Porady

Stan deweloperski i wynajęta ekipa czy wykończenie pod klucz?

Stan deweloperski i wynajęta ekipa czy wykończenie pod klucz?

Nowe mieszkanie od dewelopera możemy zakupić w standardzie deweloperskim albo pod klucz. Co warto wybrać wtedy, gdy chcemy zlecić wykończenie nieruchomości zewnętrznej ekipie?

Deweloperzy w Polsce sprzedają mieszkania w dwóch stanach – deweloperskim i pod klucz. Szacuje się, że nawet około 85% transakcji dotyczy mieszkań w stanie deweloperskim, czyli wymagających dodatkowych prac wykończeniowych przed przeprowadzką. Z kolei wykończenie pod klucz pozwala nam zlecenie prac deweloperowi – wybieramy wtedy tylko interesujące nas materiały.

Generalnie, mieszkanie w stanie deweloperskim będzie tańsze od tego wykończonego pod klucz. Koszt to w tym przypadku około 500-1500 złotych za metr kwadratowy nieruchomości w zależności od wybranego pakietu. To głównie kwestie finansowe decydują o popularności stanu deweloperskiego nowych mieszkań w Polsce, ale powinniśmy pamiętać o tym, że wykończenie pod klucz także może być opłacalne!

Gdy nie planujemy prowadzić prac wykończeniowych we własnym zakresie, na przykład malować ścian, kłaść podłóg, montować kafelków, wtedy wykończenie pod klucz może być jeszcze bardziej opłacalne niż zlecenie tych prac zewnętrznej ekipie. Dlaczego? W przypadku wykończenia pod klucz cenę prac znamy od ręki – włącza ona wtedy zarówno materiały, jak również robociznę. Wobec tego nie okaże się, że w trakcie prac zaskoczą nam jakieś dodatkowe wydatki, jak często ma to miejsce w przypadku prac zlecanych innym ekipom.

Obowiązki związane z wykończeniem nieruchomości są wówczas całkowicie po stronie dewelopera – to on kupuje, dostarcza materiały, dogląda pracowników, wykańcza nieruchomość. Klient może odebrać je gotowe najczęściej po 2-3 miesiącach, co jest na ogół krótszym czasem w porównaniu z pracami zleconymi samodzielnie ekipie wykończeniowej. Dodatkowym plusem jest możliwość skorzystania z bezpłatnych usług projektanta wnętrz, gdy zdecydujemy się na wykończenie pod klucz. Wtedy możemy liczyć na fachową pomoc w przygotowaniu stylowo prezentującego się mieszkania dla siebie albo na wynajem!

Similar Posts