Porady

Pompa ciepła – dlaczego warto zdecydować się na zakup?

Pompa ciepła - dlaczego warto zdecydować się na zakup?

Pompa ciepła tłoczy energię cieplną z jednego miejsca do drugiego. Jest to wyjątkowy wynalazek, dlatego że potrafi to robić z punktu, gdzie jest ujemna temperatura do domu, gdzie wartość ta jest o wiele wyższa. Jakie ma jeszcze zalety, które decydują, że Polacy coraz częściej się na nią decydują? O tym w artykule.

Pompa ciepła jako nowoczesne, ekologiczne  źródło energii 

Kotły na miał węglowy czy ekogroszek ze względu na zatruwanie powietrza pomału przechodzą do lamusa. Unia Europejska coraz większy nacisk wywiera na korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Do grona takich systemów należy między innymi energia wodna i wiatrowa. Na własnym podwórku można zainstalować panele fotowoltaiczne i pompę ciepła. Żeby być bardziej precyzyjnym, to pompa ciepła w stu procentach należy do grona OZE, jeśli jest zasilana czystym prądem. Niestety w Polsce prąd pochodzi głównie z węgla kamiennego i brunatnego, przez co urządzenie jest bądź co bądź związane z węglem, ale na tle innych kotłów, grzejników elektrycznych czy paneli na podczerwień jest bardzo ekologiczne.

Bezkonkurencyjna sprawność

W pompach ciepła proces ogrzewania polega na transporcie energii cieplnej z jednego miejsca do drugiego. Zamiana energii elektrycznej na ciepło jest tylko w formie strat, nie służy do grzania. Prąd jest potrzebny jedynie do zasilania sprężarki, która jest sercem układu tłoczącego i zasysającego czynnik chłodniczy, pobierający i oddający ciepło. Dlatego pompy ciepła cechuje o wiele wyższa sprawność od innych energii. Kocioł elektryczny może mieć prawie 100% sprawność, a na ekogroszek 75%. Jednak pompa ciepła zostawia konkurencję daleko w tyle, bo jej sprawność może być od 350 do 550%.

Dotacje do pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła są od lat najbardziej popularnym rodzajem tego urządzenia. Nie potrzebują pobierać energii z gruntu czy z wody, jak robią to inne pompy, których montaż generuje dodatkowe, dosyć często znaczne koszty. Instalacja powietrznej pompy jest znacznie ułatwiona, co wpływa na jej coraz niższą cenę. 

Wzrasta popyt na pompy ciepła, tym bardziej gdy ich potencjał coraz bardziej zauważa państwo. W tym roku wystartował program rządowy „Moje ciepło”, dzięki któremu można było dostać dotacje na te urządzenia. Tym razem dofinansowanie wynosiło od 7 do nawet 21 tysięcy złotych.  Oby ten trend z roku na rok był wzrostowy i to w znacznym stopniu.

Może właśnie dlatego nadszedł czas, abyś zdecydował się na zakup tych urządzeń. Potrzebujesz fachowej porady? Kompleksowego doradztwa udzieli Ci JB Energia, dla której nie ma żadnych tajemnic odnośnie pompy ciepła. Świętokrzyskie to jeden z wielu rejonów, w którym działają. Skontaktuj się z nimi, a z pewnością przedstawią Ci najlepszą ofertę.

Bezobsługowa powietrzna pompa ciepła i fotowoltaika – tanie użytkowanie 

Montaż pompy ciepła kończy praktycznie jej obsługę, ponieważ nie potrzebuje pochylania się nad nią na przykład przez dorzucanie peletu, węgla czy kontrolę temperatury. Jeśli instalacja chłodnicza jest szczelna, to wystarczy tylko podłączyć ją do prądu i zapomnieć o różnych środkach zaradczych. Ogrzeje ona budynek, ale wodę użytkową.

Pompa działa na prąd elektryczny, dlatego wyznacznikiem ceny eksploatacji jest jego cena. Pompa ma wysoką sprawność, dlatego ilość prądu potrzebna do ogrzania mieszkania jest kilka razy mniejsza niż przy innych źródłach energii. To decyduje, że pompa ciepła jest jednym z tańszych źródeł energii.

Na dodatek cenę użytkowania można zmniejszyć, podłączając do pompy ciepła panele fotowoltaiczne. Wtedy nadmiar energii pozyskiwanej ze słońca nie jest wysyłany do sieci elektrycznej i tam tracony tylko do pompy. Są to wymierne korzyści także dla środowiska, bo pompa zużywa mniej prądu pochodzącego z węgla.

Pompy ciepła obok fotowoltaiki są jedyną słuszną decyzją w sprawie ekologii. Oczywiście dochodzą do tego jeszcze sprawy nakładów finansowych. Koszt użytkowania naprawdę jest korzystny, tym bardziej że praktycznie są bezobsługowe i przez to wygodne. Ich cena jest coraz bardziej przystępna, a pomaga w tej kwestii fakt, że państwo coraz częściej je promuje.

Skonsultuj się z firmą JB Energia, która dba o interesy swoich klientów w sprawie pompy ciepła. Busko-Zdrój i wiele innych miejsc jest w okręgu ich działalności. Nie wahaj się, tylko sprawdź!

Similar Posts