Porady

Jakie kafelki do małej łazienki?

Jakie kafelki do małej łazienki?

Zdarza się, że nie jesteśmy zadowoleni z rozmiarów naszej łazienki. Robimy wtedy wszystko, by choć trochę oszukać zmysły i sprawić, by wydawała się ona większa. Być może na wstępnym etapie wykańczania tego pomieszczenia zadajemy sobie pytanie: czy takie zabiegi mają w ogóle sens? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Większy, niż mogliście przypuszczać. Najbardziej istotne z punktu widzenia tego celu są kafelki, a przede wszystkim ich kolor i kształt. Jaką glazurę wybrać, by mała łazienka zyskała wizualnie nieco przestrzeni?

Kolorystyka

Optycznemu powiększeniu powierzchni łazienki z pewnością nie będą sprzyjać ciemne kolory. Zdecydujmy się raczej na coś jasnego (nawet bardzo jasnego). Dobrym wyborem będzie śnieżna biel albo barwa kości słoniowej. Jeśli myślimy o niebieskim lub zielonym, najlepiej, jeśli byłby to któryś z ich chłodniejszych odcieni. Powinniśmy dążyć do stworzenia iluzji względnej przezroczystości kafelków.

Wielkość kafelków do łazienki

Do małych łazienek kupujemy kafelki o jak największej powierzchni. Chcemy w ten sposób wykreować pozór jednolitości i odwrócić uwagę od spojeń. No właśnie! Potrzebujemy jeszcze tylko fugi w kolorze, który sprawi, że będzie ona zupełnie niewidoczna dla oglądających ścianę osób.

Orientacja glazury na ścianie – pionowa czy pozioma?

Nie wszystkie łazienki są małe w ten sam sposób. Bolączką jednych są zbyt wąskie ściany, innych zaś nieakceptowalnie niski sufit. Jak walczyć z każdym z tych problemów? Przede wszystkim odpowiednim ustawieniem kafelków. Gdy chcemy “podnieść” sklepienie, połóżmy płytki pionowo, gdy natomiast zależy nam na poszerzeniu pomieszczenia, umieśćmy je horyzontalnie. Podobnie, jeśli na kafelkach znajdują się linie. Krótko mówiąc – działają tu takie same zasady, jakie znamy z mody.

Na wysoki połysk!

Wszystko, co kupujemy do naszej niewielkiej łazienki, powinno się błyszczeć. Połysk to przecież odbicia światła, a przecież chcemy, by w pomieszczeniu było go jak najwięcej. Jasne miejsca wydają się być bardziej przestronne. Unikajmy więc płytek matowych, a także pozostawiania na widoku przedmiotów, które mogłyby pożądane przez nas światło blokować.

Podsumowanie

Nie zawsze mamy wpływ na to, jak dużą łazienkę przychodzi nam wykończyć lub wyremontować. Jak wskazaliśmy powyżej, jedynie kilka prostych zasad może znacząco wpłynąć na optyczną wielkość tego pomieszczenia. Dzięki doborowi glazury, nie musimy wcale wkładać ogromnego wysiłku lub wielkich sum pieniędzy, by cieszyć się świetnie wyglądającą i użytkową łazienką, która nie przytłacza nas swoim niewielkim rozmiarem.

Similar Posts