Ogród

Automatyczne nawadnianie ogrodu – zalety i wady

Automatyczne nawadnianie ogrodu - zalety i wady

Nawadnianie ogrodu to bardzo ważna kwestia. Zadbanie o odpowiedni poziom nawodnienia roślin rosnących w ogrodzie to podstawowy warunek, który trzeba spełnić, aby móc cieszyć się pięknym przydomowym terenem. Jednak z pewnością dla wielu osób podlewanie roślin konewką kojarzy się z nudną i długotrwałą czynnością, którą niechętnie się wykonuje. Znacznym ułatwieniem jest posiadanie w ogrodzie systemu automatycznego nawadniania, który odciąży od fizycznej pracy i ściągnie ten obowiązek z barków właścicieli ogrodów. Jeśli zastanawiasz się czy warto założyć w swoim ogrodzie system nawadniania, przeczytaj artykuł do końca! Poznaj zalety i wady tego rozwiązania!

Dlaczego warto posiadać system nawadniania?

Zwolennicy automatycznych systemów nawadniania w ogrodzie wskazują na ich liczne zalety i korzyści. Przede wszystkim jest to duża oszczędność czasu i ludzkiej pracy. W zależności od powierzchni terenu, jego ręczne podlewanie może trwać nawet kilka godzin. Trzeba liczyć się z ciągłą potrzebą napełniania konewki wodą, co zdecydowanie wydłuża czas pracy. Natomiast decydując się na system nawadniania, ta czynność zajmie zaledwie kilka minut.

Automatyczny system nawadniania sam pamięta o podlewaniu, dlatego nie trzeba poświęcać mu zbyt dużej uwagi. Dzięki temu rytm życia w ogrodzie nie zostaje zakłócony, ponieważ można zaprogramować, aby działał wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Pamiętaj, że podlewanie roślin w południe spowoduje szybsze parowanie wody, dlatego unikaj tej pory dnia.

Automatyczne podlewanie to niezwykła pomoc dla osób lubiących częste podróże. Bez obawy można wyjechać na urlop nie martwiąc się o stan roślin po powrocie. Nie trzeba też prosić rodziny lub znajomych, aby przychodzili podlewać ogród podczas nieobecności właścicieli, elektroniczny sterownik zadba o odpowiedni poziom nawodnienia.

Inną zaletą płynącą z posiadania automatycznego systemu nawadniania jest estetyka ogrodu. Aby mieć pewność, że system nawadniania zostanie prawidłowo zaprojektowany i założony można skorzystać z usług profesjonalnej firmy ogrodniczej Green Solutions, która ma swoją siedzibę w Poznaniu. Jest to zespół profesjonalistów, którzy zadbają o każdy najmniejszy szczegół w Twoim ogrodzie.

Automatyczne nawadnianie ogrodu - zalety i wady

Wady automatycznego nawadniania ogrodu

Każde innowacyjne rozwiązanie ma swoje wady, z którymi trzeba się liczyć, aby nie zostać zaskoczonym. Decydując się na posiadanie takiego systemu w swoim ogrodzie należy liczyć się z dość dużym wydatkiem. Trzeba przyznać, że nie jest to tania inwestycja. Natomiast koszt założenia jest jednorazowy, dlatego warto zadbać o jak najlepszą jakość. Biorąc pod uwagę oszczędność czasu i pracy, inwestycja dość szybko może się zwrócić.

Gdy decydujemy się na założenie systemu nawadniania w istniejącym już ogrodzie trzeba liczyć się z koniecznością przekopania terenu. Jednak odpowiedni i doświadczeni specjaliści z firmy Green Solutions potrafią wykonać instalację przy zachowaniu minimalnej ingerencji w rzeźbę terenu. Jednak, gdy mamy do czynienia z nowo powstającym domem, decyzję o posiadaniu automatycznego systemu nawadniania najlepiej podjąć już na etapie zakładania ogrodu. Więcej o usługach oferowanych przez firmę Green Solutions przeczytasz tutaj: (https://greensolutions.com.pl/uslugi/).

Innym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę są uwarunkowania techniczne. Jeśli woda zasilająca instalację jest silnie zmineralizowana lub zażelaziona, trzeba ją regularnie filtrować, aby osad nie uszkodził systemu i nie doprowadził do chorób roślin. Filtry jednak zwiększają koszt inwestycji, dlatego trzeba wcześniej sprawdzić jakość posiadanej wody, do której dom ma dostęp. Przy użytkowaniu systemu nawadniania niezbędny jest dostęp do prądu, więc jeśli w Twojej okolicy dochodzi do częstego wyłączania energii elektrycznej, może to spowodować zaburzenia pracy pompy i systemu nawadniania.

Więcej plusów czy minusów?

Jak widać, automatyczne systemy nawadniania mają swoje plusy i minusy. Posiadają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Decyzję o posiadaniu instalacji nawadniającej ogród trzeba podjąć samodzielnie i przeanalizować wszystkie aspekty. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na swoje indywidualne potrzeby oraz rozmiar posiadanego ogrodu. Trzeba się zastanowić czy mamy wystarczające zaplecze finansowe, aby pozwolić sobie na taki zakup, czy jednak posiadamy wystarczająco dużo czasu, aby samodzielnie każdego dnia podlewać swój ogród. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia, dlatego mądrze podejmij tę decyzję!

Similar Posts