Ogród

Żagle przeciwsłoneczne – dlaczego dobre do ogrodu?

Żagle przeciwsłoneczne - dlaczego dobre do ogrodu?

Żagle przeciwsłoneczne wyglądają niezwykle efektownie w naszych ogrodach i tarasach. Są również najkorzystniejsze cenowo w przypadku zacienienia dużych obszarów naszych stref rekreacyjnych położonych na zewnątrz domu. Ich nowoczesny wygląd, stosunkowo niska cena i dobra ochrona przeciwsłoneczna sprawia, że coraz częściej wypierają klasyczne parasole ogrodowe. Jakie są zalety, a jakie są wady żagli przeciwsłonecznych do ogrodu?

Żagle przeciwsłoneczne: łatwy montaż i demontaż

Ogromną zaletą żagli przeciwsłonecznych jest ich stosunkowo łatwy i szybki montaż i demontaż. To doskonała alternatywa do markizy tarasowej, którą można zamontować zarówno przy ścianie, jak i przy specjalnie przygotowanych do tego słupach. Co ciekawe, taki żagiel można z powodzeniem montować na różnych wysokościach, dzięki czemu będzie wyglądał korzystniej. Dobrze jest też go montować pod kątem, aby opadał na zachód – wtedy uzyskamy cień niezależnie od pory dnia.

Żagle przeciwsłoneczne: nowoczesny wygląd

Żagle przeciwsłoneczne to z pewnością ciekawa alternatywa dla klasycznych parasoli czy markiz. Dostępne są w wielu kolorach, a ich wygląd zależy głównie od naszej kreatywności: żagiel założony na różnych wysokościach, dwa żagle jeden nad drugim, żagiel o ciekawym kolorze – może z pewnością zrewolucjonizować nasz taras. 

Żagle przeciwsłoneczne: niska cena

Żagle przeciwsłoneczne mogą kosztować od stu do kilkuset złotych, w zależności od wielkości i użytego materiału. Do tej ceny dochodzi oczywiście koszt montażu, czyli np. liczba słupków montażowych. Jednak cena dobrego parasolu czy pawilonu ogrodowego jest zazwyczaj dużo wyższa, przy jednocześnie mniejszej strefie zacienienia. Z tego powodu wiele osób decyduje się właśnie na ten wybór.

Wady żagli przeciwsłonecznych

Wadą żagli przeciwsłonecznych jest z pewnością brak możliwości kąta ich ustawienia. Nie można ich też wygodnie przenosić z miejsca na miejsce, jak ma się to w przypadku pierwszej opcji. Pozostałe wady, tak jak w przypadku parasoli, zależne są od jakości zakupionego produktu – tani żagiel może łatwo ulegać uszkodzeniom.

Kiedy zdecydować się na żagiel, a kiedy na parasol?

Jeśli zależy nam na ocienieniu dużej przestrzeni (np. całego tarasu), a do tego podoba nam się wygląd żagli, to jest to bardzo dobry i tani wybór na nasz taras. Jeśli zależy nam na mniejszej powierzchni (np. tylko wokół stołu) oraz możliwości ustawienia kąta nachylenia, wygodniejszy z pewnością będzie klasyczny parasol lub pawilon.

W jakim miejscu można zamontować żagle przeciwsłoneczne?

Żagle przeciwsłoneczne możemy umieścić nie tylko nad tarasem. Często osłaniają przed słońcem np. zewnętrzne kąciki dla dzieci, gdzie znajduje się np. piaskownica czy trampolina. Rozstawione w sadzie między drzewami również będą świetnym, zacienionym miejscem na zabawę dla najmłodszych. Żagle widujemy też przed wejściem do domów i na balkonach.

Similar Posts