Porady

Zasłony w stylu vintage – jak dobrać dekoracje okienne w estetyce retro?

Zasłony w stylu vintage - jak dobrać dekoracje okienne w estetyce retro?

Styl vintage stosowany we wnętrzach od lat cieszy się dużą popularnością. Nawiązywanie do wcześniejszych dekad to zabieg uwielbiany przez wielu projektantów wnętrz. Jednym z aspektów, nad którymi trzeba się zastanowić podczas doboru wszelkich elementów wyposażenia są dekoracje okienne.

Trudno byłoby wyobrazić sobie pomieszczenie, w którym nie znajdują się żadne rolety czy zasłony chroniące wnętrze przed promieniami słonecznymi czy ciekawskim wzrokiem osób przemieszczających obok naszego domu. Bez względu na to, na jaką dekorację okienną się zdecydujemy, najpierw warto postawić w tej kwestii na jakość, którą gwarantuje sklep https://e-rzymskie.pl/. Dopiero w następnej kolejności powinniśmy przemyśleć kwestię tego, jak należy zaaranżować wygląd okna, aby w pełni zgrywał się on ze stylem naszego wnętrza. Jakie zasłony warto wybrać w przypadku estetyki vintage? Na jakie kolory powinniśmy postawić? Czy istnieją tutaj pewne uniwersalne zasady? Przyjrzyjmy się tym kwestiom w poniższym tekście. 

Zasłony, rolety, a może żaluzje?

Na początku warto zaznaczyć, że styl vintage ma tak naprawdę wiele twarzy. Inspiracją w przypadku takich retro wnętrz bywają bowiem różne okresy. Zupełnie inaczej prezentują się bowiem pomieszczenia nawiązujące do lat 50., a inaczej te, których motywem przewodnim są lata 80. Jednego możemy być tutaj pewni – w każdym przypadku odpowiednim wyborem będą zasłony. Żaluzje i rolety zaczęły bowiem pojawiać się w nieco późniejszych okresach i doskonale prezentują się w pomieszczeniach wyróżniających się nowoczesnym charakterem. W poprzednim wieku to właśnie zasłony były wykorzystywane najczęściej w poprzednim wieku. Kluczem jest tutaj zastosowanie odpowiedniego materiału, dzięki któremu wnętrze będzie spójne. 

Jakie barwy królują we wnętrzach vintage?

Każdy okres, do którego nawiązujemy we wnętrzach w stylu vintage, będzie wyróżniał się inną gamą kolorystyczną. Lata 50. to przede wszystkim mieszkanka różnych kolorów, nieco zgaszonych odcieni zieleni, pomarańczy, brązu oraz beżu. Kolejna dekada poniekąd nawiązuje do tych barw, jednak jej paleta wzbogacona jest również o nieco jaskrawsze barwy, takie jak słoneczna żółć czy intensywny turkus. W latach 70. dalej istotny był kolor, więc decydując się na pomieszczenie w ich stylu, warto pokusić się o zarówno o pastele, jak i żywe odcienie ciepłych barw. Lata 80. to ukłon w stronę kontrastów i szczególnie odważnych połączeń kolorystycznych.

Z pewnością charakterystyczną cechą dla wspomnianych epok, jest fakt, że wymienione kolory dominowały nie tylko na ścianach, ale również na wszelkiego rodzaju meblach, tapicerkach, dodatkach i dekoracjach okiennych. Dobierając zasłony powinniśmy zatem odrzucić wszelkie schematy znane nam z nowoczesnych projektów. Postawmy na kolor!

Jeśli chodzi o wzory, to najbezpieczniejszą opcją w przypadku zasłon będą po prostu jednolite materiały. Klasyka zawsze się obroni, a odpowiednia tkanina o widocznym splocie przypominająca naturalne materiały sprawi, że bez problemu przeniesiemy się w przeszłość. 

Similar Posts