Wiaty śmietnikowe przy bloku to budowle, które – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystywane są do tymczasowego przechowywania różnych rodzajów odpadów. Wiaty na śmieci buduje się najczęściej na osiedlach, aczkolwiek można je stawiać również przy tzw. zabudowie szeregowej. Mimo swego dość jednoznacznego przeznaczenia, konstrukcje wiat mogą znacząco różnić się między sobą.
Wiata śmietnikowa osiedlowa i jej budowa
Wiaty śmietnikowe mogą mieć praktycznie dowolną postać. Typowa altana śmietnikowa musi spełniać następujące wymogi:
- prosta konstrukcja,
- zabudowane zadaszenie,
- zamontowane drzwi,
- stabilna konstrukcja,
- łatwość wentylacji.
Powyższe punkty dość oględnie definiują, czym tak naprawdę powinny być wiaty śmietnikowe przy bloku (lub blokach) – https://www.wiatasmietnikowa.pl/wiata-smietnikowa-przy-bloku.html.
Wiata śmietnikowa osiedlowa producenta D-BOX
Dlatego wiaty mają bardzo zróżnicowaną formę, począwszy od prostych, metalowych i zagrodzonych konstrukcji, aż po duże, murowane obiekty.
Konstrukcja wiaty śmietnikowej
Typowa wiata śmietnikowa może być wybudowana z różnych rodzajów materiałów. Najprostsze z nich buduje się ze stali (prosta, spawana konstrukcja) lub z połączenia stali i drewna. Coraz częściej wiaty wykonuje się ze specjalistycznych rodzajów blach, to jest z blachy drewnopodobnej, perforowanej, kompozytu itd. Cena wiaty śmietnikowej zależy w głównej mierze od zastosowanych do jej produkcji materiałów, wymiarów budynku, a także od wymogów stawianych przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Ceny najtańszych wiat oscylują w granicach 8 tysięcy złotych. W tej cenie klient otrzymuje stabilną, wytrzymałą i odporną na działanie czynników zewnętrznych konstrukcję.
Dlaczego wiata śmietnikowa przy bloku jest tak ważna?
W zabudowie mieszkaniowej wiaty śmietnikowe przy bloku buduje się po to, aby odseparować odpady stałe od gospodarstw domowych. W przypadku tak dużej ilości odpadów zwykłe, metalowe kosze do segregacji nie wystarczą. Konieczne w tym celu jest wykorzystanie większej przestrzeni, w ramach której odpady:
- będą skutecznie chronione przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym oczywiście wilgoci, śniegu, a nawet lodu,
- będą wietrzone, aby powstałe w trakcie ich rozkładu gazy nie były niebezpieczne dla osób wchodzących do wiaty,
- są na tyle daleko, że unika się wpływu ich nieprzyjemnego zapachu na mieszkania, gospodarstwa domowe itd.
Jeśli wiata ma spełniać swoje zadanie, to musi być ona usytuowana w dużej odległości od siedzib ludzkich. Zaleca się, aby znajdowała się ona co najmniej w odległości 10 metrów od drzwi i okien sąsiednich budynków. Przy projektowaniu wiaty nie można też zapominać, że maksymalny dystans pomiędzy nią a najdalszym wyjściem z bloku nie powinien być większy niż 80 metrów.