Porady

Zbudowałeś dom? Zadbaj o wyeksponowanie jego architektury i aranżacji

Zbudowałeś dom? Zadbaj o wyeksponowanie jego architektury i aranżacji

Wymarzony projekt i wreszcie nowy dom, do którego pomału można się wprowadzać. Wszystkie elementy wyposażenia się już na miejscu, ale nie obejdzie się bez oświetlenia – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Eksponując architekturę domu, a także podkreślając walory aranżacji każdego pomieszczenia, nadaje się im charakteru. Poza tym, nie zapominajmy o tym, że lampy spełniają praktyczne funkcje.

Industrialny czy skandynawski klimat?

Przyjrzyjmy się dwóm trendom w oświetleniu, które wciąż wiodą prym na rynku. To lampy nawiązujące do stylu skandynawskiego oraz industrialnego. Mamy przed sobą dwa zupełnie różne style. Jeden ciepły, przyjazny, uniwersalny, drugi zaś unikatowy, surowy, współczesny. Mimo wszystko obydwa stwarzają duże możliwości, jeśli chodzi o ich zastosowanie pośród domowych wnętrz. Co więcej, równie dobrze nadają się do podkreślania architektury domów budowanych w stylach klasycznym, tradycyjnym, rustykalnym czy nowoczesnym.

Zanim wybierzemy konkretne produkty, zastanówmy się, jakie mamy oczekiwania. W jaki sposób aranżujemy wnętrza. Weźmy pod uwagę motywy przewodnie, dominujące kolory, wzory, styl elementów wyposażenia, metraż poszczególnych pomieszczeń i funkcje, które mają spełniać. To o tyle ważne, że lampy oświetlają w różnorodny sposób. Ich różnice nie są widoczne jedynie w estetyce.

Jedno jest pewne – zarówno miłośnicy przytulnych wnętrz w stylu skandynawskim, jak i minimalistycznych oraz surowych aranżacji industrialnych, w sklepie Azzardo znajdą produkty spełniające ich oczekiwania. Odważniejsi mogą pokusić się o połączenie tych dwóch trendów. Obecnie nie ma obowiązku kupowania tylko kompletów lamp do danych pomieszczeń, a co dopiero całego domu. Jeśli zachowamy spójność w wybieranym oświetleniu i będzie ono pasowało do wystroju poszczególnych pomieszczeń, różnorodne wykonania zaintrygują.

Ciepło, przyjaźnie i z poczuciem harmonii

Skandynawskie aranżacje od dłuższego czasu powiększają grono swoich wielbicieli, i zapewne nie zmieni się to zbyt szybko. Przyjazny klimat, uporządkowane przestrzenie, jasne wnętrza – takich cech poszukujemy. Jak tu wkomponować oświetlenie? Wybierając lampy o smukłych konstrukcjach, oferujące ciepłe, równomiernie rozproszone światło. Mogą to być klasyczne wzory, formy nawiązujące do kształtów świec i świeczek czy latarenek. Spotykamy je głównie pośród kinkietów montowanych bocznie, których zadaniem jest doświetlanie małych fragmentów przestrzeni oraz tworzenie nastrojowego klimatu.

Dobrym pomysłem są lampy opatrzone abażurami, choć niekoniecznie materiałowymi. Abażury, a także klosze z mlecznego szkła, łagodzą wiązkę światła. Czynią je bardziej przyjaznym, ponadto światło skierowane na najciekawsze elementy aranżacji, eksponuje ją. 

Minimalistycznie i modnie

Oświetlenie industrialne to podstawa typowych loftów, ale równie chętnie korzystamy z niego, gdy chcemy zadbać o wystrój domowych wnętrz, także klasycznych, a nawet rustykalnych. Industrialne lampy łączą bowiem surowość niczym nieosłoniętych żarówek, powiew chłodu, który oferują metalowe, ażurowe klosze, ale i elegancję oraz wyrafinowanie obecne w miedzianych, złotych i srebrnych kolorach.

Industrialne oświetlenie ożywia proste i klasyczne wnętrza, za to w tych współczesnych staje się ostatnim elementem aranżacyjnej układanki.

W ten sam sposób dobieramy oświetlenie, które ma zagościć na zewnątrz. Lekkie i efektowne lampy bliższe stylistyce skandynawskiej, podkreślają architekturę klasycznych domów. Z kolei minimalistyczne oświetlenie tworzone w myśl industrialnych klimatów, jest maksymalnie funkcjonalne i estetyczne. Przed nami niełatwy wybór, lecz warto cierpliwie szukać takich lamp, które w subiektywnym odczuciu będą idealne.

Similar Posts