jasne odcienie szarości. To jeden z najczęściej stosowanych przez projektantów trików, dzięki któremu pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Po tę paletę barw warto sięgnąć, zwłaszcza dobierając kafelki, które będą stanowiły tło całej aranżacji. Liczny wybór płytek ściennych czy podłogowych pozwoli na znalezienie takiego rozwiązania, które zapewni pożądany efekt, a jednocześnie wpisze się w nasz gust.

Jak zaprojektować małą łazienkę – wybrać prysznic czy wannę?

Kolejnym krokiem podczas urządzania malutkiej łazienki jest dobór odpowiedniego wyposażenia, a przede wszystkim urządzeń sanitarnych. Jak urządzić małą łazienkę w bloku – lepszym rozwiązaniem będzie prysznic czy wanna? Nie jest tajemnicą, że w przypadku niewielkich powierzchni, to pierwszy wariant jest tym częściej polecanym, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.

Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem? Możemy zdecydować się na klasyczną kabinę z brodzikiem, choć warto wziąć też pod uwagę prysznic typu walk in, który od pozostałej części pomieszczenia jest oddzielony szklaną ścianką. Prysznice walk in już od kilku sezonów cieszą się stale rosnącą popularnością – nie przytłacza wnętrza, nadaje mu pożądaną lekkość, a nawet wizualnie je powiększa. Do prysznica typu walk in z łatwością dobierzemy baterie podtynkowe dopasowane do stylu, w jakim będzie zaaranżowana przestrzeń.

Nie jest to jednak jedyna opcja – nawet w niewielkiej łazience możemy bowiem skusić się na wannę. Jak urządzić małą łazienkę z wanną? Przede wszystkim należy zadbać o dobór jej odpowiedniego rozmiaru. Jeśli pomieszczenie ma nieregularny kształt – na przykład znajduje się w nim wnęka – wannę można umiejscowić właśnie w niej. Jeżeli nie, najczęściej umieszcza się ją pod ścianę. Dla podniesienia funkcjonalności wanien, często montuje się na nich parawany nawannowe – dzięki nim mogą one służyć także jako prysznic.

Jak urządzić malutką łazienkę? Dobieramy WC i umywalkę

Ważnym etapem podczas urządzania niewielkiej łazienki będzie również dobór WC oraz umywalki. Jak urządzić małą łazienkę w bloku lub domu, by niepotrzebnie nie przytłoczyć wnętrza tymi elementami wyposażenia? W odniesieniu do pierwszego z wymienionych, szczególnie polecanym rozwiązaniem są zestawy podtynkowe. Cały stelaż jest ukryty w ścianie, natomiast podwieszana miska sedesowa pozostawia podłogę niezabudowaną, co zapewnia wrażenie przestronności, a jednocześnie ułatwia sprzątanie.

Zastanawiając się, jak urządzić małą łazienkę 3m2 lub o podobnym metrażu, nie możemy też pominąć kwestii doboru umywalki. W tym przypadku, analogicznie jak przy WC, także możemy zdecydować się na model wiszący. Jednak w niewielkich łazienkach świetnie sprawdzą się również umywalki z szafką, w której możemy później przechowywać kosmetyki, akcesoria czy domowe detergenty. Inną propozycją jest praktycznego blatu, do którego możemy dobrać umywalkę nablatową lub wpuszczaną w blat.

Jak urządzić małą łazienkę z pralką?

Osoby, które chcą wiedzieć, jak zaaranżować małą łazienkę, często zastanawiają się, jak na niewielkiej powierzchni dodatkowo zmieścić pralkę. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne! Pralkę w malutkiej łazience możemy postawić pod blatem umywalkowym na linii dolnych szafek lub we wnęce – jeśli oczywiście taka w pomieszczeniu się znajduje. Inna opcja to umieszczenie pralki w szafce wykonanej na wymiar w formie wysokiego słupka.

Similar Posts