Porady

Zalety budowy garażu z płyt betonowych

Zalety budowy garażu z płyt betonowych

Decydując się na postawienie garażu z płyt betonowych, inwestuje się w wytrzymałą konstrukcję, która w skuteczny sposób zabezpieczy samochód, urządzenia i inne wartościowe przedmioty. Jakie są zalety takiego rozwiązania i kiedy warto się na nie zdecydować?

Zalety garażu z płyt betonowych

Konstrukcja budowana jest z płyt betonowych, które na ogół są elementami ogrodzeń bądź płyt specjalnie do tego celu przygotowanych. Takie betonowe ściany można w łatwy sposób ocieplić i otynkować, dzięki czemu wygląd garażu może być spójny z elewacją domu. Popularne blaszane garaże nie mają tak dobrej izolacji, jak betonowe płyty i zazwyczaj dobrze spełniają swoje zadanie najczęściej w sezonie letnim. Gdy przychodzą mrozy, warto zainwestować w lepsze zabezpieczenie sprzętu i samochodu. 

Co więcej, garaż z płyt betonowych może imitować prawdziwy mur – nie tylko pod względem wyglądu, ale również parametrów. Odpowiedni montaż takiej konstrukcji zagwarantuje stabilną budowlę do garażowania samochodu. Liczy się także stworzenie solidnego dachu, który ochroni wnętrze garażu przed działaniem warunków atmosferycznych. 

Budowa garażu może również obejmować montaż bramy standardowej lub ze specjalnym napędem. Z prostych materiałów można zatem zbudować na ogrodzie funkcjonalne pomieszczenie zabezpieczające wartościowe przedmioty. 

Dlaczego warto wybrać garaż z płyt betonowych?

Beton jest materiałem, którego nie trzeba konserwować. Jest wodoszczelny, odporny na uszkodzenia mechaniczne, gwarantuje wieloletnią eksploatację, a w dodatku jest niedrogi. Budowa garażu z takiego materiału nie jest skomplikowana. Prace należy rozpocząć od wykopania i wylania fundamentów, w których osadza się słupy nośne. Często stosuje się również profile aluminiowe. Ważne jest również wykonanie posadzki. Dzięki temu, że budowla z płyt betonowych jest cięższą konstrukcją, można zastosować różne pokrycia dachowe, włącznie z dachówką. 

Warto dodać, że zgodnie z zapisem prawa budowlanego, bez pozwolenia można wznieść taki budynek w sytuacji, gdy powierzchnia jego zabudowy nie przekracza 35 m2. W przypadku większej powierzchni należy uzyskać pozwolenie na budowę. 

Rodzaje garaży z płyt betonowych

Osoby zainteresowane wybudowaniem garażu z płyt betonowych mogą wybrać mnóstwo rozwiązań. Garaż można połączyć z altaną, mieć miejsce na dwa samochody, stanowić dodatkowe pomieszczenie gospodarcze (np. spiżarnię), a także mieć zamontowane okno. Rodzaj garażu wybiera się również pod względem wariantu dachu: z dachem jednospadowym, dwuspadowym, wielospadowym i wielu innych. 

Budowa garażu z płyt betonowych przynosi same korzyści. Poczynając od krótkiego czasu budowy i relatywnie niewielkich kosztów, przez solidną konstrukcję i estetyczny wygląd, aż po możliwość prostego demontażu – te wszystkie aspekty są możliwe poprzez wybudowanie garażu z płyt betonowych.  

Similar Posts