Każdy budynek mieszkalny, a także obiekt użyteczności publicznej musi gwarantować sprawną obsługę nieczystości trafiających do ścieków. W dużych skupiskach budynków, jakie występują w centrach miasta, ten problem rozwiązuje sieć kanalizacyjna. W przypadku zabudowy rozproszonej jej podłączanie wiązałoby się jednak z ogromnymi kosztami i szerokim zakresem prac. Dlatego na osiedlach ulokowanych na peryferiach, w obiektach hotelowych czy rolniczych montuje się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Czy takie rozwiązanie się opłaca?
Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto w nią inwestować?
Firmy instalatorskie wyróżniają kilka rodzajów oczyszczalni przydomowych:
- ze złożem biologicznym,
- z komorą czynnego osadu,
- z drenażem rozsączającym,
- z filtrem piaskowym,
- z filtrem gruntowo-roślinnym.
Poszczególne rodzaje instalacji różnią się między sobą parametrami technicznymi, budową, zasadą działania i ceną. Przed wyborem technologii oczyszczalni ścieków zasięgnij porady profesjonalnej firmy, która pomoże Ci znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
Działanie oczyszczalni ścieków dzieli się na dwa etapy – beztlenowy i tlenowy.
Początkowe procesy (tzw. podczyszczanie) polegają na oddzieleniu zanieczyszczeń poprzez opadanie osadu oraz odpowiednie procesy chemiczne, a zwłaszcza fermentację. Rozdzielanie ścieków ma szczególne znacznie w sytuacji, gdy w skład odpadów wchodzą znaczne ilości tłuszczy. Mogą one osadzać się po wewnętrznej stronie rur ściekowych i ograniczać wydajność całej instalacji, a nawet doprowadzić do jej zatkania. Pierwszy etap ma miejsce w osadniku gnilnym.
Drugi etap – tlenowy – polega na oddziaływaniu mikroorganizmów tlenowych, których aktywność może być zintensyfikowana przez napowietrzanie.
Oczyszczone ścieki mogą trafić do odbiornika. Zazwyczaj będzie nim grunt, ale można je odprowadzić także do wody płynącej lub stojącej. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanej technologii.
Wady i zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to wygodne rozwiązanie, które pozwala zarządzać nieczystościami bez szkody dla środowiska i z zachowaniem komfortu domowników. Co powinieneś o niej wiedzieć?
Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
Opłacalność przydomowej oczyszczalni ścieków leży przede wszystkim w niskich kosztach jej eksploatacji. Urządzenie jest praktycznie bezobsługowe, a jego awarie zdarzają się bardzo rzadko.
Korzystanie z instalacji jest proste i znacznie bardziej komfortowe niż w przypadku szamba, które nie tylko uwalnia nieprzyjemne zapachy, ale musi być także regularnie opróżniane z nieczystości. W przypadku przydomowych oczyszczalni wystarczy regularnie pozbywać się zalegających osadów, a także dostarczać starannie wyselekcjonowane bakterie i enzymy (nie są one drogie i łatwo je kupić).
Dzięki dwustopniowemu procesowi oczyszczania nieczystości, przydomowa oczyszczalnia ścieków nie powoduje ryzyka skażenia gruntu. Jest więc bezpieczna dla środowiska.
Wysokiej klasy przydomowe oczyszczalnie starczają na wiele lat. Nie niszczeją wskutek gwałtownych zmian temperatur, a także opadów atmosferycznych.
Wybierając firmę do montażu oczyszczalni, nie warto kierować się wyłącznie niską ceną. Prawidłowo dobrana instalacja, a także wysokiej jakości komponenty to gwarancja wysokiej wydajności i sprawności przez długi czas.
Zadbaj o czystość w swoim gospodarstwie domowym i wybierz przydomową oczyszczalnię ścieków od Pipelife: https://www.pipelife.pl/Budynki/zagospodarowanie-sciekow/Przydomowaoczyszczalniasciekow.html.
Wady przydomowej oczyszczalni ścieków
Zasadniczą wadą przydomowej oczyszczalni ścieków jest wysoki koszt jej wybudowania. Przyjmuje się, że wydatki zwrócą się dopiero po około 3 latach. Koszt instalacji będzie różny, w zależności od wybranego rozwiązania, ale zazwyczaj wynosi około 10-12 tysięcy złotych za wszystkie podzespoły oraz ich montaż.
Oczyszczalnia przydomowa wymaga także odpowiednio dużo przestrzeni. Aby ścieki mogły zostać oczyszczone, poszczególne elementy instalacji muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od siebie. Przepisy prawa określają także minimalny dystans, jaki należy zachować między domem jednorodzinny, studnią wody pitnej czy ujściami przyłączy gazu i prądu.
Montaż oczyszczalni musi być poprzedzony zgłoszeniem jej budowy. Instalacje o wydajności przekraczającej 7,5 m3 na dobę wymagają także pozwolenia na budowę. Administracyjne formalności potrafią być zawiłe i ciągnąć się tygodniami.
fot. tytułowa: Austin Kehmeier | Unsplash.com