Porady

Jak dobrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak dobrać odpowiednią pompę ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które zapewni tanie i wydajne ogrzewanie budynku i pozwoli w dużym stopniu uniezależnić się od rosnących cen paliw. Taki rodzaj ogrzewania jest doskonałym wyborem szczególnie tam, gdzie nie jest możliwe podłączenie do sieci gazowej. W jakich jeszcze sytuacjach warto postawić pompę ciepła? Jakie rodzaje tych urządzeń dostępne są obecnie na rynku i czym się charakteryzują?

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła wykorzystują energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, przez co stają się ekologicznym, ekonomicznym i bezpiecznym sposobem na zapewnienie ogrzewania w domach i innych obiektach. Do tego pompa ciepła, w porównaniu np. z piecem na ekogroszek, węgiel czy drewno, nie wiąże się z koniecznością obsługi urządzenia (m.in. uzupełniania paliwa czy opróżnianie zbiornika na popiół). Takie urządzenie działa niemal całkowicie automatycznie. Pompa ciepła wykorzystuje energię, którą pobiera z powietrza lub gruntu. Możliwe jest przy tym pozyskiwanie energii ze środowiska na kilka różnych sposobów, co umożliwia dobranie wariantu pod kątem preferencji inwestora.

Zaleca się łączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. To rozwiązanie umożliwia jeszcze większe uniezależnienie się od kosztów energii i w jeszcze wyższym stopniu oszczędza środowisko naturalne. Pompa ciepła stanowi opłacalne zastępstwo dla tradycyjnych systemów ogrzewania budynków.

Rodzaje pomp ciepła – na co zwrócić uwagę?

Pompy ciepła można podzielić ze względu na źródło pobierania energii. Może ona być czerpana z: gruntu, powietrza lub z wody. Na tej podstawie pompy można podzielić na:

  • gruntowe pompy ciepła – wykorzystujące energię cieplną zgromadzoną w gruncie. Na określonej głębokości gruntu panuje dodatnia temperatura i to właśnie z takiego miejsca pompa czerpie ciepło. Pozyskiwanie go wymaga montażu kolektorów, czyli sond ułożonych pionowo lub poziomo w gruncie. Kolektory ułożone pionowo zapewniają najbardziej stabilną pracę pompy, ponieważ sięgają głębiej – poniżej granicy przemarzania. Montaż tego typu urządzeń wymaga głębokich odwiertów. Kolektory poziome – kładzie się natomiast płycej, ale na większej powierzchni – jest to rozwiązanie tylko dla domów wybudowanych na większej posesji.
  • powietrzne pompy ciepła – to najpopularniejsze rozwiązanie. Tego typu pompa pobiera ciepło z powietrza. Jej montaż jest najprostszy i najtańszy. Taką pompę można zainstalować praktycznie w każdym budynku.
  • wodne pompy ciepła – w Polsce raczej mało rozpowszechnione ze względu na skomplikowany montaż oraz konieczność dopełnienia wielu formalności. W takiej pompie ciepło pochodzi z wody. Instalacja takiej pompy jest możliwa w obiekcie znajdującym się blisko zbiornika wodnego lub konieczne jest wykopanie studni głębinowej.

Propanowa pompa ciepła – rozwiązanie przyszłości

Coraz popularniejsze stają się pompy ciepła, w których tradycyjny czynnik chłodzący został zastąpiony przez czynnik R290 czyli propan. Takie urządzenia nie tylko charakteryzują się wyższą wydajnością, ale w przypadku niekontrolowanego wycieku czynnika chłodzącego – są mniej szkodliwe dla środowiska. Pompa propanowa jest dobrym rozwiązaniem dla domów modernizowanych, które posiadają ogrzewanie grzejnikowe lub mieszane grzejnik + ogrzewanie podłogowe.

Uwaga! Pamiętaj, że montaż pompy ciepła powinien być przeprowadzony przez fachowców. Jeśli nie masz odpowiednich uprawnień (w przypadku po ciepła typu split niezbędne są tzw. uprawnienia F-gazowe) i wiedzy – nie podejmuj się tego zadania na własną rękę!

Similar Posts