Porady

Zalety konstrukcji stalowych

Zalety konstrukcji stalowych

Stal od wielu lat jest szeroko stosowana w wielu gałęziach przemysłu. Powstają z niej rozmaite mniejsze i większe produkty, a nawet duże konstrukcje budowlane. Tylko właściwie dlaczego? Co sprawia, że producenci rozmaitych konstrukcji tak chętnie sięgają po stal? W tym artykule przyjrzymy się konstrukcjom stalowym by sprawdzić, jakie zalety płyną z ich wykorzystania.

Czym jest stal?

Stal składa się w 97% z żelaza. Pozostałą część stanowi głównie węgiel, choć występują też inne pierwiastki. Za sprawą swojego składu charakteryzuje się ona wysoką wytrzymałością – a im większa zawartość węgla, tym wyższa twardość stali. M.in. w przemyśle i budownictwie wykorzystuje się ją od lat, więc producenci zdążyli bardzo dobrze poznać jej właściwości, metody tworzenia i obróbki. Dodatkowo nowoczesne narzędzia pozwalają na tworzenie precyzyjnych konstrukcji opartych właśnie na stali, dzięki czemu może być tak szeroko stosowana.

Wielofunkcyjność

Ze względu na właściwości stali, jej zastosowania mogą być przeróżne. Firmy specjalizujące się w produkcji stalowych konstrukcji, na przykład Szyszka – konstrukcje stalowe, w swojej ofercie mają wiele produktów, dla różnych grup odbiorców. Przy wykorzystaniu stali mogą powstać wszelkiego rodzaju maszty, słupy, podpory czy też całe szkielety budynków. W przypadku tych ostatnich warto zauważyć, że w razie potrzeby można je z łatwością modyfikować, dodając lub eliminując poszczególne elementy konstrukcji. Wadą budynków opartych na stali jest kiepska izolacja akustyczna, dlatego znacznie lepszym pomysłem jest stosowanie jej przy budowlach przemysłowych, aniżeli mieszkalnych. Warto też wspomnieć o wyjątkowej wytrzymałości stali, może ona bowiem utrzymać spore ciężary. Dlatego właśnie stal chętnie wykorzystywana jest choćby przez firmy telekomunikacyjne, gdyż wytworzone z niej maszty z łatwością utrzymują ciężkie anteny i osprzęt konieczny do działania sieci.

Szybka budowa i serwis

Opisując zalety stalowych konstrukcji nie można pominąć kwestii możliwości ich szybkiej budowy. Warto zacząć od tego, że na proces powstawania nie mają wpływu warunki atmosferyczne, co jest szczególnie ważne w przypadku budowy hal. Dodatkowo konstrukcje stalowe są gotowe do użytku praktycznie zaraz po postawieniu, gdyż nie wymagają schnięcia. W przypadku usterki bardzo łatwo można wymienić, a nawet naprawić uszkodzony element. Usterek jednak nie powinno być wiele, za sprawą dużej odporności stali na warunki zewnętrzne. Możliwe jest przetwarzanie stali, więc gdy obecnie wykorzystywana konstrukcja nie będzie już potrzebna, użyty surowiec może posłużyć do produkcji czegoś innego.

Similar Posts