Szukając mieszkania, najemcy zwracają uwagę nie tylko na standard samego lokalu, ale także jego lokalizację i typ budynku, w jakim się znajduje. Bywa, że ten ostatni ma decydujące znaczenie przy wyborze odpowiedniego mieszkania. Wielka płyta, rama H i kamienica – czy rodzaj budynku ma znaczenie dla najemców i co wpływa na popularność każdego z nich? Przedstawiamy wady i zalety.
Wielka płyta
Ten typ zabudowy zwykle oznacza bloki wybudowane w latach 70-tych lub 80-tych. Osiedla odznaczają się wysoką i ciężką architekturą, która nie każdemu może przypaść do gustu. Standard wykończenia samego mieszkania zależy od oferty. Można spotkać zarówno mieszkania świeżo po remoncie, jak i takie, które go ewidentnie wymagają. Słaba izolacja akustyczna oraz nieszczelności między ścianami i oknami również mogą ujemnie wpływać na komfort codziennego mieszkania.
Mieszkania w osiedlach z wielkiej płyty mają również swoje zalety. Osiedla z racji swojego wieku mają zwykle dobre lokalizacje oraz są świetnie skomunikowane z centrum. Trzeba pamiętać, że nowe inwestycje mają w stosunku do nich charakter wtórny. Przeważająca część budynków posiada takie udogodnienia, jak balkon, winda, komórka lokatorska oraz wózkownia. Mieszkania podłączone są również do miejskiej sieci ogrzewania, co pozwala na comiesięczne oszczędności.
Rama H
Rama H to żelbetonowa konstrukcja w kształcie litery H, której środek wypełniony jest pustakiem. Wyjątkowo solidny materiał konstrukcyjny dobrze absorbuje ciepło, dzięki czemu raz nagrzane mieszkanie długo będzie je trzymać. Mieszkania w takich budynkach posiadają windy, piwnice oraz często balkony. Osiedla posiadają zwykle przemyślany plan, wystarczającą dla mieszkańców ilość miejsc parkingowych oraz dostęp do niezbędnej infrastruktury.
Niezbyt wysoka estetyka zewnętrzna budynków wpływa na cenę czynszów, które często mieszczą się w kategorii „niewygórowanych”. Mieszkania w budynkach z ramy H są stosunkowo niskie oraz często mało ustawne, co wynika z dużej liczby słupów konstrukcyjnych oraz ścian nośnych.
Kamienica
Nie ma chyba drugiego tak kontrowersyjnego typu budownictwa, jak kamienice. Ich zwolennicy cenią przestronny układ pomieszczeń oraz ich wysokość, porządną stolarkę drzwiową oraz grube ściany, które doskonale izolują od odgłosów z zewnątrz. Z drugiej strony nie brakuje najemców, którzy mieszkanie w kamienicy traktują jako synonim awaryjnych i drogich w eksploatacji instalacji oraz nieszczelnych okien. Komfort i wygoda życia w takim mieszkaniu zależy więc w dużej mierze od standardu wykończenia lokalu oraz całego budynku, w którym się znajduje.
Praga Południe
Mieszkania do wynajęcia na Pradze Południe (sprawdź oferty: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/warszawa/praga-poludnie/) reprezentują każdy z opisanych powyżej rodzajów budownictwa. Znajdują się tu zarówno osiedla z wielkiej płyty, żelbetonowe konstrukcje z ramą H, jak i kameralne, klimatyczne kamienice. Nie brakuje również nowych osiedli deweloperskich, w których można wynająć mieszkanie w przystępnej cenie i cieszyć się komfortem, jaki zapewnia nowe budownictwo.