Porady

Jak wybrać glebogryzarkę?

Jak wybrać glebogryzarkę?

Glebogryzarka to urządzenie przydatne w każdym ogrodzie, ponieważ służy do spulchniania gleby oraz wyrównywania powierzchni. Dzięki temu gleba będzie bardziej napowietrzniona, co pomoże także przy usunięciu chwastów. Stosowanie glebogryzarki wspomaga wzrost roślinności, zanim się cokolwiek posadzi. Spulchnienie gleby ułatwia odpowiednie rozprowadzenie powietrza w glebie i w wodzie. Glebogryzarka pozwala także na przygotowanie podłoża pod się warzyw, tworzenie grządek, zakładanie trawnika czy poprawę jakości gleby. Jak wybrać odpowiedni sprzęt, dowiesz się poniżej.

  1. Jakie są rodzaje glebogryzarek?
  2. Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?

Jakie są rodzaje glebogryzarek?

Pierwszym typem glebogryzarek są urządzenia ręczne napędzane siłą mięśni. Użycie wymaga dużej siły fizycznej i może nadwyrężyć kręgosłup. Ręczna glebogryzarka sprawdzi się na małej powierzchni ogrodu na każdym rodzaju gleby. Jej waga nie przekracza 7 kilogramów.  

Glebogryzarka elektryczna to kolejny rodzaj urządzeń, napędzanych silnikiem elektrycznym. Wadą tego sprzętu jest potrzeba stałego dostępu do prądu. Biorąc pod uwagę jej budowę, może spulchniać ziemię tylko na niewielkiej głębokości. Zaletą glebogryzarki elektrycznej jest cicha praca i przyjazność środowisku, gdyż nie emituje spalin podczas pracy. Ten typ sprawdzi się dla osób ceniących ochronę środowiska oraz do prac w ogrodach o małej lub średniej powierzchni zwłaszcza, gdzie gleba jest lekka i przepuszczalna.

Ostatnim typem są glebogryzarki spalinowe, które napędzane są silnikiem spalinowym o dużej mocy, co pozwala na pracę w ciężkich warunkach. Ten rodzaj wyposażony jest w zespół napędowy ze sprzęgłem i przekładnią redukcyjną. Dzięki temu nadaje się do pracy na trudnej glebie, na której ciężko pracować przy użyciu ręcznych narzędzi. Można znaleźć także modele wyposażone w bieg wsteczny, dzięki czemu praca w ogrodzie jest łatwiejsza i szybsza. Typ spalinowy sprawdzi się na zbitej i twardej ziemi i dużych powierzchniach. Mogą ważyć do 30 kilogramów, dlatego często wyposażone są w koło transportowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?

Najważniejszym parametrem przy wyborze glebogryzarki jest moc silnika. Do trudnych i zróżnicowanych warunków potrzeba wystarczającej mocy, zwłaszcza do ciężkich i gliniastych gleb czy do pracy z ustawioną większą szerokością, czy głębokością. Większa moc oznacza także większą wydajność i efektywność pracy. Moc zależy także od wielkości ogrodu. Do małej posesji potrzeba glebogryzarkę spalinową o mocy 4 KM, ale do większych terenów sprawdzi się ta o mocy 5-6,6 KM.

Kolejnym ważnym aspektem doboru sprzętu jest szerokość pracy glebogryzarki. Ten parametr określa, jak dużą powierzchnię może przerobić sprzęt podczas jednego przejazdu. Wybór zależy od wielkości i ukształtowania naszego ogrodu. Gdy jest on mały i wąski dobrym wyborem będzie sprzęt o niezbyt dużej szerokości roboczej, np. między 27 i 35 centymetrów. W dużym ogrodzie jednak nie przyda się taki sprzęt, gdyż praca zajmie o wiele więcej czasu i energii. Tutaj można zdecydować się na urządzenie powyżej 45 centymetrów. Szukając uniwersalnego sprzętu warto wybrać glebogryzarkę spalinową o regulowanej szerokości roboczej. Bierze się tutaj  pod uwagę wielkość ogrodu; do 500 m2 wystarczy 35 cm szerokości i moc do 500W, do 1000 m2 do 45 cm i moc ok. 600W.  

Istotnym kryterium doboru glebogryzarki jest także zmienna głębokość jej pracy. Jej wartość jest zależna od modelu, który wybraliśmy. Mały sprzęt ma przedział między 13, a 15 centymetrami. Taka głębokość sprawdzi się na niedużych powierzchniach, takich jak grządki czy rabaty. Większe urządzenia pozwalają na pracę przy głębokości 33-35 centymetrów. Pozwala to na solidne napowietrzenie gleby i zakładanie upraw. Najlepiej jeśli zdecydujemy się na model, który pozwala regulować głębokość roboczą.

Ostatnim aspektem jest mobilność glebogryzarki. Pozwoli to na lepsze manewrowanie po nierównym terenie. Modele wyposażone w koła ułatwiają prowadzenie urządzenia i nie wymagają użycia dużej ilości siły. Im szersze koła o większej średnicy, tym łatwiejsze jest operowanie taką maszyną. Dobrą funkcją jest także bieg wsteczny, który pozwoli na wycofanie się, w przypadku zakleszczenia się w korzeniach oraz zmiana prędkości obrotowej noży, dzięki której można stosować glebogryzarkę do różnego rodzaju gleby.

Podsumowując przed zakupem glebogryzarki warto rozważyć, na jakiej powierzchni będziemy ją używać: spalinowe przydają się do dużych powierzchni, a elektryczne w mniejszych ogrodach. Moc i wydajność silnika powinna być, dopasować także do terenu i potrzeb. Modele spalinowe sprawdzają w każdym terenie i gwarantują mobilność. Warto wybrać markę, która ma renomę i działa wiele lat na rynku. Istotną kwestią jest niezawodność sprzętu i korzystny stosunek ceny do jakości. Można także posłużyć się opiniami użytkowników, którzy przetestowali już dany model. Ceny ogrodowych glebogryzarek zaczynają się na kilkuset zł (ok. 250-300 zł), a kończą na kilku tysiącach (ok. 3 000 zł).

.

Similar Posts