Porady

Co należy wiedzieć o wełnie fasadowej? Profesjonalne izolacje termiczne

Co należy wiedzieć o wełnie fasadowej? Profesjonalne izolacje termiczne

Wełna fasadowa mineralna jest, obok styropianu, jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów izolacyjnych w budownictwie. Posiada właściwości termoizolacyjne, dźwiękochłonne i ognioodporne, dlatego stosowana jest do elewacji przegród budynków tj.: ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów, piwnic czy dachów. Głównym walorem wełny mineralnej jest jej niski współczynnik przewodności cieplnej, któremu zawdzięcza swoje zdolności termoizolacji.

Wełna fasadowa – szklana i skalna

Wełna fasadowa elewacyjna produkowana jest z surowców mineralnych. Dzieli się ona na dwa rodzaje: wełnę szklaną i skalną. Czym różnią się od siebie te dwa gatunki? Przede wszystkim poszczególnymi parametrami i właściwościami. Cechy poszczególnych rodzajów wełny mineralnej:

  • Wełna fasadowa szklana – jest tworzywem wykonanym z piasku kwarcowego, mieszanki stłuczki szklanej oraz sody, poprzez wytapianie w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza. Cechuje ją duża odporność na działanie ognia oraz pochłanianie dźwięków i hałasów z otoczenia. Ze względu ma mniejszą gęstość niż wełna skalna, nie obciąża nadmiernie konstrukcji, dlatego zazwyczaj wykorzystuje się ją do elewacji fasad wentylowanych.

  • Wełna fasadowa skalna – skalna wełna mineralna pozyskiwana jest w wyniku wytapiania w temperaturze przekraczającej 1500 stopni Celsjusza następujących surowców: bazaltu, dolomitu oraz kruszywa wapiennego. Wełna skalna cechuje się większą gęstością niż wełna szklana, a co za tym idzie, jest bardziej wytrzymała na działanie nacisku.

Wełna fasadowa - szklana i skalna

Wełna mineralna fasadowa – właściwości

Wełna mineralna fasadowa (zob. https://www.diamondexpert.pl/kategoria/petralana/) stosowana jest do izolacji budowlanych i technicznych. Jest materiałem o szerokim, kompleksowym działaniu. Do głównych zalet wełny fasadowej zalicza się:

  • Zdolność izolacji ciepła – odpowiada za termoizolację budynków i prawidłową reakcję na skoki temperatur. Dzięki temu podczas upałów, chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz, a podczas zimy, przed zbyt dużym oziębieniem.

  • Izolacja akustyczna – wełna mineralna cechuje się wysoką zdolnością pochłaniania dźwięków, w skutek czego minimalizuje przedostawanie się hałasu do pomieszczeń.

  • Zdolność izolacji ogniowej – wełna mineralna stosowana jest również w celu izolacji ogniowej budynków. Posiada najwyższą klasę dla materiału niepalnego – A1 – w  siedmiostopniowej klasyfikacji europejskiej A1 – F.

Poprzez to chroni pomieszczenia i wnętrza przed nadmiernym rozprzestrzenianiem się ognia. Istotną kwestią jest również fakt, iż podczas pożaru nie wydziela ona trującego dymu, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzi.

 

Similar Posts