Odpowiednio dobrana pompa ciepła może być bardzo skutecznym i tanim sposobem na ogrzewanie budynku. Pompy wykorzystują darmowe odnawialne źródła ciepła, dlatego są ekologiczne i tanie w użytkowaniu. Jednak dobra pompa ciepła to taka, której moc jest właściwie dopasowana do potrzeb budynku i użytkowników. Nie zawsze najmocniejsze instalacje grzewcze są najlepsze, dlatego konieczne jest zoptymalizowanie parametrów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby pompa ciepła wydajnie pracowała przez długi czas.
Czym się kierować, wybierając pompę ciepła?
Pompy ciepła to drugie najchętniej wybierane źródło ogrzewania nowego domu. Spore zainteresowanie przekłada się na ogromną ilość produktów na rynku. Dlatego przed wyborem przypadkowego urządzenia warto zwrócić uwagę na parametry pompy ciepła, takie jak:
- Rodzaj pompy ciepła – urządzenia mogą korzystać z energii cieplnej pochodzącej z różnych źródeł. Stabilnością cieplną charakteryzują się pompy gruntowe i wodne, pobierające energię z gleby i wód gruntowych. Montaż takiej instalacji grzewczej jest jednak bardzo kosztowny i wymaga konkretnych warunków technicznych wokół budynku. Znacznie tańsze i łatwiejsze w montażu są pompy powietrzne. Do wymiany energii cieplnej wykorzystują one nagrzane słońcem powietrze, a montaż ogranicza się do zamocowania pojedynczego modułu przed budynkiem;
- Moc grzewcza pompy ciepła – efektywność pompy ciepła jest bezpośrednio związana z jej mocą, a zatem ilością energii, jaką jest w stanie wygenerować sprężarka. Określa go wskaźnik Pg. Jego obliczenie jest kluczowe dla optymalizacji systemu grzewczego, ponieważ za mocna pompa będzie kosztowna w utrzymaniu, a za mała moc nie wystarczy na ogrzewanie domu. Dlatego musisz obliczyć maksymalne zapotrzebowanie na energię, pomnożyć przez powierzchnię budynku i dobrać moc pompy ciepła zbliżoną do uzyskanego wyniku;
- Moc elektryczna pompy ciepła – to wskaźnik Pe, który określa zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do zasilania sprężarki. Im niższa jest jego wartość, tym pompa jest bardziej ekonomiczna;
- Moc chłodnicza pompy ciepła – opisywana za pomocą współczynnika Pch określa moc pompy ciepła, z jaką sprężarka pobiera energię z dolnego źródła. W dużej mierze moc zależy od różnicy temperatury pomiędzy środowiskami i ma szczególne znaczenie przy zastosowaniu pompy do chłodzenia budynku;
- Wydajność cieplna COP – współczynnik COP to wartość liczbowa, która jest proporcją pomiędzy ilością potrzebnego prądu, a uzyskaną w ten sposób energią cieplną. W dobrych urządzeniach COP jest na poziomie ponad 4, a zatem każdy 1 kW prądu jest potrzebny do tego, żeby wytworzyć energię cieplną na poziomie 4 kW. Wyższy współczynnik oznacza zatem, że odnawialne źródła energii są wykorzystywane w większym stopniu.
Jak dobrać pompę ciepła?
Przy doborze pompy ciepła trzeba zwrócić uwagę nie tylko na parametry, ale przede wszystkim określić zapotrzebowanie domu na moc grzewczą. Musisz się zastanowić, czy będzie nią zasilane tylko ogrzewanie podłogowe. Być może dodatkowo chcesz wykorzystać ją do ogrzewania grzejnikowego i przygotowania ciepłej wody użytkowej, co zwiększa zapotrzebowanie na energię. Jeśli korzystasz z dodatkowego źródła ciepła, jak piece na pellet i kominek, zapotrzebowanie będzie mniejsze.
Dlaczego jest to takie ważne? Odpowiednio dobrana moc i sprawność pompy pozwalają na uzyskanie optymalnej wydajności przy ograniczeniu kosztów eksploatacji do minimum.
Jaka pompa ciepła do domu 200 m2
Żeby określić, jaką pompą ciepła ogrzewać tak duży dom, musisz precyzyjnie obliczyć potrzebną moc cieplną budynku. Przy nowych domach zapotrzebowanie na energię musi być na poziomie maksymalnie 70 kW/m2 rocznie, a zatem potrzebne będzie źródło ciepła o mocy nie większej niż 14 kW. Jeśli obiekt jest domem pasywnym lub energooszczędnym, trzeba zdecydować się na dobór pompy ciepła o niższej mocy.
Jaka pompa ciepła do domu 100 m2
Im mniejsza powierzchnia budynku, tym moc pompy ciepła powinna być niższa. Analogicznie do powyższych obliczeń, takie obiekty możesz ogrzewać źródłem ciepła o mocy 7 kW. Jeśli jednak dodatkowo chcesz uzyskać ciepłą wodę użytkową w sezonie grzewczym, dobierz powietrzną pompę ciepła o nieco większej mocy.
Uwaga na przewymiarowanie
Gruntowe i powietrzne pompy ciepła nie powinny mieć mocy znacznie wyższej niż zapotrzebowania na ciepło. Choć temperatura zasilania zwiększy się, to jednak parametry tego urządzenia nie zostaną w pełni wykorzystane. Jednocześnie poniesiesz wyższe koszty zakupu i użytkowania.
Jak określić zapotrzebowanie cieplne budynku?
Kluczowym parametrem potrzebnym do doboru pompy jest zapotrzebowanie cieplne budynku. Zależy od takich parametrów jak:
- powierzchnia budynku;
- izolacja cieplna przegród;
- rodzaj i skuteczność wentylacji;
- zapotrzebowanie na ciepłą wodę;
- temperatura na zewnątrz.
Dla nowych obiektów zapotrzebowanie jest obliczane na etapie projektu, jednak dla starych domów można je wyliczyć samodzielnie. Wystarczy zlecić audyt OZC, czyli obliczyć współczynniki przenikania cieplnego dla budynku. Pozwala to także określić klasę energetyczną i ocenić, gdzie powstają ubytki ciepła.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem powietrznej pompy ciepła o optymalnie dobranych parametrach, skontaktuj się z fachowcami z FlexiPower Group. Firma specjalizuje się w doradztwie i montażu instalacji grzewczych wykorzystujących pompy ciepła, dlatego uzyskasz tu kompleksową i fachową pomoc.